• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
iliya_i - майстор
lyubohar написа:
Но за бойлера мисля,че са малки.То и бойлера е малък-1200W.
Но трябва да е поне 25А.
1200W са 5.3А. Защо държиш бущона да е 25А т.е 5 пъти презапасен :?
lyubohar - майстор
Сигурно съм сбъркал знака. :)
Пък и с на ключа на бойлера има и контакт,където тъщата навремето включваше голям нагревател за бурканите.
Такава стойност си е бил винаги и затова явно съм слагал такъв.
shadow__01 - майстор
lyubohar написа:
Пък и с на ключа на бойлера има и контакт,където тъщата навремето включваше голям нагревател за бурканите.
Винаги съм бил против тези контакти дето ги монтират фабрично в таблото за включване на бойлера.
Още повече пък за мощни нагреватели. Как не се е стопил този контакт. Като знам какви боклуци са...
DMN - майстор
Ще публикувам една табличка, с извинение, че не е точно по темата за автоматичните предпазители.
Копирах си я от някъде и беше със заглавие - "Как да си направим предпазител". Става дума за стопяеми предпазители(на таблото), дето повечето им слагаме "жичка" когато изгорят.
На автоматичните предпазители от темата на автора не знам колко може да се има вяра, пък и той все казва, че попада на такива, които не включват/изключват...
Ето табличката:
Прикачен файл:
2017-05-14_144656.png
2017-05-14_144656.png (30.04 KиБ) Видяна 1318 пъти
Аз веднъж си патих(тресна ме тока) от автоматичен прадпазител(за DIN-шина), който бях сложил отделно само за бойлера в коридора. Правих нещо по бойлера ми, и като завивах винта за капака на бойлера, на пътя на винта взел, че се паднал двупроводния кабел за вентилатора(от бойлера вземам ток за вентилатора в банята), винта минал през средата на кабела и окъсил двата проводника. Вдигам автоматичния предпазител, следва късо. Веднага смъквам лостчето на предпазителя и хуквам да меря(не с ролетката). Знам, че съм смъкнал предпазителя, взех преди това мокра гъбичка да изчистя опушеното и... лекичко ме изтърси тока - Откъде тоя ток да му се невиди? Нали съм смъкнал предпазителя? Явно при късото контактите на предпазителя са залепнали т.е. лостчето смъкнато, но контактите правят верига.Нещо, което нямаше как да ме заблуди при стопяем предпазител, щото първо щях да го отвия, и второ той сигурно щеше да прекъсне при правилно оразмеряване. Вече си имам едно на ум, винаги проверявам за наличие на фаза, нищо, че "няма ток" при изключен предпазител. Дали винаги автоматичния предпазител е сигурен :? .
Та за случая както се каза и по-горе, май е по-добре един стопяем предпазител, отколкото тези дето приличат на тях, ама се водят автоматични.
hidrazin - майстор
DMN написа:
Вече си имам едно на ум, винаги проверявам за наличие на фаза, нищо, че "няма ток" при изключен предпазител.
Че то това с проверката за отсъствие на напрежение си е нормална практика.
Дори когато имаш видимо разкъсване на веригата не сигурно че си разкъсал нужната верига. :-D
Самонадеяността на някои хора, рано или късно им го връща - понякога тъпкано.
:partyman:
ben84 - специалист
hidrazin написа:
DMN написа:
Вече си имам едно на ум, винаги проверявам за наличие на фаза, нищо, че "няма ток" при изключен предпазител.
Че то това с проверката за отсъствие на напрежение си е нормална практика.
Дори когато имаш видимо разкъсване на веригата не сигурно че си разкъсал нужната верига. :-D
Самонадеяността на някои хора, рано или късно им го връща - понякога тъпкано.
:partyman:
С риск да прозвучи назидателно, то затова има курсове по електро безопастност. И не само.
Не, че "книжка кола кара", ама си има основни правила, които трее да се знаят.


Пп. Знам за случай, колега цял живот ел. поддръжка в производство, вече пенсионер, да го утрепе тока от контакта в къщи.
toolegittoquit - майстор
ПЪРВОТО нещо, което правя след прекъсването на верига е да я проверя поне по 3 начина.
Задължително с 2 уреда и преди да пипна нещо, опитвам с опакото на ръката.
Така дори и да ме удари ток и да имам 2 дефектни уреда, съкращението на мускулите при токов удар кара ръката да се свие и да се отдели от тоководещата част.
Хващането на проводник по всеки друг начин е 100% смъртоносно, защото няма как да си отделиш ръката, която се свива от тока и стиска проводника.
DMN - майстор
Така е, винаги и аз меря по няколко пъти, като не съм сигурен. Ама в случая, който описах, късото въобще не го очаквах, най-малко пък че ще залепне бушона(на колко от вас се е случвало?), смъкнах веднага лостчето на предпазителя, въпреки всичко обаче все пак взех подсъзнателно една предпазна мярка - обух сухите гумени чехли - помня го много добре, все пак инстинкта за самосъхранение си е казал думата тогава.
ben84 написа:
С риск да прозвучи назидателно, то затова има курсове по електро безопастност.
Курсове такива има, и как ви ги заверяват периодично, вие си знаете - но аз не работя в този бранш "електротехника", макар да се опитваха доста сериозно да ме вкарат в него :-D .
Абе дявола си няма работа...диплома, курсове...човек не знае откъде ще му дойде... :partyman: .
ben84 - специалист
DMN написа:
Курсове такива има, и как ви ги заверяват периодично, вие си знаете
Зависи къде и за кого работиш :)

Не казвам, че аз много знам и съм стриктен, па виж вие колко сте прости. Далеч съм от тая мисъл.
А че техническите мерки за безопасност (не само електро) са едно много хубаво нещо.
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Автоматични бушони." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: