Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
гоце - помощник
Моля за малко помощ ! Поставих монофазен асинхронен ел двигател на малко дърводелско стругче. двигателя е с три извода и работен кондензатор 5 мк F . Понеже неговия кондензатор беше с утечка, го смених, но новия при замерване се оказа 4,6 мк F Въпреки това мотора нормално завъртя. Сложих едно ключе с което сменям единия кабел от захранването на единия или другия полюс на кондензатора за да мога да реверсирам посоката на въртене. При теста се оказа, че в неговата си посока (обратно на часовниковата стрелка) се развърта нормално, а в обратната се завърта мудно . Задължително преди обръщане на посоката, първо изключвам захранването. Възможно ли е това да става от малко по-малкия капацитет или си е нормално за този тип двигатели?
Двигателя е 65 W (на уреда от който го взех пише 165 W ?!!) ,2800 об/мин
Junak - майстор
Двигателя ти не е реверсивен
гоце - помощник
Junak написа:
Двигателя ти не е реверсивен
Защо ? Забравих да добавя, че на празен ход няма проблеми, върти и в двете посоки. Проблемът става когато ремъка е закачен на шайбата на вала. Моля за малко разяснение за да не сгреша пак при избор на друг двигател.
Junak - майстор
Щом е с 3 извода, работната и пусковата намотки са съединени вътре в мотора. Трябва да обърнеш краищата на едната, а това няма как да стане.
гоце - помощник
Да разбрах. При обръщане на посоката пусковата става работна, а тя е много по слаба ( или нещо такова :) )
moimoimoi - майстор
нещо такова
отиди при някой бобиньор да му изведе и четирите извода за да може да го реверсираш
гоце - помощник
Да де " нещото такова" е последователното захранване през двете намотки. По-скоро ще опитам аз да ги отделя ако е възможно и ако не успея ще търся подходящ мотор. Не се бях занимавал с асинхронни двигатели, но ме привлече това, че са много по тихи от колекторните.
гоце - помощник
Отворих мотора. Общия извод на работната и пусковата намотка фабрично отива директно към мрежа. Не е невъзможно да се отделят, но рискувах да повредя непоправимо двигателчето. За това си реших кардинално проблема, като обърнах ротора. Сега върти нормално по посока на часовниковата стрелка, което ми е главна посока на работа , а другата е екстра, която при тази машинка се използва за шлайфане на детайла и не изисква голяма мощност. (оказва се, че при обръщане на посоката работната намотка става пускова )

Тема "монофазен асинхронен двигател бавно се развърта при реверс" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: