Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте! Нулата която идва е с розова? изолация, а пък фазата със синя. Надяваме се да не се налага да се кърти долу за нов кабел от контактите, за това сме го оставили като последна опция за момента. Апартамента е от лявата страна на етажа, долу ниско до вратата няма кутия, а и въобще в тази стая няма, защото сме търсили преди години когато правихме ремонт (възможно е да не сме я намерили). Все си мисля че кутия трябва да има и прекъсването е в нея, защото никъде другаде няма никакъв проблем, а и не е имало никога, освен че бойлера леко грееше меката връзка на студената вода ама след това го свързахме директно в таблото(за бойлер, което е в коридора) и този проблем изчезна, това беше преди около половин година, за това предполагам че няма никаквва връзка с ключа за осветлението, чиято нула е "изчезнала" в момента.
Утре, на светло ще проверя от къде идва захранването в ключа за осветление на коридора, който е между хола (там е проблема) и спалнята, която сега е кухня, където пък долу ниско има кутия, която също ще отворя утре, за да видя какво има там. :partyman:
Сигурно се включвам късно, но чак сега виждам темата. Преди няколко години аз си имах работа с инсталацията в тристаен апартамент Бс-69-Сф, от първия вариант (сградата е строена 1976 г.). Принципна разлика не би трябвало да има.
В тристайните апартаменти разклонителната кутия за осветлението се намира в кухнята зад вратата, на десетина сантиметра от пода (тук кутията е в друго помещение, но принципът трябва да е същият). През нея обаче не минава осветлението за хола и голямото антре (девиаторните ключове). Проводниците за тях отиват директно в таблото.
Трябва първо да се провери нулевата шина в таблото (то, предполагам, е от старите). Визуално всичко може да е наред, но е възможно някъде да има окисление или лош контакт, който да не се вижда с просто око, така че едно отвиване на болтовете, почистване и пак завиване няма да навреди. Ако и след това няма промяна, трябва да се види колко проводник идват до бушона за осветлението. Ако е само един, значи всичко минава през кутията и проблемът е там. Ако са два или три, най-вероятно холът е самостоятелна линия и проблемът е в проводника някъде по трасето.
Надявам се, че съм бил полезен. :)
emiood - напреднал
Здравейте колеги,
искам да използвам темата, за да потърся съдействие от патилите.
Става въпрос за повреда в осветлението в тристаен апартамент в стар панелен блок (от тези, където асансьора спира на площадките между етажите).
Прикачен файл:
Апартамент.jpg
Апартамент.jpg (53.69 KиБ) Видяна 1631 пъти
Когато отидох в апартамента предпазителя на осветлението беше паднал от късо. Таблото е подменено с ново със съвременни предпазители. На предпазителя за осветление има само един проводник. Развързах всички ключове (останаха само проводниците) и с голям мерак вдигнах предпазителя, но ... уви - късото си остана. С тестера намерих трасето (в зелено) и с голям зор първата РК. Трасето е в замазката а кутията на 25 см от пода. В кутията има 3 мостови проводника. Захранващ и два изходящи, всичките идваха от пода. Захранващият и единият изходящ проводници бяха без проблем, но в третия имаше късо. При свързването на двата здрави проводници се възстанови осветлението в хола едната стая и мокрото помещение. При монтирането на ключовете в тези помещения забелязах, че нулевия проводник към лампите не минава през конзолите, които са оригинални не са местени. В хола захранването идва от пода, а в стаята и мокрото захранването идва от тавана!? Оставих заработилото осветление и продължих с проблемния кабел. По пода не не можах да го открия никъде, може би е дълбоко и тестера ми не го лови?! Намерих част от трасето (в синьо) там където се събират стената и тавана. Разчуках гипса над серията пред врата на банята, щото там чукаше на кухо - кутия не намерих, но намерих кабелите захранващия идваше от тавана и беше разцепен, нулата отиваше директно в аплика, а фазовия отиваше в конзолата от там друг мостов с две жила отиваше в аплика където единия проводник беше оставен за него, а другия влизаше в банята. За банята от къде идва нулата един господ знае.
За ключовете в спалната, кухнята и коридора (при входа) проводниците идват от горе. В конзолите за ключовете не минава нулев проводник.
Само в дрешника не съм се завирал, щотото е добра натурия. :)
Ако някой колега може да помогне със съвет за място на кутии или нещо друго ще съм благодарен и аз и собственика понеже апартамента е ремонтиран лятото. Дано другите неработещи ключове и лампи не са свързани като тези за банята и аплика в малкия коридор, щото ... лошо.
sts - специалист
Колега другата кутия потърсете на стената на банята.
Ако под серийния ключ има контакт от там влиза захранването за осветлението - при мен е така.
В тези панелки някой се е учил да прави елинсталации.
Правих основен ремонт на банята и знам какво съм видял като съществуващо положение.
emiood - напреднал
Прикачен файл:
Апартамент.jpg
Апартамент.jpg (48.39 KиБ) Видяна 1523 пъти
Здравейте колеги, намерих още две кутии за осветление. Бяха високо над конзолите за ключовете.

Тема "Въпрос относно разклонителна кутия за осветление в панелка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: