Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
ZMeyGorianin написа:
Тоя та.ак ми спасява техниките вече пета година, за разлика от тези на съседите.
Едва ли...
ZMeyGorianin написа:
Да, прочетох го, но за тебе не съм сигурен, че ти е станала ясна ситуацията! Точно стабилизатора предпазва уредите от повреда при моментно или постоянно повишено напрежение, защото го вкарва в нормата за част от секундата! Същото се отнася и за ниско напрежение по мрежата.
Това с червеното е таш...ак. Ако предпочиташ - черен. :-D
Приятелски съвет - не затъвай повече...
:partyman:
ZMeyGorianin - майстор
hidrazin написа:

Приятелски съвет - не затъвай повече...
:partyman:
Едва ли ще си направя труда да пиша повече в темата! Човека попита и аз му споделих МОЯ опит и впечатления! Всеки сам да си решава. Аз съм го направил.
:partyman:
hidrazin - майстор
ZMeyGorianin написа:
...Едва ли ще си направя труда да пиша повече в темата! ....
Това е много добро решение...
:partyman:
mironcho - специалист
ZMeyGorianin написа:
mironcho написа:
И как стабилизатора на напрежение ще помогне срещу спирането на тока? Прочете ли първото изречение в темата?
Да, прочетох го, но за тебе не съм сигурен, че ти е станала ясна ситуацията! Точно стабилизатора предпазва уредите от повреда при моментно или постоянно повишено напрежение, защото го вкарва в нормата за част от секундата! Същото се отнася и за ниско напрежение по мрежата.
Определено правя разлика между това, което пита човека и това което му препоръчваш - просто не си по темата :partyman:
Иначе да, стабилизатора върши работа по селата, където 230V е само пожелание.

Очаква се включване на автора на темата, какво е положението при съседите ви? Захранването на на лампите и асансьора във входа прекъсва ли по същия начин?
Linux-Code - специалист
При комшиите също има подобни оплаквания, не само от нашия вход, а от целият ни блок, който е с четири входа, 8 етажен блок. Този който живее точно под мен, същата вечер когато имаше примигвания на тока, на мен ми беше изгорял програматора на пералнята, на него му изгорял телевизора ( LCD телевизор ) като в същия момент лампата на полилея му в хола му светнала като фенер ( неговите лампи са нажежаеми жички ), все едно като прожектор светнала крушката му за около 2-3 минути, и телевизора му заминал! На друг комшия му изгорял хладилника, на друг климатика. Аз в същото време работих на компютъра ми ( имам компютърна мрежа с 4 PC-та, която е включена 24 h ) но няма засегнати компютри, нито монитори, вероятно защото са включени с UPS, включително и мониторите са вързани към UPS-те. Който и да попитам от комшиите, всеки ще се оплаче с изгорял уред. Моето осветление е със LED-крушки, и не е имало промени в светлината, до като на този който живее под мен, осветлението му е с нажежаеми жички, и крушката му светнала точно като мощен прожектор... Което показва че тука по скоро има рязък скок в напреженията, от колкото падове.
zz_stefanov - майстор
За едни рязък скок, за други рязък спад на напрежението, после обратно. Прилича ми на лоша нула след ГРТ.
Викайте майстор да го оправи, щото и по зле ще става.
Да сте сменяли наскоро главни щрангове на ВиК с PPR или с PE. Може от години да е проблема и сега да се е изострил след като изчезнало заземяването през водопровода.
fox_vt - майстор
Лошата нула как ще повиши напрежението,особенно за няколко минути :?: . Да взема да разхлабя у дома нулата белким дойде ток на аванта. :-D
mironcho - специалист
zz_stefanov написа:
...
+1
Само дето само майстор няма да им се размине - трябва да се изключи захранването на цялата сграда, а там пипат само от енергото. Ако ще имат претенции за щети ще им трябва предполагам "Орган за котрол" да установи проблема, протоколи, жалба за лошо качество на електроснабдяването и повредени електроуреди, а и някой комшия да следи да не дойдат и тихомълком да оправят връзките по нулевата шина (предполагам) и после - ни лук яли ни лук мирисали.
За правилния ред не съм точно наясно, питайте познати в долината (не пише от къде си :cool: )
fox_vt написа:
Лошата нула как ще повиши напрежението,особенно за няколко минути :?: . Да взема да разхлабя у дома нулата белким дойде ток на аванта. :-D
Теория на трифазните вериги. Като за лаици: представи си начертани в окръжност три радиуса през 120 градуса. Това са да речем са трите фази, като центъра е нулата, а краищата са напрежението на всяка от фазите. Представи си, че хванеш общата им точка -нулата (която при нормален режим трябва да е закована в центъра и да не мърда) и почнеш да я местиш насам-натам, резултата е някой от радиусите ще се скъси, а друг ще се удължи. Същото става и със захранващото напрежение на различните апартаменти, като я няма нулата - при едни се увеличава, при други намалява.
А защо се мести нулата, когато е калпаво свързана - на кратко зависи от броя и мощността на влключените в конкретния момент консуматори.
А може да е проблем в трансформатора, знам ли трябва някой да провери...
Linux-Code - специалист
Да уточня - това хронично прекъсване на тока за кратко ( интервал 1-2 минути няма ток, най много 3 минути да няма, и после идва отново ) се получава най вече пролетта, и цяло лято, като тормоза е почти през ден, и така до като мине лятото! Прекъсванията пролетта са предимно вечер по късните часове, а лятото по едно и също време точно като по часовник - преди-обедните часове, периода е най рано във 09:30 h, и не по късно от 11:00 h! След обяда няма никакви прекъсвания, и така е цялото лято! В общи линии, прекъсванията са предимно през топлите месеци, и удари ли Септември, захлади ли се - край на тормоза! Иначе зимата няма мърдане, ел. захранването се държи стабилно! Затопли ли се времето, дойде ли пролет и лято - спирането на тока през ден, преди обяд, става точно хронично!
Като стана въпрос за нулата, сега се сетих и за заземяването - в нашите домашни ел. инсталации няма "реално заземяване"... принципно кабела на заземяването би трябвало да бъде на отделен проводник, който отива директно в земята, а всъщност в контактите "земята" е вързана директно към работната нула!

П.П.
От Бургас съм, писал съм Силициевата Долина, понеже хобито ми е да колекционирам стар хардуер от добрите стари времена :wink: ( претрупан съм със ретро-класически дънни платки, процесори, RAM-памети, видео-карти за ISA-слот, звукови карти, мрежови карти, модеми, отворени хард-дискове които са наредени на секцията ми, ) стари захранващи блокове, като им сменям надутите кондензатори с нови, или ако не подлежат на ремонт, правя им "дисекция", и взимам каквото е оцеляло - перки, кабелчетата им са много удобни за свързване на разни други неща, както и да тествам стар хардуер, процесорите ги оверклоквам на максималната честота, и експерементирам с цел да извлека максимална производителност от стари процесори, след оверклока с главната цел - да не се бърза да се изхвърлят старите машинки, и да не се харчи за нов хардуер, като винаги може да се намерят алтернативи с инсталиране на приставки и плъгини, да вървят музика и филмите :) Общо казано - хем колекция, и хем резервни чаркалъци да имам под ръка за моята домашна PC-мрежа :wink: Или с други думи - ретро Силициева Долина, от СбирЩайн на ретро-класически хардуер :)
Кики - специалист
Само във вашия вход ли се случва това? опитайте се да локализирате "района" на поражения, подавате групова жалба, молба или както там се нарича в EVN. Ако имате късмет ще сложат апаратурките и за два три дни ще хванат проблема. Ако пък не се задействат има съдебни процедури и т.н..

Тема "Съвет за защита от пренапрежение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: