• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
minzuhar - помощник
Плюсове:
-защитава те от утечки към корпуса на бойлера (офазяване) и ти пази живота.
Минуси:
-малко оскъпява инсталацията за бойлера
- възможни са фалшиви сработвания на ДТЗ, макар и в много редки случаи.

Аз лично бих си сложил и то не някое евтино.
shadow__01 - майстор
Аз НЕ бих си сложил. Може би ако инсталацията беше двупроводна бих сложил. Въпреки, че ако са метални тръбите това си едно много добро земно.
Предвид, че имаш земно директно на корпус не виждам от къде ще те перне тока. Естествено трябва да провериш дали земното ти дава добра нула. Най-лесно е в волтметър. Трябва напрежението между фаза и нула да е еднакво с това между фаза и земя.
minzuhar - помощник
shadow__01 написа:
Аз НЕ бих си сложил. Може би ако инсталацията беше двупроводна бих сложил. Въпреки, че ако са метални тръбите това си едно много добро земно.
Предвид, че имаш земно директно на корпус не виждам от къде ще те перне тока. Естествено трябва да провериш дали земното ти дава добра нула. Най-лесно е в волтметър. Трябва напрежението между фаза и нула да е еднакво с това между фаза и земя.
Ами ако комшията под него е сменил главната тръба с полипропиленова?
Или дори да е с метални тръби все пак е свързан с меки връзки?
Дали ще почнат да цвърчат?
Дали земното ще е достатъчно добро с потенциал на пълна нула през тръбите?
Номера с волтметъра става, ама за човек който знае какво и как да мери. А от заглавието на темата съдя, че авторът не е много на ти с тези неща.
muhala - майстор
Минуси няма. Дзт-то не пречи. Слагай и не го мисли.
Ники274 - специалист
shadow__01 написа:
Аз НЕ бих си сложил. Може би ако инсталацията беше двупроводна бих сложил. Въпреки, че ако са метални тръбите това си едно много добро земно.
Предвид, че имаш земно директно на корпус не виждам от къде ще те перне тока. Естествено трябва да провериш дали земното ти дава добра нула. Най-лесно е в волтметър. Трябва напрежението между фаза и нула да е еднакво с това между фаза и земя.
Явно тока не ти е силна страна.Недей да даваш животоопасни съвети,някой може да пострада фатално.
minzuhar написа:
Плюсове:
-защитава те от утечки към корпуса на бойлера (офазяване) и ти пази живота.
Минуси:
-малко оскъпява инсталацията за бойлера
- възможни са фалшиви сработвания на ДТЗ, макар и в много редки случаи.

Аз лично бих си сложил и то не някое евтино.
Фалшивите сработвания са мит.Щом сработва,значи има за какво.
niki_popa написа:
Здравейте, инсталацията ми е трипроводна, предстои ми монтаж на бойлер и съм пред дилемата да поставям ли ДТЗ на бойлера или да не поставям? Какви са плюсовете и минусите в случая?

Все едно да питаш какви са плюсовете и минусите докато свързваш контакт под напрежение....
При всички положения си монтирай ДТЗ.За компактност може да ползваш и комбинирано ДТЗ с АП.
С тока шега не бива.
shadow__01 - майстор
Ники274 написа:
Явно тока не ти е силна страна.Недей да даваш животоопасни съвети,някой може да пострада фатално.
Това съм завършил така, че не давай такива определения на кой "какво не му е силната страна". Не разбирам от висша математика или химия, но мога да си свържа всички ел. уреди.
Едно време като нямаше ДТЗ да не би да умряхме. Занулявахме си бойлерите кой с тръбите кой с мост от нулата и те така колко поколение хора живяха.
Друг е въпроса за шамотните нагреватели. Ако имаш жив по-възрастен роднина може да попиташ как са си топлели вода с един гол нагревател в импровизирания "бойлер"? Също питай "имаше ли ДТЗ".
Сега изведнъж стана задължително.
Фалшивите сработвания не са мит изобщо. Често се случват и на сутринта нямаш топла вода. А дори и да има малка отечка тя си отива в земното или нулата. После жената като не може да се изкъпе на теб ще ти мели сол на главата.
Ники274 - специалист
Фалшивите сработвания се дължат на калпав монтаж или на дефектирал уред.И като намесваш едно време,ще ти обясня по-елементарно за да схванеш какво може да ти се случи с бойлера ако нямаш ДТЗ.Навремето в казармата си правех кафето в пластмасова или порцеланова чаша с две вилици или лъжици като на едната свързвах фазата,а на другата нулата.Водата си завираше без проблем.Та имам няколко въпроса към теб.Дали ако пипнеш водата докато импровизирания нагревател е включен в контакта ще те удари ток?Защо предпазителя не изключва през това време?Аналогична ли е ситуацията като цъфне реотана на един бойлер?

Прикачен файл

Нагревател.jpg
Нагревател.jpg (116.51 KиБ) Видяна 2811 пъти
zz_stefanov - майстор
Ники274 написа:
Фалшивите сработвания се дължат на калпав монтаж или на дефектирал уред.И като намесваш едно време,ще ти обясня по-елементарно за да схванеш какво може да ти се случи с бойлера ако нямаш ДТЗ.Навремето в казармата си правех кафето в пластмасова или порцеланова чаша с две вилици или лъжици като на едната свързвах фазата,а на другата нулата.Водата си завираше без проблем.Та имам няколко въпроса към теб.Дали ако пипнеш водата докато импровизирания нагревател е включен в контакта ще те удари ток?Защо предпазителя не изключва през това време?Аналогична ли е ситуацията като цъфне реотана на един бойлер?
... и още по зле става след като цъфне, вземе че и прекъсне, надолу тръбата е заменена в пластмаса, нулата изобщо не е читаво заземена или е калпава (което е често срещано в стари сгради).
shadow__01, това го срещам вече няколко пъти, пък ти си приказвай колко е безопасно. Най вероятно защото можеш да навържеш някакви си жици, ама ти липсва висшата математика. :)
Щом ДТЗ стработва значи си има причина и няма нищо фалшиво в това. Знам, че не е задължителна за уреди вързани на твърда връзка, но ...
shadow__01 - майстор
zz_stefanov написа:
...ама ти липсва висшата математика. :) ..
Ако тя ти оправя живота.... Досега не съм видял някой успял с висша математика. Повече забогатели от националната лотария съм виждал отколкото от висша математика.
zz_stefanov - майстор
shadow__01 написа:
zz_stefanov написа:
...ама ти липсва висшата математика. :) ..
Ако тя ти оправя живота.... Досега не съм видял някой успял с висша математика. Повече забогатели от националната лотария съм виждал отколкото от висша математика.
Поне не афиширам това по което съм невежа, защото и в жиците си такъв.
Щото знам поне едни забогатели от висшата математика и това са авторите на националната лотария.
Айде, бягай да търкаш билетчета :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "ДТЗ за бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: