• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 17
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
GL78 - специалист
sinfon написа:
stridata написа:
Не бе, сега лятото ми правих инсталацията на ново и си прокараха без аз да разбирам от тая работа двужилно всичко
Според новата наредба всеки основен ремонт/подмяна/изграждане на електрическа инсталация трябва да се извършва с полагането на 3 жилни проводници и инсталирането на дефектно токови защити.
plamen6703 написа:
Ползвай си инсталацията спокойно и по-малко чети такива теми.
НАЛИ? Освен, че не са спазили наредбата, тези пишман майстори кой знае и какви други зулуми са направили и какво е качеството на връзките в тая очевидно инсталация-убиец. И е инсталация убиец не сама по себе си, а изградена от хора, които не са прочели наредбата, а може и да не са прочели и учебника по електротехника. Точно такива хора раждат умнотии като нова сграда с 1 кабел с 2.5мм2 за цялата кухня.
А теб ще те пратя да четеш НАРЕДБА No3 и съпътстващите нормативни документи!
Не знам какво сте учили вие родените 67-ма година, но и днес четенето не е забранено!
аз знам, че не съм прав, но 2.5 държат над 3Kw. е, ако включиш и една кракра положението е друго вече. кво ше правиш в тая кухня- печка 1800 вата, крушка 100 вата, телевизор 100 вата, 5 вата- GSM...и това е на куб! искаш да кажеш, че в един контакт не можеш да включиш духалка [-X . забравил си за токовите кръгове, но другия срок- айде има време...
Последна промяна от GL78 на пон мар 13, 2017 2:00 am, променено общо 1 път.
sinfon - специалист
GL78 написа:
аз знам, че не съм прав, но 2.5 държат над 3Kw.
2.5mm2 държат без проблем до 20А. Устискват дори и на 25А. Обаче е по-добре да не се опитва. Защото връзките не издържат до 25А. Контактите издържат до 16А.
GL78 - специалист
sinfon написа:
iliya_i написа:
Това абсолютно не е вярно! Забренено е да се изграждат нови двупроводни. Но съществуващите си остават!
Двете твърдения са еквивалентни в смисъла на въпроса на автора. При него са правили нова двупроводна инсталация. Което е забранено. Забранено е дори значителни клонове от старата при ремонт да се оставят двупроводни.
Освен заварено положение, всяка нова двупроводна инсталация е извън нормативните рамки и е нередовна.
никой нищо не е ремонтирал. как не разбрахте, че етажното и апартаментно табло имат ДВА ПРОВОДНИКА! фаза и нула, плюс и минус две жици-колко по-точен да бъда? 2 2 2
Hoвoceлckи - майстор
[-X Включи се (без разрешение от теб :-D ) в темата ти
stridata написа:
Не бе, сега лятото ми правих инсталацията на ново и си прокараха без аз да разбирам от тая работа двужилно всичко и навсякъде ми занулиха всичко, а от вас разбирам, че това не е правилно и леко се стресирах!???
Та малко се омотаха отговорите. Но някои така най-обичат - джангър да става :-D
stridata - специалист
Zlateff написа:
Абсолютно всичко е възможно, за това са правилниците за да се спазват и да се намали риска от възможни поражения.Има си нормативни уредби и правилници, които всеки, който е "оторизиран" да извършва ел.ремонти трябва да знае.При злополука, първият който ще "изгори" е майстора който е правил инсталацията.Риска с "изчезването на нулата" винаги го има понеже проводника не е непрекъснат.Всички много добре знаят какви снадки и чудесии става въпрос по нулата от трафопоста,ако щете до вкъщи.
Добре де, аз живея в предградията Мрамор и тука всяка къща е с двужилна инсталация. Бихте ли ми обяснили как така тия хора са потенциални трупове от липсваща "0"???
stridata - специалист
Hoвoceлckи написа:
[-X Включи се (без разрешение от теб :-D ) в темата ти
Темата е ЗАНУЛЯВАНЕ, ако на една и съща тематика всеки си пуска тема ще стане по грозно и от скандалите по-горе. Живи и Здрави....
Hoвoceлckи - майстор
Нищо лично :) Надявах се да усетиш, че се шегувам. Напълно нормално е да се включи някой с допълнителен въпрос. Не добре, че доста хора четат по диагонал, но се включват с абсолютно категорични мнения. Но пък е супер за посещаемостта - настава джафкане, което се следи с доста голям интерес ... явно :-D
DMN - майстор
stridata написа:
Добре де, аз живея в предградията Мрамор и тука всяка къща е с двужилна инсталация. Бихте ли ми обяснили как така тия хора са потенциални трупове от липсваща "0"???
Така. Въпросът ти е абсолютно на място. Ние пак се отплеснахме в спорове, ненужни за обкновен човек, който чете подобни теми.
Ще се опитам да обясня - защо отпадането на нулата е опасно при двупроводна инсталация и при занулени уреди. Например готварска печка.
Когато само нулата в контакта или някъде по-напред във веригата(разклонителна кутия, апартаментно табло и т.н.) прекъсне, фазата от контакта при включване на електроуреда преминава през захранващия проводник на самия електроуред и достига до единия извод на нагревателя. Преминава през самия нагревател, който е с много ниско съпротивление и излиза през другия му извод, който извод практически трябва да се яви свързан с нулата(за да работи нагревателя), обаче нула няма. Тъй като няма нула, фазата продължава пътя си по нулевия проводник на самия електроуред и отива/връща се в зануления контакт тип "шуко". Там преминава през занулителното мостче, което свързва защитните пластини на контакта с нулата(зануляване). Това мостче посредством защитните пластини в контакта обединява нулевия проводник на електроуреда със защитния(третия) проводник на елекроуреда, който защитен проводник е свързан с корпуса на електроуреда. Ето така фазата "излиза" на корпуса, когато уреда е занулен и липсва нулата, и става опасно при допир на корпуса. Естестевено без нула уреда няма да зароботи, но ток може да те тресне като се хванеш за зануления му метален корпус. Ако не е занулен уреда, това няма да се случи при отпадане на нулата. Но пък НЕ зануляването крие други опасности, при повреда в самия уред, ако се появи утечка на фазата към корпуса на уреда и ако уреда не е занулен, пак става същото - фаза на корпуса. Въпросът е кое по-вероятно да се случи - отпадане на нулата или повреда в самия уред, в първия случай зануляването става опасно, във втория случай те пази - затова казах по-напред, че е нож с две остриета. Това е при двупроводната инсталация. Не знам дали го обясних много разбрано :) .
stridata - специалист
DMN, Благодаря за разяснението! И сега остава единствено въпроса.... Трябва да се примиря с тая мисъл защото нищо неможе да се направи? За мен вероятността уреда да се повреди е по-вероятна от това да се прекъсне "0", но това май трябва да се остави в ръцете на съдбата....

П.п
Да взема като за начало да си подсигуря разклонителните кутии? Някой може ли да ми даде някакво линкче с какво е най-добре да се навържат кабелите един към друг тези младежи при мен са ми сложили навсякъде от тези клемите на Wago/или нещо от сорта/
iliya_i - майстор
stridata написа:
Да взема като за начало да си подсигуря разклонителните кутии? Някой може ли да ми даде някакво линкче с какво е най-добре да се навържат кабелите един към друг тези младежи при мен са ми сложили навсякъде от тези клемите на Wago/или нещо от сорта/
Карай си така и си свиркай! Тези клеми дават добра и надеждна връзка (поне за следващите 10-15 години). После може да им се направи ревизия и евентуално подмяна. Вероятността да пострадаш, ако монтажа е качествен, е като да те удари гръм. Много по-голяма е вероятността да те блъсне кола.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 17

Тема "Зануляване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: