Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
moimoimoi - майстор
объркал си работата в таблото,

добре е дтз-то да е само за бойлера
естествено може да си сложиш и за контактите

но не е добре всички контакти и бойлера да са на една дтз,понеже всеки консуматор има някаква утечка и ако събереш 3-4-5-6-7...консуматора и се получава че сбора на утечките им е по голям от тази на дтз-то и то изключва без причина

Прикачен файл

ала бала.jpg
pagu1 - помощник
Това ми е таблото.
Горе, в дясно, на празното място в момента има предпазител 20А от който излиза фазовия проводник за бойлера. Нулата я взимам от шината долу в ляво, а защитния проводник го взимам от шината долу в дясно. При бойлера, всеки от проводниците го връзвам, така както съм го обяснил в горния ми пост. До тук имам ли грешка?
Прикачен файл:
P1070696.JPG
moimoimoi - майстор
доколкото се вижда тая шина средната се явява шина за нулата след ДТЗ-то
там трябва да си вържеш нулата за бойлера
DMN - майстор
И на мен така ми се струва, че си взел нулата за бойлера от нулата, която е преди ДТЗ т.е. това не е правилно. Измести нулата на бойлера там където ти казва moimoimoi.
blv - специалист
Ако ДТЗ е само за бойлера, нулевият проводник от бойлера отива директно на клема N на ДТЗ. Най-вероятната причина за мен е, че N след ДТЗ има връзка с N преди нея или с РЕ шината! Т.е. фазата и нулата след ДТЗ (от клемите на ДТЗ) отиват директно на бойлера, а РЕ проводника се свързва към РЕ шината в таблото. Доста чест дефект също е пробил нагревател, макар и нов, особено Варненските!
DMN - майстор
blv написа:
Ако ДТЗ е само за бойлера,
Ама човека е писал, че не е.
pagu1 написа:
седемте предпазителя след ДТЗ.
пък и това се вижда от снимката :) .
plamen6703 - майстор
DMN написа:
plamen6703 написа:
Никой не се сети да му преложи най-лесният и добър вариант, да повика квалифициран електротехник
Много пъти сме се сещали, и сме го казвали неведнъж(много съфорумци) в различните теми.
По пътя на същата логика, трябва някой да се сети да закрие раздел "Електротехника", ама досега никой не се е сетил :) . Раздел "Медицина" също се очаква в скоро време.
:partyman:
Раздел електротехника е хубаво да го има, но в него да търсят помощ колеги от занаята...закучило се нещо, нещо не се получава, споделя търси "сламки" да се хване за тях и да си реши проблема... Тогава се включват други колеги, дават съвет, споделят опит, но се знае, че се помага на човек, който знае за какво става дума и се е случило, че нещо не му се е "опънало" да го направи...
Лошо е, когато примерно някой пита къде да свърже плюса и минуса на ключа за осветление или на контакта... и някой се върже на акъла му и почна да му дава съвети как по-лесно да се самоубие... Раздел "медицина" отвори ли се там първи ще пропише онзи с многото "никове", той е специалист по всичко :-D
DMN - майстор
plamen6703, съгласен съм с твоето мнение. Но самият форум е "Направи сам" и предполага, че тук ще търсят помощ хора, които не са професионалисти, то ако са такива няма въобще да питат по подобни теми. То същото е и в автомобилните форуми. Всеки си бута по колата(включително и аз) без да е автомонтьор, каква е гаранцията от собственоръчен ремонт на спирачките например...или пък от някой майстор в някой гараж с неизвестни способности. Та и тука е същото. Ако се замисли човек, то въобще не трябва да ги има тези форуми тогава.
На въпроса обаче, дали трябва да се помага или не на хора, които са лаици в дадена сфера, не се наемам да дам кардинален отговор. Понякога е по-добре да се обясни на човека как да го направи, отколкото да се остави да сътвори нещо, което си мисли, че е правилно...Той който е решил сам да се оправя, не може да го спреш, ако е разсъдлив ще прецени по обясненията, дали може да се справи сам и доколко застрашава себе си и другите, или пък е по-добре да потърси специалист. Всеки знае, че с тока шега не бива.
Раздел "медицина" го споменах иронично :) .
nikolov333 - майстор
Няма проблем, човек да се оправи сам стига да му се обясни подробно и разбира се, ако разбере правилно обясненията.. Много по-опасно е да се остави да се мъчи сам. Друг въпрос е, че има доста тънкости..включително силата на затягане на проводниците в шината.. Та ако не смята да търси електротехник, по-добре е да наблегнем на обясненията.. :)
П.П.Едно свързване на бойлер и ДТЗ от електротехник, колко ли може да струва..?
gogo7777 - майстор
nikolov333 написа:
П.П.Едно свързване на бойлер и ДТЗ от електротехник, колко ли може да струва..?
На мен само за работата за подмяна и ревизия на щепселите на машините /3 аргона, 5 флекса, 2 мутифункционалки :-D , 2 бормашини, 4 удължителя и 1 прожектор/ ми взеха 300+70 крони /около 27 лева/. Щепселите си ги купих сам по мое усмотрение за 620 крони /около 43 лева/

Тема "Съвет за ДТЗ и бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: