• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,

Може би от месец имам големи приключения с един бойлер STIEBEL ELTRON и се реших да пиша и тук. Беше се счупил терморегулаторът и след смяната с нов/еквивалентен на първия/ и след проверка на всички проводници, зануляване и т.н - имам проблем с утечка, която минава по обшивката на гъвката връзка на студената вода и съответно я прецеква...Проблемът има непостоянен характер и от 20 пускания на бойлера, фаза минава може би само веднъж.... Моля, дайте предложения къде може да се крие проблемът, щото вече ми писна да сменявам гъвкавите връзки, пък е възможно да стане и по-голям гаф. Благодаря!
Последна промяна от 22lr на пон мар 13, 2017 7:47 pm, променено общо 1 път.
burkov - специалист
Виж ротана как е.
sinfon - специалист
А корпусът на бойлера заземен/занулен ли е?
kozl - майстор
Предполагам, че бойлерът е обемен. Щом имаш утечка през гъвкавата връзка (мисля си обаче как го констатира това :? ) също предполагам, че тръбите на студената вода са метални. :?
Вече имаш зададен въпрос за заземление на бойлера. Чакаме отговор.
Колко проводника от инсталацията влизат в бойлера? 2, 3, 4 или 5?
1 пост и недостатъчно информация.
В етажна собственост ли живееш и всички тръби за студената вода ли са метални?
Примерно явлението може да е от влошена връзка на нулевия проводник в апартаментно табло. Бойлера ти да е изправен, но като в това апартаментно табло се включи мощна отоплителна печка и това да е причината за голям ток м-у зануляването на бойлера и неговото "затръбявене" по металните тръби. Ако има влошен кантакт към общата нула на ап.табло към кабел от ГРТ, проводниците "нула" на апарт.табло няма да са с потенциала на нулата, а техният потенциал ще зависи от товара подключен към същото ап.табло. И при условие, че същото това табло захранва бойлер близко до твоя и някъде по долните етажи някой собственик е сменил щранговете с полипропиленови, то твоята мека връзка може би да изпалнява ролята на зануляване на ап.табло на някой комшия.
Това от теорията на вероятностите, но се среща и на практика, и обяснява явлениео защо еднаж има утечка, а друг път няма :roll:
1115 - специалист
Проблемна нула по трасето между бойлера и ГРТ.
burkov написа:
Виж ротана как е.

Благодаря, бачка си нормално...правих му верига и няма отклонения
sinfon написа:
А корпусът на бойлера заземен/занулен ли е?

Да, нулата мива първо през една планка на фланеца
Да, бойлерът е обемен. Как констатирах утечката ли?! При включване под напрежение в банята имам фоеверки:) Прескачат искри между една от гайките и металната обшивка на гъвкавата връзка и сътветно металът се топи и ухае на пържено:) Странното е, че при последващо изключване и включване - всичко си бачка нормално.

Тръбите са метални. Два проводника влизат в бойлера - фаза и нула. Нулата минава първо през корпуса и после влиза в терморегулатора. Бойлерът се включва от ел.табло за бойлер, а вътре всичко е наред.

Това, което пишеш звучи логично и безнадежно за бързо отстраняване от пишман майстор като мен..:) Благодаря иначе!


kozl написа:
Предполагам, че бойлерът е обемен. Щом имаш утечка през гъвкавата връзка (мисля си обаче как го констатира това :? ) също предполагам, че тръбите на студената вода са метални. :?
Вече имаш зададен въпрос за заземление на бойлера. Чакаме отговор.
Колко проводника от инсталацията влизат в бойлера? 2, 3, 4 или 5?
1 пост и недостатъчно информация.
В етажна собственост ли живееш и всички тръби за студената вода ли са метални?
Примерно явлението може да е от влошена връзка на нулевия проводник в апартаментно табло. Бойлера ти да е изправен, но като в това апартаментно табло се включи мощна отоплителна печка и това да е причината за голям ток м-у зануляването на бойлера и неговото "затръбявене" по металните тръби. Ако има влошен кантакт към общата нула на ап.табло към кабел от ГРТ, проводниците "нула" на апарт.табло няма да са с потенциала на нулата, а техният потенциал ще зависи от товара подключен към същото ап.табло. И при условие, че същото това табло захранва бойлер близко до твоя и някъде по долните етажи някой собственик е сменил щранговете с полипропиленови, то твоята мека връзка може би да изпалнява ролята на зануляване на ап.табло на някой комшия.
Това от теорията на вероятностите, но се среща и на практика, и обяснява явлениео защо еднаж има утечка, а друг път няма :roll:
Последна промяна от 22lr на пон мар 13, 2017 7:51 pm, променено общо 1 път.
Благодаря ти много - най-вероятно е така!
1115 написа:
Проблемна нула по трасето между бойлера и ГРТ.
krasi92 - майстор
Имаш ли боилерно табло извън банята и ако имаш прекъсва ли фазата и нулата
  • 1
  • 2

Тема "Проблем с бойлер STIEBEL ELTRON" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: