Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
thebugger - специалист
Здравейте, започнах проект по компактен укв предавател за един курс и в кутийката имам място за 4 - 3.7V литиево полимерни батерии, а захранващото ми напрежение е точно 15V. Сметнах, че 4 последователно свързани батерии излизат на около 14.8V. Въпросът ми е, 15V ще могат ли успешно да зареждат батериите или трябва напрежението да е малко по-високо?
DundyTheCroc - майстор
Само където 4 елемента последователно трябва да се зареждат с балансиращо зарядно или с платка от китайците.
thebugger - специалист
Балансирането на напреженията на зареждане не мисля че е проблем, слага се поредица от високоомови резистори, паралелно на батериите и токовете се разпределят до дадена степен. Така, трябват ми около 17V значи. Добре, евентуално ако взема LM7815 и му приповдигна напрежението до 17V, колкото да зарежда батериите, после с два диода последователно пак ще го понижа на 15V. Малко грубо решение, отворен съм за алтернативи.
zmiori - специалист
Само дето изобщо не е трудно да се взривиш.
В продавалника има 2-3 дет продават такива платчици за по 2 лв. бройката.
Големи са колкото /почти/ нокътя на палецати.
Не се занимавай с глупости остани си със жилище.
DundyTheCroc - майстор
Виж някое друго клипче из Нета как се палят литиевите акумулатори и вземи направи нещата като хората.
thebugger - специалист
Добре, аз не виждам никаква разлика във това свързване и как самите батерии са устроени. Те самите батерии са си с 3х1.2V клетки във всяка, все едно добавяш още клетки. Само трябва едно първоначално зареждане да изравни потенциалите, после не мисля, че ще има проблем. Както и да е, това е просто за проект за университета, колкото повече джаджи набия в тая кутийка толкова по добре, ако реша да го изпипвам ще е по професионално.
DMN - майстор
thebugger написа:
Те самите батерии са си с 3х1.2V клетки
Аз за литиево йонна/полимерна клетка на 1.2V не съм чувал, освен ако не е вече за боклука.
DundyTheCroc - майстор
thebugger написа:
Добре, аз не виждам никаква разлика във това свързване и как самите батерии са устроени. Те самите батерии са си с 3х1.2V клетки във всяка, все едно добавяш още клетки. Само трябва едно първоначално зареждане да изравни потенциалите, после не мисля, че ще има проблем. Както и да е, това е просто за проект за университета, колкото повече джаджи набия в тая кутийка толкова по добре, ако реша да го изпипвам ще е по професионално.
Сериозно ли смяташ, че 3.6 волтова литиева е от три клетки?

Тема "Зареждане на литиево полимерни батерии" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: