• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gunoff - специалист
Здравейте,
Предстои ми изграждане на преградна стена, на която ще се монтира кухня. Tрябва да се прекара и ел. инсталация. Понеже се гони и звукоизолация ми препоръчаха стeната да е двойна - не с профил 10 см, а с два по 5 см. С цел пожаробезопасност на стената непосредствено зад кухненските шкафове ще има вата и профили през 40 см, а на вътрешната ще използвам звукоизолационен панел на Децибел - Visto48. Понеже искам стената на която са окачени кухненските шкафчета да е здрава и да може да носи теглото на шкафовете предвиждам сдвоени CW профили (на буква Н) редуващи се с UA профили. Ще има локално ел. табло, монтирано на въпросната стена и дължината на кабелите няма да е голяма, но "кръговете" са много - пералня, съдомиялна, проточен бойлер, контакти общо предназначение, печка и осветление. Възникват няколко въпроса:
1 - Мога ли да избегна кабелните гофрирани тръби и вместо тях да използвам от кабелите с допълнителни изолации и екранировки? Знам, че охлаждането им ще е по-трудно, но и в кабелните канали никакво го няма, а при добър подбор на АП се предполага, че няма да греят особено. Например - СВБТ, NYM, NYBY, NYY и т.н.
2 - Пак на тема охлаждане на кабелите - в преградна стена от вата, затворена с 2 пласта пожароустойчив гипсокартон и шперплат между тях изобщо може ли да има охлаждане на положените кабели?
Jacomo - специалист
Помисли дали не е по-лесно, здраво, евтино и практично да си иззидаш нормална стена с тухли.
gunoff - специалист
Не е по практично и не е звукоизолиращо! Може би е по-евтино, но не за това питам тук - решение съм взел и изобщо мнението ти е излишно!
Поздрави!
rado_ev - специалист
Кабелите няма да греят, не от добър подбор на АП а от правилното им оразмеряване.
Гофрирани тръби можеш да използваш, но в този случай трябва да прецениш какви кабели ще можеш да прекарваш през тях, като предвидиш, че кабели с усилена изолация трудно се изтеглят през тях, а след години като се втвърди медтта е трудна смяната им при авария.
Щом като ще има толкова кръгове на това табло, най-важен е избора на захранващия кабел до таблото. В него ще е най-голямото натоварване и евентуално греене при неправилно оразмеряване.
gunoff - специалист
Не се изразих правилно - естествено, че кабела ще е с необходимото сечение, имах предвид, че няма да правя глупости с поставянето на по-голям от необходимия прекъсвач. Кабелите няма да греят, защото ще са оразмерени правилно, а АП няма да позволи това да се случи от допълнително претоварване. Особено за кръга на контактите. На жената съм обяснил, че "падането" на АП не означава, че инсталацията е слаба и тя е абсолютно съгласна с мен. Местното ел. табло ще се захранва с кабел 6 мм2 от главното табло, всички кръгове ще са по 2.5 мм2, с изключение на този за печката - 4 мм2 и осветлението. За печката е "просто за всеки случай", тъй като тя няма да е там (на терасата е), но ако реша след време да я вкарам вътре...Иначе като за начало ще има индукционен котлон със съответния за него АП, ако вкарвам печката ще подменя АП. Като цяло не смятам да се запасявам с мощност от към АП - слагам толкова, колкото е изискването на ел. уреда, а на общия кръг ще е 16А (ел. кана, кафемашина, тостер и гофретник понякога, зарядните не се броят - за тях трябва бройка излази). Ще има и ДТЗ-та на всички кръгове, без този на осветлението...може би.
Зора ми е, че стената ще е тънка 50 или 75 мм и профилите (UA с отворите на средната стена) ще трябва да пробивам на няколко места, т.е. отслабвам ги, а ако не използвам гофрета ще мина с по-тесни отвори, ерго по здрава конструкция. Имах предвид въобще да НЕ ИЗПОЛЗВАМ гофрета, а кабели с механично по-устойчива изолация. Там където е отрязан профила ще разрежа по дължина едно гумено гофре и ще го подложа на профила - за предпазване на кабела. Светна ми за охлаждането как ще стои въпроса, затова питам.
nikolov333 - майстор
Като цяло идеята с кабелите без гофрета през скара на гипскартон не ми харесва, поради две причини:
1. Заменянето на дефектирали или наранени кабели без гофрета е свързано със задължително къртене на картона..
2. Охлаждането на кабелите в гофрета или с вата около тях, няма да има голяма разлика.
Има начин да се измисли интелигентно пътя гофретата за кабелите, така че да не минават през вертикалните профили..примерно с дъги по пода и вертикални гофрета до консуматора..
toolegittoquit - майстор
Метална гофра. И проблемът е решен.
drastar - специалист
Направи го както си решил, и от страната на мебелите преди картона сложи МДФ 2см на цялата стена. Става здрава стена и лесно се захващат мебелите.
mironcho - специалист
Като са сметнати кабелите правилно (писал си го) не би трябвало да има притеснение от греене.
Помисли за вариант да ползваш гофра 12 и проводници ПВА, вместо кабели. Така хем става ремонтопригодно хем няма опасност от прерязване на кабел в профилите.
gunoff - специалист
Благодаря за отговорите!
Днес ходих в практикер и поразгледах профилите на Кнауф CW Magnum - няма да имам нужда от UA профили, достатъчно здрави са.
drastar написа:
Направи го както си решил, и от страната на мебелите преди картона сложи МДФ 2см на цялата стена. Става здрава стена и лесно се захващат мебелите.
Аз го мислех с 18 мм шперплат. Сега си мисля вместо да обличам цялата стена с шперплат да използвам профили 75 мм и вътре в тях да сложа 2 пласта шперплат по 18 мм - 36 мм обща дебелина и 30 см широк, на височината на захващането на шкафчетата - няма да мръднат. Не съм сигурен кой е по-лесния вариант - цял лист между гипсокартона или по-горния начин.
mironcho написа:
Като са сметнати кабелите правилно (писал си го) не би трябвало да има притеснение от греене.
Помисли за вариант да ползваш гофра 12 и проводници ПВА, вместо кабели. Така хем става ремонтопригодно хем няма опасност от прерязване на кабел в профилите.
Това е идея - и аз го мислех, но не съм сигурен кои точно да използвам:

- H05V-U, HO7V-U (ПВ-А1)
Прикачен файл:
H05V-U, HO7V-U (ПВ-А1).jpg
H05V-U, HO7V-U (ПВ-А1).jpg (11.18 KиБ) Видяна 3231 пъти
- H07V-R (ПВ-А1)
Прикачен файл:
H07V-R (ПВ-А1).jpg
H07V-R (ПВ-А1).jpg (11.44 KиБ) Видяна 3231 пъти
.

- H05V-K, H07V-K (ПВ-А2)
Прикачен файл:
H05V-K, H07V-K (ПВ-А2).jpg
H05V-K, H07V-K (ПВ-А2).jpg (12.61 KиБ) Видяна 3231 пъти
.
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за прекарване на кабели в гипсокартонена преградна стена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: