• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gogo7777 - майстор
Значи постановката е такава две голи жици потопени в бойлер ....дали бъркащия вътре ще изтръпне или не, нали така?...Условия някакви имаме ли да уточним?
Не са две голи жици, а две лъжици /вилици/....некФа сплав. С голи жици не мож сгрееш водата :wink:
fox_vt - майстор
Няма сплав няма нищо квото и да боднеш все ще топли. Като малък бях правил уголемен вариант на лъжичките от алуминиева ламарина 1 мм с площ един дециметър. По сметки излизаше на около три киловата като разстоянието беше един сантиметър. Кофти на уреда беше доста бързо стопяване на пластините.
Stiliyan66 - помощник
Здравейте, нов съм във форума и НЕ съм майстор. Разбирам от ток от обща култура. Купих къщичка, на която са правили ремонт, опънали са нова ДВУпроводна инсталация и са извели захранващия кабел на бойлера в душкабината!!! Минава вертикално в ъгъла по стената, качва се над душа и влиза в хоризонтален бойлер, който е встрани от душкабината. Бойлерът е само занулен, защото няма трето жило за земя. С меки връзки и полипропиленови тръби е. Изчетох цялата тема и не разбирам защо не мога да сложа ДТЗ на тази инсталация само за бойлера? L и N ще минават през нея, и ако човек, който се къпе, попадне под напрежение от някаква утечка, би трябвало ДТЗ да сработи, тъй като той е стъпил на земя. Ясно ми е, че ДТЗ няма да сработи при утечка от фаза към корпуса на бойлера, но мисля, че при утечка през човек към земя трябва да сработи. Моля за компетентни мнения, как да направя защита при такава ситуация. (Няма възможност за теглене на трето жило)
valentino76bs - майстор
Да повтаряме едни и същи работи е безмислено.Има си правила,норми,наредби т.н.
В твоя случай зануляване и изключвай като се къпеш.
Stiliyan66 - помощник
пет окт 28, 2022 12:00 pmvalentino76bs написа:
Да повтаряме едни и същи работи е безмислено.Има си правила,норми,наредби т.н.
В твоя случай зануляване и изключвай като се къпеш.
1. Не повтаряме едно и също. На въпроса ми няма отговор в темата. Питам нещо конкретно. Ще работи ли ДТЗ при двупроводна инсталация при утечка от фаза през човек към земя. Ако не, защо?
2. Занулено е, написал съм, но кое да изключвам като се къпя? Бойлера ли? Може ли да уточниш?
valentino76bs - майстор
пет окт 28, 2022 4:44 pmStiliyan66 написа:
пет окт 28, 2022 12:00 pmvalentino76bs написа:
Да повтаряме едни и същи работи е безмислено.Има си правила,норми,наредби т.н.
В твоя случай зануляване и изключвай като се къпеш.
1. Не повтаряме едно и също. На въпроса ми няма отговор в темата. Питам нещо конкретно. Ще работи ли ДТЗ при двупроводна инсталация при утечка от фаза през човек към земя. Ако не, защо?
2. Занулено е, написал съм, но кое да изключвам като се къпя? Бойлера ли? Може ли да уточниш?
На въпроса ти отговарям - да ще изключи !
Знам, че ще последват още въпроси......на които има отговори в темата.
Бойлера ще изключваш няма да е фурната я :)
PIP - майстор
Преди доста години в старата къща бойлера беше в банята и винаги го изключвахме преди къпане. Имаше инсталиран силов ключ извън банята за целта. С качеството на сегашните бойлери не бих рискувал, за последните 11г на два бойлера елдом купувани един след друг съм сменил 7 нагревателя, като винаги ги хващаше дефектно токовата защита преди да сдадат багажа напълно, абсолютни боклуци.
valentino76bs - майстор
Понякога се случват едни критични ситуации когато....примерно бойлера е по добре да не е бил занулен при 2пр. инсталация,.....да е имало дтз на двупроводната инсталация.....но нека не навлизаме в излишни полемики и да спазваме наредбите и законите.....
nikolov333 - майстор
пет окт 28, 2022 7:39 pmvalentino76bs написа:
Понякога се случват едни критични ситуации когато....примерно бойлера е по добре да не е бил занулен при 2пр. инсталация,.....да е имало дтз на двупроводната инсталация.....но нека не навлизаме в излишни полемики и да спазваме наредбите и законите.....
АПсолютно съм съгласен.. само едно си мисля, че ДТЗ на двупроводна инсталация, май няма как да навреди, за разлика от ДТЗ при TN-C-S? :partyman:
П.П. Наредбата забранява ли 2 последователни ДТЗ, че все не намирам време да я прочета.. нарочно де.. :-D
valentino76bs - майстор
Разсъждавайки на глас се получава примерно нещо такова ....при сложен колан при ПТП колата се обръща пали се и до такава степен тоя колан те е умотал ,че не можеш да го разкопчееш и да те изкарат и си викаш еееебати колана по добре да го нямаше.....Е ДА АМА при 1000 други ситуации те е спасил.... а ся де..И коя е по добрата практика е ясно нали :)
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "ДТЗ за бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: