Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте мили хора,

Нека първо започна с това, че съм пълен аут на тема ел.системи и затова се обръщам към вас за мнение/препоръка.
Сигурно вече може и да има подобна, ако не и същата тема но не можах да я намеря ... все пак са 94 страници теми.

Малко предистория - Започнахме основен ремонт на 3-стаен панелен апартамент от 89-та и се стигна до момента с ел.инсталацията. В момента до колкото разбирам инсталацията е двупроводна, но вчера един майстор ми каза че е по-добре да я сменя цялата с трипроводна. Зачетох се по темата за разлики м/у двете (предимно тук) и малко ми се разясниха нещата.

Но все пак имам чисто концептуални въпроси като:
  • Необходимо ли е при положение, че няма явни индикатори че е нужна такава "процедура"?
  • Какви са преимуществата и/или недостатъците на трипроводната система в сравнение с двупроводната?
  • Ако не правя промяната и я оставя двупроводна освен смяна на ел.табло, контакти и ключове какво друго трябва да сменя/оправя?
Благодаря предварително за отделеното време и отговори.

Поздрави,
Стефан
krasi92 - майстор
Преимущества- безопастност на потребителите.недостатъци- изисква финансиране
toolegittoquit - майстор
3 проводната инсталация няма недостатъци, само предимства.
Ако сложиш 3 проводна, можеш да ползваш ДТЗ и друго оборудване, което ти дава повишена безопасност.
Струва ли си да спестиш 100лв от проводници сега, правейки компромис с безопасността?
moimoimoi - майстор
трипроводната няма технически недостатъци , но е по скъпа като материали
може да си сложиш дтз-та

в панелите инсталацията върви в пода/ в замаската/ по тази причина няма как да се смени,ако искаш 3-проводна може просто да се пусне по едно допълнително жило за заземяване, но това осначава да се къртят канали по стени и тавани
muhala - майстор
Задължително трипроводна. Третия проводник си го занули в таблото.
Ако на двупроводната ти се откачи нулата от някой контакт, гарантирано получаваш фаза на корпуса на някой метален уред. Вероятността да се прекъсне нула в контакт нараства с броя на занулените контакти. Затова по-добре трипроводна и зануляване в таблото. Нищо, че ти влизат само фаза и нула в таблото.

Освен това според наредбите трипроводната е задължителна.
Друго преимущество е, че може да си добавиш ДТЗ в последствие.
radius - майстор
muhala написа:
Ако на двупроводната ти се откачи нулата от някой контакт, гарантирано получаваш фаза на корпуса на някой метален уред.
Е що да е гарантирано, по-скоро има вероятност.
muhala - майстор
radius написа:
muhala написа:
Ако на двупроводната ти се откачи нулата от някой контакт, гарантирано получаваш фаза на корпуса на някой метален уред.
Е що да е гарантирано, по-скоро има вероятност.
Защо мислиш, че не е сигурно ?
toolegittoquit - майстор
radius написа:
muhala написа:
Ако на двупроводната ти се откачи нулата от някой контакт, гарантирано получаваш фаза на корпуса на някой метален уред.
Е що да е гарантирано, по-скоро има вероятност.
Гарантирано. Металните корпуси са заземени чрез жълто-зеленото жило. Ако отпадне нулата, отпада и зануляването. Токът влиза по фазата, излиза по нулевия проводник, преминава през мостчето за зануляване и от там директно отива на металния корпус по заземителния му проводник.
Само вътрешното съпротивление на уреда ще ограничи тока, но е предостатъчно да те убие във всеки случай.
tzetz009 - специалист
"Тинкстъра" задлъжня с кило водка "А-А-А-ляска" и кило доматен сок на DMN , ама да се оправят помежду си !

:partyman: :partyman: :partyman:
velas - специалист
StefanUrumov написа:
  • Необходимо ли е при положение, че няма явни индикатори че е нужна такава "процедура"?
Необходимо е! А явния индикатор хич няма да ти хареса, защото е свързан със здравето и живота на теб или твой близък! Сега пресметни колко струва живота ти и този на хората около теб и съпостави със сумата, която ще ти каже някой кадърен ел. техник, за да ти направи цялата инсталация трипроводна...

Тема "Дву или трипроводна ел. система за панелен апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: