Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Chefo77 - майстор
Привет!
Имам странен (за мен) проблем с бойлера си. 80 литра вертикален, 3 киловата, произведен от Елдом за Дипломат, на 12 години, с анодна защита. През няколко месеца сменям кабелчетата на нагревателя (задължително 2.5 квадрата, направо с обувки), защото нагоряват при клемите и топят гумените калпачета. В четвъртък, след 6-7 месечна пауза, смених едното кабелче (само то беше нагоряло), но снощи отново се наложи. Допускам последният път да съм го вкарал не съвсем докрай и там да е причината.
Не мога да разбера на какво се дължи налагащата се честа смяна. Прегарят на едно и също място - където се свързва с нагревателя. Един път бяха нагорели долу до ключа, и него съм сменил с най-добрия в магазина. Всеки път почиствам изводите на нагревателя с шкурка и проверявам дали връзката е достатъчно здрава. Занулен си е, на 4 квадрата отделно трасе, през ДТЗ - културно.
Приятел ме насочи към вероятността да е натрупал котлен камък, който пречи на нагревателя да се охлажда от водата и оттам температурата да слиза надолу - към изводите. Но доколкото прочетох тук-там, при опасно натрупване би трябвало да шуми - а бойлера е супертих. За тези 12 години нищо друго не му е правено - само тези кабели и ключа. И е обработен с преобразувател за ръжда и пръснат със спрейче отвън, че се опита да ръждясва. :)
Та - има ли вероятност от това да ги топи кабелчетата и ако да - дали си заслужава да търся човек за почистването, или направо да го пращам на нашите на лятната къща, а да слагам нов. Че ако се отваря, трябва всичко да се разкача, пък да се закача, пък аз време (и желание) нямам много.
И благодаря за съветите в аванс :)
lov - майстор
Просто попадаш на калпави или по точно неподходящи кабелни обувки. Изработени от много тънък материал и нямащ достатъчно голям контактен натиск за да осигурят добро контактуване. И от там ти тръгва цялата работа. Обувките за големи токове са дебели и когато се вкарват това става с доста голямо усилие.Някои са дори биметални. Вътре е стомана а от горе дебело медно покритие. Простичко си е пружина с формата на обувката. масово разпространените са си обувки но за малки токове ма ти ги предлагат като точно за тази работа :)
Иначе може леко да стиснеш с едни клещи малко в задната страна за да се увеличи после натиска като я вкараш на мястото.
А варовик се чисти и на място не е нужно да се сваля бойлера от стената. Е ако си го зарял в някоя дупка вече е по трудно с чистенето с трябва да се подлагат големи легени от долу и доста да се пази.
Ники274 - специалист
Свържи кабела към реотана с твърда връзка.
zdravcho - специалист
Аз също мисля, че за една лека профилактика на бойлера не е нужно да го сваляш от стената. Даже и да разкачаш водата. Само както казва Лов, да не е сложен някъде където не можеш свободно да пуснеш да тече вода. Ако е в баня или мокро помещение с канал на земята е лесно. Тоя проблем от колко време е? Да попада на калпави кабели и обувки хубаво, ама всеки път ли. И двата извода на нагревателя ли греят и топят изолацията, или само единия? Пластинките на които се мушкат обувките, ако не се лъжа са хванати към самия нагревател с точкови заварки. Да не би там да е мястото с лош контакт и там да става греенето? Ако си мераклия за нов и ти се дават пари го сменяй. Аз бих сменил нагревателя + лека профилактика-почистване. Обърни внимание на обувките като сменяш кабелите.
:partyman:
Chefo77 - майстор
Не съм писал, че трябва да се сваля бойлера за чистене на камъка - това ми е ясно. Просто нямам време и желание да разглобявам цялата електрическа част отдолу, па да спирам водата, па да точа бойлера, да вадя нагревател и т.н. Това имах предвид под разкачане и закачане :)
Здравчо - и двата кабела нагарят, но нулата - много по-често. Кабелчетата ги вземам къде от Елба, къде от Еком ... Но е вярно, че са с тънките обувки, не съм попадал на по-дебели обувки. Преди време Тинки ме беше посъветвал да си правя кабелите сам, но не съм убеден, че ще имам техниката и уменията да направя здрава сглобка за толкова отговорно място.
plamen6703 - майстор
За 12 години работа бойлера се е платил и надплатил... Аз лично бих свалил този бойлер и на негово място бих си купил нов бойлер от същата марка, а старият по "второ" направление към лятната къща.
hidrazin - майстор
Проблема е основно в калпавите кабелни обувки. Понякога и в самото покритие от към нагревателя дето се надява обувката.
Чистенето със шкурка не е много желателно - нещата се влошават.
Решението - читави обувки или "твърда връзка".
Под твърда връзка - дупки в пластините от към нагревателя и кабелна обувка с ухо.
Или върхът - токова заварка.
:partyman:
moimoimoi - майстор
преди време мой роднина ме вика че бойлера му прави подобни номера, и той си купувал готови кабелчета с монтирани кабелни обувки, на външен вид всичко е перфектно обаче кабелите прегарят около обувката
та сложих му аз от тези дето ползвам на ergom и проблема се реши http://www.filkab.com/main/bg/products/ ... F_NCI/565/
Chefo77 - майстор
Добре, тези обувки запояват ли се, само се стиска обувката, или нещо друго? Ако е за нещо с малка консумация, изобщо няма да питам, но там са си големи токовете :)
VLADO66 - майстор
На моя нагревател откърших пластините и хванах кабелите за нагревателя с лустер клеми.

Тема "Бойлерът ми гори кабелчетата на нагревателя" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: