Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
DMN - майстор
Ами каква грешка е забелязал Ники274, само той може да каже. Аз като непрофесионалист и доколкото виждам от снимката, не бих свързал главния проводник на нулата във общо гнездо(отвор на шината) с друг проводник. Поне на мен така ми се вижда от снимката, че има две такива връзки на главната нула - преди и след ДТЗ. Най-добре е всеки проводник да си е в отделно гнездо. Ама вие сте профитата, вие кажете.
П. Петков - специалист
От снимката се вижда, че преди ДТЗ-то има само един токов кръг, който е захранен директно от входния автомат. Само неговата "нула", "нулата" на ракордемана и входящата "нула" на ДТЗ-то трябва да са в клемата, означена със син цвят и надпис "N". Вероятно този токов кръг захранва осветление (10А автомат - крива В, като автоматът е вдясно и непосредствено до главния). Всички останали "нули" трябва да са на средната клема, която е свързана след ДТЗ-то. Що се отнася до отворите на самите клеми и разположението на проводниците в тях, винаги (при възможност) се практикува входният проводник да влиза в отвора на клемата, като след 180 градусова извивка излиза от нея и отново след огъване се връща в съседен отвор на рейката. Същото се отнася и за останалите проводници, ако има мегдан и налични, свободни отвори. Така, контактното съпротивление намалява, надеждността на връзката се увеличава и става както при електромерите - по два винта за всяка входно-изходна клема.
По отношение на "гребените" и тяхното приложение, има едно противоречие, което е непреодолимо и е свързано с компромис, а именно:
Има принцип в електроапаратуростроенето, че подвижните, метални елементи на конструкцията, които в работно положение са под напрежителен потенциал, в изключено състояние не трябва да са под напрежение.
От това следва, че "гребенът" трябва да е на горните клеми на предпазителите, а изходите на токовите кръгове да са отдолу. Ако обаче трябва да се ползва общ гребен за изхода на главния и входовете на автоматите на подчинените токовите кръгове, когато тези автомати са на една DIN релса (както е в случая, но разбира се без ДТЗ-то), тогава този принцип се нарушава. Това нарушение е за сметка на входния автомат. Тоест, той или трябва да е захранен откъм изхода си, или трябва да се включва обратно - в посока надолу, което пък нарушава принципа, че усилието за изключване трябва да е по-малко от това при включване.
Друг, дребен детайл е и, че га става въпрос за прецизност, най-десният автомат (B20A) трябва да е непосредствено до ДТЗ-то. Някой опонират, че като източник на топлина, той трябва да е по-далече, но това е неиздържано, защото механичното усилие при изключване на механизмите не зависи от големината на протичащия ток, а само от разликите в конструкциите. Тоест, при еднотипна конструкция, отделената мощност от нагряването на биметала е еднаква за всички номинални токове. Или, ако токът се удвоява, съпротивлението на нагревателя се намалява четири път и мощността се запазва.
Ники274 - специалист
Става въпрос, че се ползва ДТЗ 40А за почти целия апартамент,т.е. 7 предпазителя с поне 16А след нея.Така в случая излиза,че предпазителя,който пази ДТЗ е главния-50А.Тия 10А биха могли доста сериозно да овъглят ДТЗ както и елементите около нея.Всеки един колега нормално слага по два предпазителя на защита без да изпада в някакви изчисления,като се съобразява с това,че сумарния ток на двата предпазителя не трябва да надвишава тока на ДТЗ.В слуачая с 40А ДТЗ бих сложил само два 16А или в краен случай 2бр 20А.Така,че в твоето табло ако ползваш 40А ДТЗ-та би трябвало да сложиш 3 бр от тях,като обикновено бойлера се свързва към комбиниран АП с ДТЗ.По тази схема обаче нямаш място в таблото за всички неща.Така,че или се сменя таблото и се прави като хората или слагаш ДТЗ с по-голям от 50А ток.
hidrazin - майстор
Ники274 написа:
...като обикновено бойлера се свързва към комбиниран АП с ДТЗ....
И къде е това обикновено? Щото обикновено комбинираните ДТЗ-та с предпазител са електронни.
А те са забранени за използване в жилищни сгради.
:partyman:
zz_stefanov - майстор
http://www.cablecommerce.bg/shop/bg/pro ... -2615-0989 Хидра, това електрнно ли е. Че заради малко място такова мисля да слагам.
hidrazin - майстор
Дати кажа не съм много сигурен. Не съм отварял такава. :-D
По описанието пише технология - Thermal-magnetic което би трябвало да не е електронна.
Но пък никъде не пише обхвата на работното напрежение.
Както например тук са написали 196 - 253 V
http://image.schrack.com/datenblaetter/ ... 1pn_en.pdf
:partyman:
nikolov333 - майстор
Коментирахме с един бивш представител на предпазителите на ETI, от който купих моите предпазители и ДТЗ, че техните комбинирани ДТЗ с предпазител в 2Р модул не съвместяват напълно защитите който има отделен АП + ДТЗ, но не помня точно какво липсваше в комбинираните. А бойлерите сигурно ги захранват с комбинирана защита с ДТЗ, за да не заемат излишно място в таблото с предпазителите.
Да питам и аз по-темата за бойлер и ДТЗ..
Имам трифазен проточен бойлер Stiebel Еltron DHE 18-21-24kW който се захранва с три фази и РЕ през 32А предпазител 3Р плюс собствено повторно заземяване..Има ли смисъл да му търся 3 плюсна ДТЗ понеже няма нула..?
А ако дадете някоя идея за таймер, който да изключва захранването на бойлера след определено време, ще е добре, че жената има навика да се къпе минимум три пъти на ден, а с тоя бойлер може да забрави да излиза от банята.. :-D :lol: :lol:
Ники274 - специалист
hidrazin написа:
Ники274 написа:
...като обикновено бойлера се свързва към комбиниран АП с ДТЗ....
И къде е това обикновено? Щото обикновено комбинираните ДТЗ-та с предпазител са електронни.
А те са забранени за използване в жилищни сгради.
:partyman:
"Обикновено" проектантите по чертежите слагат комбинирани ДТЗ с АП за бойлерите.Ама ти сигурно си далеч от чертежите за бита.Повечето проектанти съм забелязал,че работят със шнайдер.До колкото знам не са им електронни комбинираните защити,първо,че механично става изключването на АП и второ са сертифицирани за БГ.
А за теб щом е обикновено една комбинирана защита да е електронна си представям с какви серии бачкаш. ;)

Пп Реших да проверя едно менте,понеже много строители работят с CHINT защото са много евтини и предположих ,че ще имат електронна защита.... ама уви,и при тях е механична.
hidrazin - майстор
Ники274 написа:
А за теб щом е обикновено една комбинирана защита да е електронна си представям с какви серии бачкаш. ;)
.......
Реших да проверя едно менте,понеже много строители работят с CHINT....
С никакви серии не бачкам, поне не често. По-скоро ми се налага да експлоатирам.
Като гледам нещата покрай мен основно са Schrack, PHOENIX CONTACT, ABB, Schneider ...
Нооо...това са подробности.
И кой ти каза че CHINT са ментета?
Не забравяй че едно от най-големите патентни дела в съда е между CHINT и Schneider за патенти при автоматичните предпазители.
Освен това е лидер в Китай при промишленото производство на електроапаратура.
В Китай те са нещо като Швайзер електрик у нас. :-D
:partyman:
P.S. За ментета търси Елмерк и подобни...
Ники274 - специалист
Между другото преди време ми се случи да пипам по едни табла във Франция,та забелязах всичките им предпазители са с вградена ДТЗ.Дори и в близкия универсален магазин не срещнах чист едномодулен АП.Бяха мерлин жерин(без шнайдер) и не забелязах да имат механична връзка.Дали са електронни идея си нямам,предполагам ги ползват навсякъде.

Тема "Съвет за ДТЗ и бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: