• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 17
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
sinfon - специалист
stridata написа:
Да взема като за начало да си подсигуря разклонителните кутии? Някой може ли да ми даде някакво линкче с какво е най-добре да се навържат кабелите един към друг тези младежи при мен са ми сложили навсякъде от тези клемите на Wago/или нещо от сорта/
Никак. Ето за това беше спорът. Ти може да подсигуряваш колкото си искаш в твоя имот, но извън него няма гаранция какво е състоянието на проводниците. Някой мангал ще резне жицата пред вас и ти си смъртник.
Именно за да не ги мислим тия неща, по новите регламенти трябва инсталацията да е 3 жилна и с повторен заземител.
Защото те хубаво са сложили wago клеми по разклонителните кутии, но това не пречи при повреда някой кабел да нагори или да се стопи контакт и пак да имаш инсталация убиец.
Та, 2 проводната инсталация, ако е изрядна не е убиец. Но е много по-рискова от 3 проводната. Няма толеранс откъм повреди. И са ти я направили така, най-вероятно да си разделят паричките от третия проводник между тях.
stridata - специалист
sinfon написа:
stridata написа:
Да взема като за начало да си подсигуря разклонителните кутии? Някой може ли да ми даде някакво линкче с какво е най-добре да се навържат кабелите един към друг тези младежи при мен са ми сложили навсякъде от тези клемите на Wago/или нещо от сорта/
Никак. Ето за това беше спорът. Ти може да подсигуряваш колкото си искаш в твоя имот, но извън него няма гаранция какво е състоянието на проводниците. Някой мангал ще резне жицата пред вас и ти си смъртник.
Именно за да не ги мислим тия неща, по новите регламенти трябва инсталацията да е 3 жилна и с повторен заземител.
Защото те хубаво са сложили wago клеми по разклонителните кутии, но това не пречи при повреда някой кабел да нагори или да се стопи контакт и пак да имаш инсталация убиец.
Та, 2 проводната инсталация, ако е изрядна не е убиец. Но е много по-рискова от 3 проводната. Няма толеранс откъм повреди. И са ти я направили така, най-вероятно да си разделят паричките от третия проводник между тях.
Браточка, разбрахме го това. Другите според мен се опитваха да ти обяснят, че трижилните инсталации в България са малцинство... Малко крайно се изказваш и затова те хокат. Аз те разбирам напълно, но много хора са в тая ситуация и едва ли се вълнуват от това, че аз и ти се филмираме....

П.п
Третото жило като излезе на таблото към какво се връзва? Слага се ДТЗ и се връзва към "0"? Правилно ли съм го разбрал?
Keresteliev - специалист
sinfon написа:
[...... И са ти я направили така, най-вероятно да си разделят паричките от третия проводник между тях.
Майстореее ...
8.Ще дам един конкретен пример на нещо, което съм правил. Общ токов кръг за осветление и контакти е в случая. Предпазител витлов 16А стои там. ПВВ-МБ1 е евтин кабел с лесно полагане без гофрета.
Следва снимка - чудо!
В БГ-то сме с по 300-700лв заплати. Търси се евтиното. Мостовакът е най-евтиното. И гофре не му трябва, което да оскъпява още. И дебела мазилка заради изпъкналото гофре, която да е скъпа не трябва. Пирончета стоманизирани за 3лв и трупчета.
21 век сме, но както виждаш на картинката ми - две жила има кабела.
viewtopic.php?f=11&t=44207&p=538259#p538259

Професионалистееее, виж как се правят нещата!

:lol:
Junak - майстор
stridata написа:
Браточка, разбрахме го това. Другите според мен се опитваха да ти обяснят, че трижилните инсталации в България са малцинство... Малко крайно се изказваш и затова те хокат. Аз те разбирам напълно, но много хора са в тая ситуация и едва ли се вълнуват от това, че аз и ти се филмираме....
Не само че трижилните инсталации в България са малцинство, а не са и задължителни. Ако човек има елементарна правна култура щеше да знае какво е закон, наредба и подзаконови документи. А като няма - пише простотии.
Използвай си инсталацията, но е необходимо да се проверява от време на време.
И туй за мангала, дет ще открадне проводника, не е страшно. Електромерното табло има повторен заземител - за безопасност. Но и той трябва периодично да се проверява.
Ако наистина те гони параноята, потърси фирма /Орган за контрол от вид С/ която да ти издаде протокол.
Не че и това дава 100 % гаранция.
Но ако всичките глупости бяха верни, нямаше да останат клиенти на Енергото.
plamen6703 - майстор
stridata написа:
DMN, Благодаря за разяснението! И сега остава единствено въпроса.... Трябва да се примиря с тая мисъл защото нищо неможе да се направи? За мен вероятността уреда да се повреди е по-вероятна от това да се прекъсне "0", но това май трябва да се остави в ръцете на съдбата....

П.п
Да взема като за начало да си подсигуря разклонителните кутии? Някой може ли да ми даде някакво линкче с какво е най-добре да се навържат кабелите един към друг тези младежи при мен са ми сложили навсякъде от тези клемите на Wago/или нещо от сорта/
Тия младежи са си свършили работата щом и клеми "WAGO" са ползвали значи не бива да ги подценяваш :)
Най-добре направи следното, вземи та си налей ракия в едно канче, на дъното сложи малко захар да се карамелизира на котлона и наливай ракията вътре, все още времето позволява да се пие греяна ракия :) Сложи си хубаво мезе довечера, пии си пиенето и да ти е през оная работа какво ти пиши "сифоня" за инсталацията ти.
Преди години такива филосфи като "сифоня" съм ги изхвърлял с шутове от подстанциите. Млад, прост и щрапа с крака като кьорав, това му е всичката работа.
Ако нещо те притесни по повод инсталацията, винаги имаш опцията лични съобщения.
От мен имаш пожелания за лек и успешен ден и хубава вечер!
Keresteliev - специалист
plamen6703 написа:
[..., пии си пиенето и да ти е през оная работа какво ти пиши "сифоня" за инсталацията ти.
Преди години такива филосфи като "сифоня" съм ги изхвърлял с шутове от подстанциите. Млад, прост и щрапа с крака като кьорав, това му е всичката работа.
......!
Не го подценавай сифоня!

Курсове за електротехник е карал!

Ценз има!

https://chitanka.info/text/14492-s-obrazovanie
Напусна службата Карабойкин Гунчо, вирна глава отново, развя перчем пак из село и де двама — и той трети.

— Не става тъй, момче!… Не бива тъй, санким — кори го чичо му в дюкяна. — Майка ти по чужди къщи изметува, а ти мотаеш крака от дюкян на дюкян. Не може тъй…

А Лъжлив Съби, изправен зад него, гледа върха на левия си цървул, смига и мърмори под нос:

— А, нищо му не е на момчето, то е с образование… и ценз има. Хайде, сега пък като му лепна и бикът още една диплома на бузата… Не се грижете. Тя неговата е лесна!…
sinfon - специалист
stridata написа:
Браточка, разбрахме го това. Другите според мен се опитваха да ти обяснят, че трижилните инсталации в България са малцинство...
...Третото жило като излезе на таблото към какво се връзва? Слага се ДТЗ и се връзва към "0"? Правилно ли съм го разбрал?
Stridata, след като толкова много разбираш, защо задаваш въпрос?
Аз лично, като си го правя за мен и/или няма изисквания за крайна икономия го правя 3 жилно. Правих ремонти/допълнения на дома ми - използвах 3 жилен кабел. Сменях кабела на бойлера - сложих 3 жилен кабел.
Третото жило се връзва към нулата в таблото, което табло би следвало да има повторен заземител.
3 жилните инсталации не са малцинство, всички по-нови са такива. Или би трябвало.
Junak написа:
Но ако всичките глупости бяха верни, нямаше да останат клиенти на Енергото.
Дам. Точно за това точно днес беше пусната нова тема с изгарящи меки връзки на бойлер. Защото това никога не се случва.
И много добре знаеш, че в България проверка на електрическа инсталация се прави, когато нещо гръмне или някой се опече като препечена филийка.
А като не са задължителни 3 жилните инсталации, нито ДТЗ искам да направиш един проект за ново строителство, който да мине проверката като е с 2 жилни кабели, без ДТЗ. Няма да бъде одобрена такава инсталация.
ЗАЩО предприемачите са такива откровени БУДАЛИ да пускат 3 жилни кабели, като можеха да спестят 33.3% от цената на инсталацията на всяко жилище?
Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 46 от 2007 г.) Законът е нормативен акт, който урежда първично или въз основа на Конституцията обществени отношения, които се поддават на трайна уредба, според предмета или субектите в един или няколко института на правото или техни подразделения.
Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 46 от 2007 г.) (1) Правилникът е нормативен акт, който се издава за прилагане на закон в неговата цялост, за организацията на държавни и местни органи или за вътрешния ред на тяхната дейност.
(2) Наредбата е нормативен акт, който се издава за прилагане на отделни разпоредби или подразделения на нормативен акт от по-висока степен.
Последна промяна от sinfon на пон мар 13, 2017 3:32 pm, променено общо 1 път.
stridata - специалист
sinfon написа:
Stridata, след като толкова много разбираш, защо задаваш въпрос?

Ти наистина си труден характер! Аз ти казвам, че те разбрах какво казваш... Въпроса си го изясних от написаното от вас.

П.п
Принципно средното ми образование е "Битова техника" и съм минал през електротехники, електроники и тем подобни... Бързо схващам!
sinfon - специалист
stridata написа:
Ти наистина си труден характер! Аз ти казвам, че те разбрах какво казваш...
Не съм. :) Просто човек, който разбира, а пита ми звучи като подвеждащ въпрос.. :?
ОстаЙ, аз не съм компетентен. Чети тука пляктори и келистери, които ще ти кажат колко са хубави двете жици. То две образования и общо 3 професионални квалификации не стигат да бъде човек компетентен пред тия професори тук.
Събрали се философите от БАН в НаправиСАМ. Аз лично пускам 3 жици винаги, когато може. Няма да се спестят кой знае колко пари с 2, а има неудобства, опасности и невъзможност да сложиш ДТЗ.
Пък те ако искат да пускат само 1 жица за икономия - фаза, пък нулата за бойлера да я вземат от тръбите за парното или пък да забият пирон в бетонната плоча, да та си теглят земя през арматурата.
stridata - специалист
sinfon написа:
stridata написа:
Ти наистина си труден характер! Аз ти казвам, че те разбрах какво казваш...
Не съм. :) Просто човек, който разбира, а пита ми звучи като подвеждащ въпрос.. :?
ОстаЙ, аз не съм компетентен. Чети тука пляктори и келистери, които ще ти кажат колко са хубави двете жици. То две образования и общо 3 професионални квалификации не стигат да бъде човек компетентен пред тия професори тук.
Не разбирам! Това за двужилната инсталация не го знаех. А тия пичове ги наех защото намам време и не искам да направя някоя глупост. Това в което съм добър е финишни покрития за дървесина, ако имаш въпроси насреща съм :partyman:
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 17

Тема "Зануляване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: