Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
bube760205 - специалист
Здравейте! Искам да попитам дали има такъв вид датчик за движение които при движение може да подаде импулс стълбищен автомат и да задейства осветлението! В нашия вход имаме един алкохолик и "КАТИЛ" коитоправи само мизерии! Последната е че за 3 или 4 път срязва кабела от бутона до вратата на задния вход на блока ни! Няколко пъти го поправях,но ми писна и ми се иска да монтирам такъв датчик близко до лампата на тавана и когато се влезе да подаде сигнал към автомата...Бутона до вратата е прокарван в последствие ,преди може би 20 години и е замазан в стената до някъде и от там е прикован с скобички до кутията ! Мислил съм и за осветление с сензори на всеки етаж...но е трудно събирането на Левчета за закупуването на нови тела с датчици както и кабели за захранването им! Наемам се аз да заплатя кабела и датчика от моя джоб само и само да има осветление като се влиза в входа отзад зад блока,защото децата ми минават от там а и е нормално да ползвам входа/изхода щом живея там! Моля за съвет -дали има такъв датчик и всичко свързано с него,или ако няма такъв,как може да се направи евентуално!
torbalan - Дървен философ
Даже има лампи с вграден датчик...
bube760205 - специалист
torbalan написа:
Даже има лампи с вграден датчик...
Аз знам,че има такива лампи,но това писах и по горе-трябва аз да се бръкна за тези лампи и окабеляване! Трудно се събират пари в нашия вход ! За това търся вариянта само датчик!
lov - майстор
Лампа с датчик 17-18 лева. Само датчик за движение 10-12. Плюс малко кабели и по квалифициран труд. Та прави си сметката кое ще ти излезе по евтино.
bube760205 - специалист
lov написа:
Лампа с датчик 17-18 лева. Само датчик за движение 10-12. Плюс малко кабели и по квалифициран труд. Та прави си сметката кое ще ти излезе по евтино.
Явно не искате да ме разберете! Трябва ми само датчик и то такъв които да подава само ИМПУЛС все едно си натиснал бутон..а повечето сензори имат някаква задръжка по няколко секунди,което аз не искам !
torbalan - Дървен философ
На тези датчици, дето съм виждал, продължителността на импулса се регулира...

Купуваш такъв, слагаш го на минимума и готово...
kozl - майстор
Аз правих подобно устройство преди години ( и до сега работи) на първия етаж. Работи с датчици за охранителна система. С някаква схема сигнала от датчиците се преаботва на кратък импулс и продължителна задръжка. Този импулс задейства реле, на коетото контакторът (нормално отворен) е вързан в паралел към веригата на бутоните. Обаче прокарах окабеляване от таблото до датчиците - скрито под мазилка. Датчиците работят с постоянно захранване 12 V.
Това, което искаш да направиш може да се реализира без допълнително окабеляване само с PIR датчик работещ с батерии и да го позиционираш до някоя разклонителна кутия, в която има връзка с бутоните. Пък ако откриеш и такава, в която освен проводниците на стълб.осветление присъства и постоянна фаза може да спестиш батериите и да захраниш датчика от постоянната фаза и нула. Последното важи, ако активния проводник е фазата, защото има и такива подвързани инсталации, в които активния проводник е нулата.
Има PIR датчици, които се свързват последователно на лампа с нажежаема жичка, но за да ползваш такъв трябва да отделиш кръга на тази лампа от останалите в стълбищната клетка и този нов кръг да стане постоянно под напрежение, а не когато се задейства стълбищния автомат.
Има и друг вариант за свързване на PIR датчици за управление на стълбищно осветление без да се преправя инсталацията, но тогава се използва специален стълбищен автомат и работи и с обикновени бутони или вместо бутони се инсталират датчици за движение.
Сега се ползват лампи с вграден датчик и се сменят всички по общите части, като автоматта и бутоните се шунтират и всички лампи са на постоянно захранване 220 волта. Всяка лампа е с индивидуален датчик, което позволява различна настройка за включване при осветеност и продължителност на светене. Е настройката си е занимавка. Продължителността може да се регулира по всяко време, но включването при дадена осветеност - само при съвпадение на условията на затъмняване.
Antonii - майстор
Принципно датчика от аларма както е писал колегата е решение, но и той иска допълнително захранване.
Но ако става въпрос за цената, то едва ли ще е поразлична от 10тина лв.
Иначе ако търсите датчик който да вържете на двете жици и да работи като бутон без допълнително захранване, то май няма такъв.
bube760205 - специалист
Antonii написа:
Принципно датчика от аларма както е писал колегата е решение, но и той иска допълнително захранване.
Но ако става въпрос за цената, то едва ли ще е поразлична от 10тина лв.
Иначе ако търсите датчик който да вържете на двете жици и да работи като бутон без допълнително захранване, то май няма такъв.
Определено знам,че няма такъв датчик който да не изисква захранване ..Не е проблем да пусна захранване за самия датчик ..има няма 10 метра е от таблото до мястото където искам да сложа датчика... имам и адаптор на 12 волта стабилизирано напрежение! Има едни готови модулчета с релейни изходи и към тях мисля.че може да се свърже такъв датчик от СОТ предполагам! Нещо подобно дали ще ми свърши работа,като това от снимката
Прикачен файл:
rele5v220v10a.JPG
todortv - майстор
Щом ще пускаш захранване обикновен датчик ще свърши работа, настроен на мин.време.
На изхода му се получава ИМПУЛС, с продължителност зададеното време.
Времето на стълбищният автомат ще започне да тече, когато спре импулса.

Тема "Импулсен датчик за движение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: