Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nеwage - специалист
Здравейте!
Купих си подочистачка, ей такава, втора ръка. Всичко работи, но акумулаторния пакет, 7.4V/740mAh с Ni-MH батерии е заминал. Имам цяла торба 18650 Li-ion елементи от нови батерии за лаптопи и реших да ги използвам за акумулаторния пакет. Но ми трябва зарядно за целта. Намерих ето това, но не мога да се ориентирам кое е подходящото и с колко волта ще се зареждат. Доколкото виждам тези платки не само зареждат но и предпазват батериите от пълно разреждане. Някои имат баласт, което не зная какво значи.
Gnus - специалист
Балансирано означава, че ако зареждаш 2 последователни батерии/групи, се следи да са заредени с еднакво напрежение.
От тоя линк, който си дал, двете балансирани би трябвало да ти вършат работа, вече 8 или 15 А трябва да прецениш.
Тук P+ и P- са външните изводи, B+ B- към крайните точки на пакета, а долу е средната точка.
Изображение
(Снимката е от ибей от линка, който си дал)
С колко да ги зареждаш - за 2 последователни групи 10-тина волта трябва да свършат работа. Някой ако може да види кои са чиповете на платката, може да се провери и в даташийта им.
lpoik - специалист
:?
Последна промяна от lpoik на вт мар 14, 2017 5:41 pm, променено общо 1 път.
Цецо - специалист
tps://ru.aliexpress.com/item/Best-Price-AC-110V-220V-Dual-Charger-For-18650-3-7V-Rechargeable-Li-Ion-Battery-EU/32637438598.html
nеwage - специалист
Само да попитам - с тази схема от Ebay какво захранване и на колко волта трябва за да зареждам пакета? Правилно ли съм разбрал, че тя е хем зарядно, хем предпазва пакета от пълно разреждане?
Изображение
Gnus - специалист
Да, на изводите P+ и P- подаваш зарядното напрежение. Към тях свързаш и консуматора, който ще ползваш.
Колко волта - всяко напрежение над максималното за пакета до около 1.5 пъти максималното става.
nеwage - специалист
Gnus написа:
Да, на изводите P+ и P- подаваш зарядното напрежение. Към тях свързаш и консуматора, който ще ползваш.
Колко волта - всяко напрежение над максималното за пакета до около 1.5 пъти максималното става.
Питам, защото имам цял чувал с адаптори. Дали става с 9-13V адаптор и LM7808 ? Колко ампера трябва да е?
Gnus - специалист
9-13V е добре, но стабилизаторът LM7808 е излишен.
За големината на тока - колкото повече, толкова повече. Например, ако в спецификацията пише 8A, няма смисъл зарядното да е по-мощно.
Минимумът на теория е ток с големина 0.18C, но около 1C ти върши работа.
nеwage - специалист
Здравейте!
Взех три от тези http://www.ebay.com/itm/10A-BMS-Charger ... 1810915395?

Свързах точно по схемата на китаеца
Прикачен файл:
IMG_2689[1].jpg
IMG_2689[1].jpg (106.54 KиБ) Видяна 3775 пъти
Изображение

Използвам я за една стара акумулаторна бормашина на 12V да я преработя с Li-ion. Kaто включа първоначално батериите, всичко тръгва ОК, замервам 12V на P+ и P-. Но като включа да се зарежда с 12V/1А адаптор и схемата изгаря, престава да работи.
Гледах, гледах, правилно съм я вързал. Вече две изгорих. Дайте идея.
nеwage - специалист
Писах на китаеца, и той каза, че трябвало отделно зарядно :-(

Тема "Зарядно за литиево-йонни батерии и подочистачка." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: