Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
PCL82 - майстор
В панелния апартамент всички контакти по стаите и 2-3 в кухнята, без този за печката са свързани един след друг във върволица. Вероятността за прекъсване на PEN проводника би била по-голяма в сравнение с инсталация с разклонителни кутии, където няма толкова много връзки. За да се намали тази вероятност върволицата е свързана в пръстен. Дори да настъпи прекъсване в един контакт захранването ще продължи от двете страни на пръстена.

Това не е аргумент за запазване на инсталацията ако условията позволяват подмяната й, но ако няма възможност за подмяна положението не е фатално. Животът на кабелите е поне 50 години, ако не са претоварвани и връзките са наред т.е. правилно оразмерени предпазители, качествени материали и монтаж.

В Германия въпросът със двупроводните инсталации се третира по-строго. Ако имаш такава тя се ползва под закрила на "завареното положение" докато не са правени промени и разширения след годината на забрана на тези инсталации. При всеки основен ремонт или отдаване под наем инсталацията трябва да се преведе по действащите изисквания. Причината за тази по-голяма строгост не е само правовата държава, а и чисто техническа: имат контакти в баните и влажни помещения; контактите масово се изпълняват не с 2,5мм2 както у нас, а с 1,5мм2 мед и са станали причина за много смъртни случаи.
spokomen - специалист
Помогнете, моля за свързването на тази:
http://www.tashev-galving.com/028+ELM14 ... 1%82%D0%B0
дефектнотокова защита в трипроводна система. И не може ли да се върже към двупроводна такава.
Предварително благодатя на отзовалите се.
nikolov333 - майстор
Може, но не е правилно да се свързва на двупроводна инсталация защото ще се задейства, след като те удари тока. При трипроводната инсталация се задейства след утечка... Иначе свързването е елементарно. На надписите 1 и N свързваш входната фаза на 1 и нулата на N, а на 2 и N свързваш фазата към консуматорите на 2 и нулата само за тях на N. Заземяването и нулата след ДТЗ трябва да са отделна шина!!!
spokomen - специалист
nikolov333 написа:
Може, но не е правилно да се свързва на двупроводна инсталация защото ще се задейства, след като те удари тока. При трипроводната инсталация се задейства след утечка... Иначе свързването е елементарно. На надписите 1 и N свързваш входната фаза на 1 и нулата на N, а на 2 и N свързваш фазата към консуматорите на 2 и нулата само за тях на N. Заземяването и нулата след ДТЗ трябва да са отделна шина!!!
Извинявайте, ако коментарите ми са наивни или изключително некомпетентни, но не разбирам, защо защитата няма да се задейства при утечка, а само като ме удари тока:),. Нали "удрянето на тока" в същност е утечка през човека.
nikolov333 - майстор
Точно така е, но без заземяване утечката първо трябва да мине през човека за да се задейства ДТЗ. В трипроводната инсталация утечката отива към заземяването и задейства без необходимоста да се заземява през човек..
П.П.Има си огромна тема за ДТЗ и там е коментирано всичко което те интересува, но си иска доста четене... viewtopic.php?f=11&t=680 :partyman:
spokomen - специалист
hidrazin написа:
spokomen написа:
.... защо ....
http://shuko.free.bg/
:partyman:
Мерси:)
toolegittoquit - майстор
hidrazin написа:
spokomen написа:
.... защо ....
http://shuko.free.bg/
:partyman:
Не забравяй кой върна сайта. :-D
Ако не ми вярваш, мога ей сега да драсна в него едно посвещение на Хидразин! :-D :weedman: :partyman:
iliya_i - майстор
toolegittoquit написа:
hidrazin написа:
spokomen написа:
.... защо ....
http://shuko.free.bg/
:partyman:
Не забравяй кой върна сайта. :-D
Ако не ми вярваш, мога ей сега да драсна в него едно посвещение на Хидразин! :-D :weedman: :partyman:
А защо го махна от подписа си?
Веднага да го връщаш!
hidrazin - майстор
toolegittoquit написа:
...Не забравяй кой върна сайта...
Не съм забравил. Като се сетя и леко почва да ми се гади и повръща ноооо... не съм забравил. :-D
:partyman:

Тема "Дву или трипроводна ел. система за панелен апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: