• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hristov1 - специалист
Добре няма да слагам димер разубеди ме само че съм пуснал кабела за ключа да излиза от изхода на ключа за лампата за да мога да сложа директно двоен ключ вместо 2 ключа та скоро не съм свързвал и за всеки случай да питам имам 3 изхода 2 фази и 2 нули като двете нули ги саединявам да стане един кабел а фазите си остават 2 за полюлея и за осветлението 12 нали така :)
Благодаря ви много ми помогнахте :) :-D
nikolov333 - майстор
Не знам, дали разбрах точно въпроса и каква е схемата на ключа за осветлението ти, но по принцип в обикновените ключове се прекъсва само единия проводник, като е прието да се прекъсва фазата..Тоест в конзолата на ключа обикновенно има само фаза и проводник, който продължава към лампата, а нулата от лампата отива директно в таблото или през разклонителните кутии. Изключение са панелните жилища поради липсата на разклонители кутии. С две думи, ако имаш и фаза и нула в кутията за ключа, свързваш нулите от лампите и захранването перманентно с нулата в конзолата, а фазата на входа на ключа и на изходите на ключа фазите на захранването и лампите.

Прикачен файл

double-switch-wm.png
vencil - специалист
Да не отварям нова тема заради един въпрос :) .

Преди този трансформатор Schwabe 105W 220-12V
Изображение
сложих димиращ ключ (използвам го за осветление в баня), става работи обаче не знам дали трансформатора е подходящ за демиране. Има ли вероятност да прецакам трансформатора по този начин :? .
shadow__01 - майстор
vencil написа:
Има ли вероятност да прецакам трансформатора по този начин :? .
Най-много да прецакаш димера. Дори е много вероятно да се случи. Обикновените трансформатори като този на снимката не са направени да се димират.
Като цяло индуктивни товари не се димират.
DMN - майстор
shadow__01 написа:
Най-много да прецакаш димера. Дори е много вероятно да се случи. Обикновените трансформатори като този на снимката не са направени да се димират.
Като цяло индуктивни товари не се димират.
Според мен нищо няма да му се случи на димера. Трафа е възможно да стане по шумен(бръмчащ) и ако не загрява много, и на него нищо няма да му стане. Сам по себе си димера е фазов регулатор. А такива се използват като регулатори на оборотите на колекторни електродвигатели, а пък те са си индуктивен товар. С такива мощни регулатори някои даже казват, че са си регулирали тока на трансформаторни електрожени, имаше някъде писано по този въпрос.
stomanata - специалист
Тези лунички дават неравномерна светлина (на петна).
След като имаш 12в, защо не сложиш лед лента?
Само ще трябва и малко по-мощен траф (захранване).
nikolov333 - майстор
Тоя траф не става за ленти понеже дава променливо а не постоянно напрежение, а и лентите са с по-висока консумация и инсталацията и кабелите трябва да са съобразени с нея. :idea:
stomanata - специалист
Е, аз написах, че трябва по-мощен траф.
Хайде, да сме малко по-точни - не е траф, а е
импулсно захранване.
vencil - специалист
stomanata написа:
Тези лунички дават неравномерна светлина (на петна).
След като имаш 12в, защо не сложиш лед лента?
Само ще трябва и малко по-мощен траф (захранване).
Не знам защо мислиш че светят неравномерно :? , на мен ми изглежда идеална светлината. Причината да сложа димиращ ключ е че поне 2-4 пъти в годината ми изгаря крушка и ми писна да се катеря и да сменям. Попаднах на една статия и там се споменава
Икономията от използване на димер вместо на обикновен ключ е още по-голяма, защото работата при по-ниско напрежение удължава живота на електрическите крушки. Установено е, че намаляване на работното напрежение с 5% спрямо номиналното увеличава дълготрайността на крушката два пъти.
Идея си нямам до колко е вярно но реших да пробвам понеже имах захвърлен в един шкаф от години такъв ключ :) . Друга причина нямах да слагам димиращ ключ понеже осветлението в банята съм го направил на два кръга и имам опция по този начин да си избирам силата на осветеност ама.....

Преди това изпробвах да заменя халогенните крушки с ЛЕД (220V)ама те светиха 1 месец и почнаха да изгарят една след друга а на всичкото отгоре с тях едвам достигнах и половината светлина в сравнение с халогенните, ами гадно си беше. Сигурно пръснах пари да си сменям халогенните крушки за 2-3г. напред, тъй че с ЛЕД осветлението за банята приключих [-X .

За сега всичко работи нормално, трафа не е почнал да издава някакви звуци(жужене и т.н.) наблюдавам и димиращият ключ и при него липсва какъвто и да е шум или пък да загрява ами не дава признаци че ще изгаря.
stomanata - специалист
Като цяло е вярно.
За светодиодите е много важен тока.
По-новите захранвания си имат 1 малък потенциометър
и от там можете да си намалите малко напрежението.
  • 1
  • 2

Тема "Няколко въпроса относно осветлението на 12V" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: