Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
muhala - майстор
Здравейте,

Когато си правих инсталацията си купих един катоден отводител на Елмарк. Останалите модули са шнайдерски.
Така и не го монтирах. Сега след като в дома ни има доста ел. уреди се чудя дали не е удачно да го свържа.
Това, което ме безпокои е марката. Чувал съм само лоши отзиви за елмарк, от друга страна масово се инсталират такива апарати в новото строителство.
Страх ме е да не се запаля с него. Как мислите ?
DundyTheCroc - майстор
Имам инсталирани два такива, за една година още не съм се запалил. Доколкото знам катодните им са читави и се правят някъде из ЕС, не у нас.
muhala - майстор
DundyTheCroc написа:
Имам инсталирани два такива, за една година още не съм се запалил. Доколкото знам катодните им са читави и се правят някъде из ЕС, не у нас.
И на външен вид изглеждат добре. Според схемата на предния панел има вграден предпазител, който пада когато варистора окъси и флага от зелен става на друг цвят предполагам.
Как си го свързал ? Предполагам, че веднага след главния предпазител.
Между фаза и нула ли си го свързал ?
Аз съм с трипроводна инсталация от главното табло. В него земя и неутрала са закачени на нулевата шина.
В такъв случай трябва ли да вържа катодния между фаза и земя или между фаза и нула ?
DundyTheCroc - майстор
При мен е двупроводна, първия отводител е в ГРТ след АП между фаза и нула, втория в апартаментното табло, свързан по същия начин. Каквъв модел ти е точно отводителя?
muhala - майстор
DundyTheCroc написа:
При мен е двупроводна, първия отводител е в ГРТ след АП между фаза и нула, втория в апартаментното табло, свързан по същия начин. Каквъв модел ти е точно отводителя?
Elmark 64101 Катоден отводител 10/20 kA, 275 V, 1.2 kV, SPD-D5/1P IN 5KA
DundyTheCroc - майстор
Моите са от същата серия, свързвай смело. Предпазител няма вътре, само варистор, точно заради това се слага след главния АП, който е добре да е по-бърз. Цветния индикатор е за износване, когато стане червен се сменя патрона на отводителя.
muhala - майстор
Един от последните въпроси... Дават земята да се свърже от долу, а фаза/нула от горе.
Аз бих искал да го сложа на шината и да го хвана с гребена, който е отдолу!
Много по-лесно ще стане и с по-къси кабели.

Възможно ли е ?

Изображение
DundyTheCroc - майстор
Завърти го на 180 градуса, за да спазиш предписанието, едва ли има значение, че работи с главата наголу :)
muhala - майстор
Вече е в таблото. Мерси.

Тема "Катоден отводител" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: