Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Kondor1 - специалист
Чувал съм, че има вентилатори за баня, които спират след 20-тина минути сами. Интересува ме с обикновен кабел ли се захранват или трябва 2 копчета да го управляват - кога да работи постоянно и кога с таймер. Имам обикновен, но искам да спира сам след като повърти, но не знам ще стане ли с наличните кабели (само фаза-нула от 1 ключ).
Andri01 - майстор
Таймер към към вентилатора със самозъдържане за определеното време и това е! Няма нужда от допълнителни жици!
iliya_i - майстор
Andri01 написа:
Таймер към към вентилатора със самозъдържане за определеното време и това е! Няма нужда от допълнителни жици!
Не е верно. Трябват 3 жици - постоянна фаза и нула и сигнал от ключа, за да се включи. Инъче като изключиш от ключа, от къде ще вземе фаза за да върти? А ако няма сигнал от ключа кой ще го стартира?
Andri01 - майстор
Sorry,прав си. Мислех си за моя вентилатор-той е без ключ,но взема сигнал от температурата на водата в банята и от там вече го управлява таймера. А щом е с ключ,за самозадържането ме трябва 2-ра фаза наистина .
Kondor1 - специалист
iliya_i написа:
Andri01 написа:
Таймер към към вентилатора със самозъдържане за определеното време и това е! Няма нужда от допълнителни жици!
Не е верно. Трябват 3 жици - постоянна фаза и нула и сигнал от ключа, за да се включи. Инъче като изключиш от ключа, от къде ще вземе фаза за да върти? А ако няма сигнал от ключа кой ще го стартира?
Има и друг вариант - докато ключът е включен, вентилатора върти и спира по таймер. Като го изключиш - спира. Т.е. като го спре таймера, ключът продължава да подава фаза. Въпросът е само дали има готови вентилатори по тая схема или трябва да се преправя.
iliya_i - майстор
Kondor1 написа:
Въпросът е само дали има готови вентилатори по тая схема или трябва да се преправя.
:? :? :?

Всички, които съм виждал, с таймер и/или с датчик за влажност се захранват от 3 жици. Таймера започва да брои времето, след като се изключи ключа. Верно, не е съвсем невъзможно, но управлението трябва да се вгради евентуално в конзолата за ключ или в разклонителната кутия.
Другите варианти са с къртене!
Draganov - специалист
Вентилатор с вграден таймер.Тук има дискусия по този въпрос:
https://forum.setcombg.com/%D0%B5%D0%BB ... D1%80.html
preslav - майстор
iliya_i написа:
Andri01 написа:
Таймер към към вентилатора със самозъдържане за определеното време и това е! Няма нужда от допълнителни жици!
Не е верно. Трябват 3 жици - постоянна фаза и нула и сигнал от ключа, за да се включи. Инъче като изключиш от ключа, от къде ще вземе фаза за да върти? А ако няма сигнал от ключа кой ще го стартира?
Само да попитам - стълбищните автомати с колко фази работят? Според мен по-сериозен е проблемът как да се спре вентилатора преди изтичане на 20-те минути на таймера.
Kondor1 - специалист
Ако е само с 2 жици - просто цъкаш копчето и спира.

Включваш - тръгва. Стои включено >20мин - спира по таймер. Изключваш копчето на 3-тата минута - спира. Ще го правя някак, но исках да мина само с подмяна.
preslav - майстор
Kondor1 написа:
Ако е само с 2 жици - просто цъкаш копчето и спира.

Включваш - тръгва. Стои включено >20мин - спира по таймер. Изключваш копчето на 3-тата минута - спира. Ще го правя някак, но исках да мина само с подмяна.
Извинявай, не съм видял предишния ти пост - ако таймерът ти е при ключа няма да ти се налага да преправяш вентилатор или инсталация. Аз лично ползвам вентилатор на 12 Волта - нещо ме е страх от много 220 Волтови жици из банята.

Тема "Вентилатор за баня с таймер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: