Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
iliya_i - майстор
preslav написа:
iliya_i написа:
Andri01 написа:
Таймер към към вентилатора със самозъдържане за определеното време и това е! Няма нужда от допълнителни жици!
Не е верно. Трябват 3 жици - постоянна фаза и нула и сигнал от ключа, за да се включи. Инъче като изключиш от ключа, от къде ще вземе фаза за да върти? А ако няма сигнал от ключа кой ще го старама митира?
Само да попитам - стълбищните автомати с колко фази работят? Според мен по-сериозен е проблемът как да се спре вентилатора преди изтичане на 20-те минути на таймера.
С три. Ама мислех, че ти поне го знаеш. Нула, фаза и вход фаза от бутоните.
preslav - майстор
iliya_i написа:
С три. Ама мислех, че ти поне го знаеш. Нула, фаза и вход фаза от бутоните.
Не, не знам всичко, нито имам такива претенции, пък и всеки ден не се занимавам с монтаж на стълбищни автомати. Опитвам се да подскажа варианти на питащия. Предполагам от стълбищния автомат излиза фаза към крушките (в случая вентилатора), пак предполагам нулата е постоянно свързана т.е. ако автоматът се монтира до ключа, до вентилатора ще отиват само две "жици" - отпада нуждата от 3 проводна инсталация. Остава въпросът за място на таймера, евентуална преработка за 20 мин. задръжка и избор на таймер, който започва да брои минутите след премахване на втората фаза т.е. изключване на ключа - вероятно има решение, но нямам пред очие си нито таймер, нито схема на свързване. Допускам да има и готово решение, но нали сме във форум "измъчи се сам".
iliya_i - майстор
Всъщност, най-просто и елегантно е, ако масторите на инсталацията са я положили в тръби (това само един Кондор знае) е да се дръпне още едно жило от разклонителната кутия за постоянна фаза.
hidrazin - майстор
iliya_i написа:
Нула, фаза и вход фаза от бутоните.
За стълбищните автомати - Що фаза от бутоните бре? Винаги съм предпочитал нула от бутоните:
http://joiven-eshop.com/userfiles/produ ... t_2133.jpg
http://joiven-eshop.com/userfiles/produ ... ct_764.jpg
Сега по темата. Преди години използвах стандартни релета за време за DIN шина с време до 20 минути (по спомен).
Просто там където е бутона за старт се слага мост към нула (фаза).
Като се подаде захранване, ламБата светва, таймера си отброява и накрая загася ламБата.
Но излиза скъпо - един таймер е към 30-40 лева и започнах да си ги правя сам (ама всече не се занимавам де).
Елементарно реле с безтрансформаторно захранване, тример за времето и определящ времето кондензатор + два транзистора.
И друго - използвах девиаторни ключове. Какво се получава?
-Светваш ламБата и вентилатора не тръгва.
-Вършиш си работата и излизаш.
-Гасиш ламБата и вентилатора чак тогава тръгва.
-Отброява си времето и спира.
Недостатък - до кутията на ключа предварително трябва да е пусната още една жица за фазата на релето.
За конкретния случай става, стига ключът да отделен за вентилатора. Релето метнато на окачения таван.
Дано съм бил изчерпателен...
:partyman:
nikolov333 - майстор
Гледах от ютуб някакви клипове с автоматизация на вентилатора в банята но там следяха влажността на въздуха след къпане и го спираха като падне под определена граница. Иначе за проветряване след ползването и таймера става, но влажността е важна заради мухъла..
jekasus - майстор
И като се затвори плътната врата на банята - файда няма от вентилатора.
Kondor1 написа:
Чувал съм
Ако е нов строеж, там обикновено пускат 3х1 или 3х1.5мм2 до вентилатора, ако знаеш къде е разпределителна кутия/обикновено замазани/ проблема бързо се решава, в някои панелки също.
iliya_i - майстор
hidrazin написа:
- до кутията на ключа предварително трябва да е пусната още една жица за фазата на релето.
За конкретния случай става, стига ключът да отделен за вентилатора. Релето метнато на окачения таван.
Дано съм бил изчерпателен...
:partyman:
Е пак стигнахме до въпроса за едната недостигаща жица..... :partyman:
Kondor1 - специалист
jekasus написа:
И като се затвори плътната врата на банята - файда няма от вентилатора.
В случая имаме въздуховод от прозорец, ако мисълта ти е, че няма откъде да смуче. Сигурно щеше да е доста ефективно, ако имаше някакви влагоуловители за вграждане. Чак с размерите на вентилатор няма как да стане, но да е постоянно в банята и вместо прост вентилатор да си суши както трябва. Доскоро като беше студено и имаше парно, почти нямаше проблеми с влагата. Вентилатора като повърти малко и топлината свършва останалата работа. Откак се стопли, започна да става сложно с изсъхването, а има 2 вентилатора за по-голяма тяга.
hidrazin - майстор
iliya_i написа:
Е пак стигнахме до въпроса за едната недостигаща жица.....
Няма недостигаща жица. Пак обяснявам за моя вариант:
В девиатора влиза фаза.
Е едното положения на девиатора фазата отива към ламБата.
В другото положение на девиатора фазата отива към релето за време.
В конкретния случай ключът захранва само вентилатора.
Необходими са само две жици. Релето някъде между ключът и вентилатора.
:partyman:
iliya_i - майстор
hidrazin написа:
Няма недостигаща жица. Пак обяснявам за моя вариант:
В девиатора влиза фаза.
Е едното положения на девиатора фазата отива към ламБата.
В другото положение на девиатора фазата отива към релето за време.
В конкретния случай ключът захранва само вентилатора.
Необходими са само две жици. Релето някъде между ключът и вентилатора.
:partyman:
Ами то за девиатора си трябват 3 жици. А за ключ са 2. Дали има трета :?
А ако е сериен ключ заедно с лампата, жиците ще стигнат за твоята схема, ама това са само предположения.
Kondor1 неще да каже какъв е ключа? Има ли окачен таван в банята или коридора пред нея? Инсталацията с тръби ли е? Знае ли къде е разклонителната кутия?

Остава ни да се доверим на твоя шарен боб :partyman:

Тема "Вентилатор за баня с таймер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: