Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kGitsov - специалист
Здравейте,

Довечера съм канен да монтирам на един приятел проточен бойлер в банята, предвид предстоящите профилактики в Младост и околието, засега информацията ми е че всички панелки имат контакти до/над/под ключа за лампа на банята. Въпросът ми е в тоя контакт дали може да се захрани подобно нещо? Гледам има бойлерчета на теси които са с необходимост за захранващ кабел 2.5 м2, ама има и такива с по 4 м2

От този не разбирам, ВиК съм по призвание.. но не и по практика, но не са ми ръцете в гъза.

Поздрави!
DundyTheCroc - майстор
Колко киловата бойлер ще се взема все пак?
За 7KW производителя препоръчва 6мм2 кабел, такъв в панелките няма.
Иначе да, повечето панелки там им е ключа за бойлера, но май кабела е само 2.5мм2.
sts - специалист
Здравейте,можете от този контакт да захраните 3 кW проточех бойлер.
Проверете сечението на проводника дали не е по малко от 2.5 мм2.За 6 кW директен кабел от таблото.
В нашия апартамент от този контакт беше захранен бойлер 3 кW 80 л.След ремонта на банята е само контакт.
Бойлерът е с новоположен кабел директно от таблото.
.
kGitsov - специалист
3.5 kW е по спецификация бойлерчето.
Дават го че може на 2.5 мм2 кабел, но трябва да проверя преди това и тоците какви са точно.

http://elkom-express.bg/%D0%B8%D0%B7%D0 ... %82%D0%B8/

по тази таблица гледам че е на кантар по-големия бойлер който е 5 кв (ако говорим за 2.5 мм2 кабел)

Иначе гледам в нета пишат бойлери по 6кв на 2.5 мм2 кабел минимално изискване..
При положение че ще се използва само за къпане и миене на чинии веднъж-дваж на ден за 1-2 седмици дали ще е проблем и на 2.5 мм2 по-силен бойлер?
ivan1212 - помощник
Здравейте,
Аз ще си позволя да се включа в темата, понеже е за подобен проблем. И аз съм в панелка и ще ми спират водата скоро. Купих си всичко, което ми трябва, вкл. проточен бойлер Елдом 3.5 киловата, но понежа кабела не стига до контакта извън банята трябва да си купя удължител. Един човек в железарията ми препоръча да търся кабел 3х2.5 - мислите ли, че ще стане.
Освен това се чудя дали има проблем да монтирам проточен бойлер за кухня в банята? Да, знам, че налягането и топлината на водата няма да са същите, но едно че нямаха проточни за баня в техномаркет, а и нямам къде да го включа тоя звяр 6-7 КВ. Единствено за уплътнението на бойлера се замислих дали няма да е проблем, но ако оставям вратата на банята отворена няма да става твърде влажно. А и с тея 3.5 кв едва ли ще има чак толкова влага ...
Благодаря!
toolegittoquit - майстор
kGitsov написа:
3.5 kW е по спецификация бойлерчето.
3.5 Киловата проточен бойлер не стигат за баня. Стигат да си измиеш чиниите или ръцете - в кухнята.
Не рискувай с повече от 20А на 2.5мм2. Максимално 25, ама при чисто нови връзки и инсталация...
radius - майстор
Това може да стига само със супер пестелив накрайник. Аз съм ползвал временно 7.7кВ и обикновен накрайник и едвам се къпя лятото.
DundyTheCroc - майстор
В общи линии е както са казали колегите, 7 киловата стига да се замие човек лятото ако има подходяща слушалка с малки дупки. 3 киловата става за миене на чинии на слаба струя.
ivan1212 - помощник
DundyTheCroc написа:
В общи линии е както са казали колегите, 7 киловата стига да се замие човек лятото ако има подходяща слушалка с малки дупки. 3 киловата става за миене на чинии на слаба струя.
10-тина дена все ще избутаме, само да не е ледена водата :)
hidrazin - майстор
toolegittoquit написа:
Не рискувай с повече от 20А на 2.5мм2. Максимално 25, ама при чисто нови връзки и инсталация...
Аха, така е. Сега вземи на ни светнеш на колко години трябва да си намаляваме товара по инсталациите?
Нали так, стареят. Тази година бойлер 3kW. След 5 години минаваме на бойлер 2kW.
След 10 години минаваме на бързоварче за кафе и си мием краката със студена вода.... :lol: :lol: :lol:
Направо си за бисерите - както винаги де. :x
:partyman:

Тема "Кабел в панелка за проточен бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: