• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
thebugger - специалист
Здравейте, възможно ли е вместо дросел във П-филтър да сложа първичната на някой траф като изключа вторичната от всякакъв товар? Идеята ми е, че измерих едно старо трафче във вкъщи на 8 хенрита индуктивност на първична, със сравнително ниско активно съпротивление (60ома) и е около 150мА ток на първична. В дадената схема би ми свършило перфектна работа. Става дума за изправител на 300V/80mA

Прикачен файл

_20170420_142805.JPG
_20170420_142805.JPG (60.62 KиБ) Видяна 1681 пъти
torbalan - Дървен философ
И не си пробвал още, така ли? :)
muhala - майстор
Не. Магнитопровода на дросела е прекъснат и има междина с хартия.
Трафовете са за променлив ток. Ако използваш някоя от намотките му с прав ток, ще намагнитиш сърцевината.
Като гледам постановката е захранване за лампова апаратура.
plamen6703 - майстор
thebugger написа:
Здравейте, възможно ли е вместо дросел във П-филтър да сложа първичната на някой траф като изключа вторичната от всякакъв товар? Идеята ми е, че измерих едно старо трафче във вкъщи на 8 хенрита индуктивност на първична, със сравнително ниско активно съпротивление (60ома) и е около 150мА ток на първична. В дадената схема би ми свършило перфектна работа. Става дума за изправител на 300V/80mA
Какво би се случило, ако си спестиш дросела, пробвал ли си :wink:
thebugger - специалист
Без дросел няма да стане, усилвателят ще работи в ултралинеен режим, а там ми е важно добро потискане на пулсациите. А това за намагнитването на сърцевината какво ще рече? Трафа е предназначен за 150мА, а аз само 80мА ще ползвам през него. Какъв ефект може да има насищането на сърцевината?
АБВ потребител - специалист
Според мен вторичната намотка трябва да я няма въобще, защото отворена затворена в нея също ще се индуктира напрежение .
thebugger - специалист
Е нека си се индуцира, аз няма да я ползвам. Ще седи отворена верига.
torbalan - Дървен философ
Ми пробвай. Ако не те кефи резултата - тогава търси дросел...

Какво толкова се чудиш?
thebugger - специалист
Искам веднъж да го направя и да не се занимавам повече. Малко по евристичен подход съм избрал този път, защото повечето компоненти в ламповите усилватели са скъпи и не искам оливки. Иначе попринцип съм на принципа лепи и пускай и да не ти пука.
plamen6703 - майстор
thebugger написа:
Без дросел няма да стане, усилвателят ще работи в ултралинеен режим, а там ми е важно добро потискане на пулсациите. А това за намагнитването на сърцевината какво ще рече? Трафа е предназначен за 150мА, а аз само 80мА ще ползвам през него. Какъв ефект може да има насищането на сърцевината?
Докато не пробваш не може да си сигурен, а режима може да бъде и ултралинеен и триоден... някои ползват и дросели от луминесцентни лампи :wink:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Трансформатор вместо дросел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: