• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
silvermax - помощник
Здравейте. Правя си преносима тонколонка на батерии, които ги купих вече - 4 броя Нi-Mh 1.2v АА 1000ma всяка. Понеже идеята беше цялото нещо да не излиза повече от една купешка колонка като цена, се чудех възможно ли е тези батерии да ги зареждам през порта на Усб на лаптопа, респективно зарядно за телефон. Това което знам е че на изхода на Усб идват 5волта без товар и 500ма максимален ток. Имам някакви познания по електроника така, че ще мога да ипълня някоя проста схемичка.
tzetz009 - специалист
:-D Виж сега "nikolov333" е мааааалко разсеян и ти предлага четвърт-килограмова схема за няколко па-ра-лел-но свързани елемента !

:partyman: Малко прости сметки - един NiMH(NiCd) елемент е с номинално напрежение 1,2 V . Максимално зарядно напрежение - 1,35 V . Четири елемента са с максимално зарядно напрежение от 5,4 V . Добавяне на предпазен диод с пад 0,6 V - станаха 6,0 V . Резистор за ограничаване на тока , който ще има пад на напрежение .................. ???

Дотук мисля , че е ясно , че от USB с изходни 5.00 V по най-лесния начин не става . Трябва ти старо зарядно за телефон , на което пише " 5V " а реално дава 8-9V !!! :partyman: :partyman: :partyman:
sstefanov - майстор
Защо не ги зареждаш от зарядното на лаптопа? То е с достатъчно напрежение.
silvermax - помощник
Здравейте. Предположих, че напрежението ще е ниско но реших да питам все пак. Иначе имам едно 9волтово зарядно от рутер 0.6А . Относно зарядното на лаптопа, амии предполагам че то ще ми трябва докато зареждам колонката :). Тази схема дали ще стане? Предполагам че стойностите ще са различни?

Прикачен файл

charg1.gif
charg1.gif (4.69 KиБ) Видяна 1789 пъти
lpoik - специалист
Правиш тази схема и твоето зарядно на 9в.регулираш с потециометара необходимото напрежение в края на зареждането схемата ограничава тока и става 0.Успех.
Прикачен файл:
LM317-typical-adjustable-regulator-ckt.png
LM317-typical-adjustable-regulator-ckt.png (29.75 KиБ) Видяна 1786 пъти
Само в началото си нагласяш зарядния ток.
silvermax - помощник
Напрежението на колко волта трябва да го оставя (под товар/без товар)? От каде се наглася зарядния ток?
muhala - майстор
Бързо, лесно, удобно и леко :

Li-Ion батерия и това.
Зареждаш с USB зарядно или през USB кабел от компютъра.
Батерията е в пъти по-лека.
Модула има защита от разряд на батерията.


http://www.ebay.com/itm/2Pcs-1A-5V-TP40 ... Sw32lYy3vU

Изображение
Jacomo - специалист
2.30$ готово:

http://www.ebay.com/itm/AA-AAA-lithium- ... Sw4CFY0MVt

Само идея. Колк е читаво, не знам.
lpoik - специалист
silvermax написа:
Напрежението на колко волта трябва да го оставя (под товар/без товар)? От каде се наглася зарядния ток?
Нали каза,че разбираш от схеми! а сети се малко.На изхода на схемата извод (2) се слага едно съпротивление (може и реостат ако имаш) под 1ом регулираш тока 1/10 от капацитета на една батерия.(тока се регулира под товар) След съпротивлението слагаш шотки диод да идържа на тока.Напрежението за 4 батерии е 5,2 в.без товар,като се зареди батерията тока пада на 0 а напрежението си остава 5,2 в. :partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Зареждане на батерии през лаптопа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: