Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Andri01 - майстор
Има и таймери на батерии - 1,5В.!
Kondor1 - специалист
Да не пускам нова тема - един друг въпрос пак свързан с вентилатор. Ключовете, които имат лампичка са проблемни с енергоспестяващи лампи и някои LED. Едните премигват, другите светят слабо и при изключено. Въпросът е подобен ключ може ли да тормози вентилатор по някакъв начин? Поне видими ефекти няма съдейки от собствен опит.
preslav - майстор
Kondor1 написа:
Да не пускам нова тема - един друг въпрос пак свързан с вентилатор. Ключовете, които имат лампичка са проблемни с енергоспестяващи лампи и някои LED. Едните премигват, другите светят слабо и при изключено. Въпросът е подобен ключ може ли да тормози вентилатор по някакъв начин? Поне видими ефекти няма съдейки от собствен опит.
Не би трябвало да има проблеми, но пък защо ти е ключ с глимка за вентилатора?
Kondor1 - специалист
С лампата може да видиш по-явно включен (забравен) ли е вентилаторът. При затворена врата не винаги се чува дали работи.
kozl - майстор
Kondor1 написа:
Да не пускам нова тема - един друг въпрос пак свързан с вентилатор. Ключовете, които имат лампичка са проблемни с енергоспестяващи лампи и някои LED. Едните премигват, другите светят слабо и при изключено. Въпросът е подобен ключ може ли да тормози вентилатор по някакъв начин? Поне видими ефекти няма съдейки от собствен опит.
Според мен глимката няма да пречи на вентилатора. Дори ако LED осветлението е паралелно на вентилатора ще спре с нежеланите ефекти от протичащия малък ток през глимката.
Kondor1 - специалист
Ако глимката може да се обърне и да свети само като е включено ще е идеално. Поначало смисълът ѝ е да виждаш къде е копчето в тъмното, докато тук трябва логика "вентилаторът работи".
kozl - майстор
И да се обърне все тая. :roll:
Но може да се свържат последователно няколко диода и така две групи, които пък да се свържат в паралел, но с обърнати посоки на последователно свързаните диоди. Така в-у тази конфигурация от диоди ще се получи пад на напрежение от който пад може да се захрани светодиод през резистор. Цялата тази композиция трябва да се върже последователно на ключа и така ще се реализира светлина при включено положение.
Kondor1 - специалист
Става въпрос за малко по-друго нещо, но рекох да не пускам нова тема. Въпросът е във вентилаторите, които се затварят при изгасяне на какъв принцип действа затварянето - пружина ли е или механизъм на ток. Имам само фаза и нула след ключа без постоянно захранване и не съм сигурен ще успява ли да се затвори като спре захранването. Предполагам на ток се отваря клапата, а затварянето става с пружина или поне така ми се иска.
kozl - майстор
Аз съм ползвал такива, при които отварянето и затварянето на клапата или жалузите става на принципа на термостата в автомобилната охладителна система. Загряването на термостата става от ел. нагревател паралелно включен към ел.мотора на вентилатора. Така че като спре тока термостата изстива и връща клапата/жалузите в затворено положение. Е процеса на отваряне и затваряне е леко инертен, защото е свързан със загряване и охлаждане.

Тема "Вентилатор за баня с таймер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: