Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, майстори :)
Аз съм поредния неразбиращ от тоК жител на панелен апартамент (Бс-69-Сф-УД-83). Та извинявам се за неточности или други глупости, които може би ще напиша, предварително!
Проблема е, че ми изчезна нулата на ключа за осветление в хола (2стаен апартамент). Просто светнах лампите, те премигнаха и умряха (бушона не "падна") :( естествено не съм чак толкова тъп, че да започна да пипам където не ми е работата, та се доверихме на познати "разбирачи" включително дЕда ми, който "много ги разбира нещата". Е щом пиша тук, ясно колко ги разбира. Минаха така 3ма пишман майстори, а пък аз понеже ама грам нищо не разбирам само си гледах от страни. Резултата до тук е, че със сигурност жиците от ключа до полюлея са здрави, и със сигурност в ключа не идва нула (пробвахме пробни лампи, мултицети, и една комунистическа джуджавка, която не можаха да ми обяснят как точно се нарича, даже май стареца си я е правил сам, та най елементарния тест и най кратък, беше с пробната лампа, която не свети от нулата в ключа, а свети от всяка друга нула която провахме + фазата на ключа). Извода ни беше, че някъде трябва да има хлабава нула, проверихме таблото, там всичко е точно, остава между таблото и ключа да търсим разклонителна кутия. Хубаво ама след 68 слоя латекс, само с потропване не я намерихме. След безкрайни дни и нощи в интернет (понеже ми стана вече любопитно), не можах да намеря никаква информация, къде да търся тази кутия :( търсих чертежи, схеми.. намерих пениКс. обикалях из съседите да им потропвам по стените, пак греда, даже единствента кутия която се вижда че я имаме (много ниско до вратата на спалнята, предполагам е за контакти), я няма в някой апартаменти. Със сигурност знам, че осветлението върви по пода на съседите, понеже преди години прекъснахме осветлението на тези под нас докато правехме ремонт на пода в кухнята. и има няколко подобни случая във входа през годините. ОК, ама от таблото всичко тръгва на долу, няма нищо което да тръгва към тавана?! Остана да дойде някой със зумер и да проследим кабелите. Въпроса ми е някой има ли представа къде евентуално да търся тази кутия, предполагам че има такава, понеже се рових и из други теми в много форуми, ама вашия ми се стори най- адекватен и за това си направих регистрация, дано не ви отегчавам с поредния безмислен въпрос, ама наистина ми стана адски любопитно! АААаа, в ключа на лампата изглежда че кабелите идват от долу, ама не съм моного сигурен понеже са леко изкривени на дясно та май не са баш от долу. Виетнамци са правили ел инсталацията. блока е строен 93та или 94та . Благодаря предварително!
shadow__01 - майстор
Както го описвате май по форуми няма да стане. Ще трябва да извикате някой по-навътре с нещата и той да погледне всичко на място.
shadow__01 написа:
Както го описвате май по форуми няма да стане. Ще трябва да извикате някой по-навътре с нещата и той да погледне всичко на място.
чакаме да се освободи един бай от ЧЕЗ, който в свободното си време се занимава с ел инсталации. Ама аз съм такъв, че стане ли ми нещо интересно, почвам да се ровя и понеже не намирам никаква полезна информация и ми става още по- интересно хаха. Благодаря Ви, за помоща все пак :))
hidrazin - майстор
musaka написа:
...един бай от ЧЕЗ, ....хаха. Благодаря Ви...
Ха, ха. ха и аз ти благодаря за веселбата и много ПО-Здрави на БАЙ от ЧИЙЗ КЕЙК... Ха, ха, ха...
Да не забравиш по-здравите за тоя със сиренето(чийз кейка) лично от мен!!!
P.S. Деца, какво да ги правиш? Веселба да става... :lol:
hidrazin написа:
musaka написа:
...един бай от ЧЕЗ, ....хаха. Благодаря Ви...
Ха, ха. ха и аз ти благодаря за веселбата и много ПО-Здрави на БАЙ от ЧИЙЗ КЕЙК... Ха, ха, ха...
Да не забравиш по-здравите за тоя със сиренето(чийз кейка) лично от мен!!!
P.S. Деца, какво да ги правиш? Веселба да става... :lol:
хаха ама той така си се представи, иначе съм ЗА да става смях
petrov7111 - специалист
Разглоби най-добре полюлея и махни ключа и тогава мери. Тая разклонителна кутия е работила 24 год., какво пък да и стане, при това се касае за осветление, където тока е малък. Съмнявам се в кутията да е станало нещо. Проблема може да е от фасунга. Нула не би трябвало да отива в ключа, но пък знае ли човек, виетнамска му работа.
Antonii - майстор
Може и комшията отгоре да има пръст в тая работа.
rado_ev - специалист
Нулата трябва да бъде в конзолата кутия но свързана с лустър клема. Кабелите на ключа са само фазови проводници. Смени фасумгата с нова и пробвай това. Там имаш прекъснат и нагорял проводник. Разклонителна кутия за осветление в панелен апартамент съм намирал в кухнята до вратата долу на стената с мивката.
MamaMy - майстор
Да уточня и обобщя за колегата неразбиращ от мусака :-D . В ключа за лампите не трябва да имаш и нула и фаза. Или едното или другото. Не, че това е правилно, ами съм срещал и двата варианта. Пишман майстори, к'во да ги правиш. Ако в ключа имате едното, другото пък със сигурност трябва да го има само него горе на фасунга при липсващ ключ. Значи при вързани на късо двата кабела на ключа, горе на фасунга се появяват и двете. И фаза и нула. Всякакво друго мерене е пишман мерене.
nikolov333 - майстор
В панелните блокове, инсталациите не са нормални точно заради липсата на разклонителни кутии.. Затова обикновено фазата и нулата за осветлението си вървят заедно през конзолата на ключа до лампата.

Тема "Въпрос относно разклонителна кутия за осветление в панелка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: