Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
MamaMy - майстор
:? Ясно. Мислех, че е народно творчество.
krasi92 - майстор
Не е народно творчество а съвсем нормална инсталация на панелен апартамент и при повече късмет разклонителна кутия за осветлението ще се намери долу ниско ако не е покрита от замазката на пода.
DMN - майстор
musaka, няма да е лошо да направиш една снимка на кутията за ключа, за да се види колко проводника има там. Обикновено трябва да са два проводника(краищата им) в случай, че ключа за осветлението е единичен прекъсвач. Ако ключа е двоен, трябва проводниците да са три - или по-точно трите им краища.
При панелките обаче явно не е така, затова ако можеш снимай кутията, ще е по-лесно и сигурно да се ориентират хората и да няма заблуди. Аз например не разбрах - кой проводник нарочихте за нула в кутията на ключа.
nikolov333 - майстор
Ето една конзола на ключ за осветление в панелка от 1986г...за пример :-D
Прикачен файл:
IMG_20170423_153206.jpg
valentino76bs - майстор
nikolov333 написа:
В панелните блокове, инсталациите не са нормални точно заради липсата на разклонителни кутии.. Затова обикновено фазата и нулата за осветлението си вървят заедно през конзолата на ключа до лампата.
Всички си имат кутии но не може да ги намерите.
valentino76bs - майстор
krasi92 написа:
Не е народно творчество а съвсем нормална инсталация на панелен апартамент и при повече късмет разклонителна кутия за осветлението ще се намери долу ниско ако не е покрита от замазката на пода.
Какви са тез панелки с кутии долу ниско няма логика.
Здавейте на всички, и благодаря за отговорите! Изображение с червено оградих фазата, идва от долу в ключа става на 2, за да се включват две по две. А нулата оградих с черно, тя минава "транзит" до ключа, идвайки от долу и продължава на горе към полюлея. С пробна лампа не светка като се докосне до фазата и до нулата която идва, а като докосна нещо метално си затваря веригата и светва, за това мисля че някъде по пътя между таблото и ключа се губи. Отново се извинявам ако звуча като идиот, но това поле не ми е силата. Снощи, пак от любопитство, четох темата за свързвване на кабели 1-2 часа. Та днес реших да оголя малко нулата защото изглежда се бяха окислили краищата и да и сложа една клема "Ваго", но пак няма никой. Някой беше споменал нагоряла фасунга, това ни беше пъвата идея за това свалихме полюлея но горе няма нула и за това отворихме ключа.
rado_ev - специалист
Правилно сте направили всички проверки. Наистина нулата се е загубила по трасето. Щом се сигурни че в таблото всички нули са стегнати, трябва да се търси някакво разклонение. Проверете тази кутия която сте намерили, за какво е. За контакти или за осветление. Горе нямате разклонителни кутии. Търсете ги долу. Пробвайте да отворите и ключове в други стаи близки до хола да не би да идва от там захранване. Пак да пиша че съм намирал кутия за осветление в кухнята долу до вратата. Там се разклоняваше захранването за кухнята, тоалетната и една стая. Апартаментите бяха десни като се качваш по стълбите. :)
sts - специалист
Разклонителни кутии не съм намирал в стаите на панелките.
Намират се 2 бр. в коридора на разстояние 30 см от пода:
1 - м/у врати хол и спалня;
2 - хол и входна врата;
Ако питащият скицира и ми изпрати на лични коридора мога да посоча местата в които да търси.
nikolov333 - майстор
Дори да намерят разклонителната кутия, според мен прекъсването ще е някъде между нея и конзолата на ключа, защото иначе би трябвало да се "губят" още нули и по другите ключове, така че проблема им няма да се реши без малко разкъртване. Аз бих разкъртил внимателно ниско долу до пода, под конзолата за ключа, по възможност зад перваза на пода, колкото да се открие тръбата от конзолата с кабелите и да се "вземе" нула от най-близкия подов контакт, както съм начертал с червено на снимката, а кабела да се скрие зад перваза, разбира се, ако има..
П.П.Сега като увеличих снимката на musaka ми се струва, че нулата която "идва" е с кафява изолация, което не е много по правилата..
Прикачен файл:
IMG_20170423_211639.jpg
IMG_20170423_211639.jpg (74.86 KиБ) Видяна 2245 пъти

Тема "Въпрос относно разклонителна кутия за осветление в панелка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: