Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolov333 - майстор
Ако сте чели внимателно, в последния от линковете пишеше, че разследващите органи не могат да установят проблема в инсталацията, който е довел до токов удар.. та явно умират хора и при изправни уреди и инсталция.. Предполагам, че при ВиК инсталацията не е изпълнено изравняване на потенциалите ..а това не се прави никъде у нас, освен при самоинициатива на собственика.
FM STEREO - специалист
Щом се прави нова инсталация тя трябва да бъде трижилна а е редно и двупроводните да се преустроят на трипроводни или да се изградят нови трипроводни! Вярно има двупроводни стари инсталации, които си работят и инциденти при тях не е имало,но това не означава,че са безопасни!
Все пак се касае за безопасност на човешки живот!
jekasus - майстор
moimoimoi написа:
трипроводната няма технически недостатъци , но е по скъпа като материали
може да си сложиш дтз-та

в панелите инсталацията върви в пода/ в замаската/ по тази причина няма как да се смени,ако искаш 3-проводна може просто да се пусне по едно допълнително жило за заземяване, но това осначава да се къртят канали по стени и тавани
За какво по стените и тавани? На панелки точно пода е най-кривото нещо и изисква изравняване при ремонт и най добре оттам да се пуснат кабели за контакти.
muhala - майстор
Кое те спира да направиш инсталацията трипроводна ?
nikolov333 - майстор
niki_popa написа:
nikolov333 написа:
..Предполагам, че при ВиК инсталацията не е изпълнено изравняване на потенциалите ..а това не се прави никъде у нас, освен при самоинициатива на собственика.
Колега, сподели нещо за ВИК инсталацията и изравняване на потенциалите ама без линкове като човек на човек сподели.
В общи линии всички токопроводими части на сградата и ВиК инсталацията се заземяват на обща шина за изравняване на потенциала им за да се избегне опасно повишаване в някой от тях..
Ще цитирам наредба 3..Чл. 208. (1) Главната система за изравняване на потенциалите в електрическите уредби с напрежение до
1000 V свързва взаимно следните токопроводими части:
1. защитния проводник РЕ или проводника PEN на захранващата мрежа, при схема TN;
2. заземителния проводник, присъединен към заземителното устройство на електрическата уредба, при
схеми IТ и ТТ;
3. заземителния проводник, присъединен към заземителя за повторно заземяване, ако има такъв;
4. металните тръби на комуникации, входящи в сградата - инсталации за студена и гореща вода,
канализация, отопление, газоснабдяване;
5. металните части на конструкцията на сградата;
6. металните части на инсталациите за централно вентилиране и кондициониране; при наличие на
децентрализирани инсталации за вентилиране и кондициониране металните въздуховоди се
присъединяват към шината на защитните проводници (РЕ) в таблата за захранване на вентилаторите и
кондиционерите;
7. заземителните устройства за целите на мълниезащитата, когато мълниезащитата е от втора или трета
категория;
8. заземителния проводник за функционално (работно) заземяване, ако има такова, и няма ограничения за
присъединяване на веригата на работното заземяване към заземителното устройство за защита срещу
поражения от електрически ток;
9. металните обвивки на кабелите за телекомуникация при съгласие на собствениците/ползвателите на
тези кабели.
(2) Когато някои от токопроводимите части по ал. 1 влизат в сградата, те се свързват колкото е възможно
по-близо до мястото на въвода в сградата.
(3) За свързване с главната система за изравняване на потенциалите токопроводими части по ал. 1 се
присъединяват към главната заземителна клема (шина) с помощта на проводници за изравняване
потенциалите.
Чл. 209. (1) Допълнителната система за изравняване на потенциалите свързва взаимно всички достъпни
за едновременно допиране токопроводими части на стационарното електрообзавеждане и
непринадлежащите (чуждите) на уредбата токопроводими части, включително достъпните за допир
метални части на строителната конструкция на сградата, а така също проводниците PEN при схема TN и
проводниците за защитно заземяване при схеми IТ и ТТ, включително защитните проводници на
инсталационните контакти.
(2) За изравняване на потенциалите се използват специално предвидени проводници или налични
достъпни токопроводими части, ако отговарят на изискванията за защитни проводници по отношение на
проводимост и непрекъснатост на електрическата верига.
Между другото..има хора които ползват арматурата на сградата и ВиК за заземяване и зануляване, а в някой случаи е възможно металната тръбна инсталация да се "офази" през някоя мека или твърда метална връзка на занулен или заземен бойлер с проблем на нулата..примерно на комшията от н-тия етаж. https://forum.setcombg.com/%D0%BE%D1%81 ... post820194

Прикачен файл

pic_1230_bg.jpg
nikolov333 - майстор
Ако вътрешната ти ВиК инсталация е с метални тръби те се явяват токопроводими части и в случай, че са прекъснати от контакта със земя от пвц тръби, както е при тебе, мисля че е добре да се заземи участъка от железния тръбен път. Важно е да отбележа, че НЕ съм специалист в областта и всичко, което знам съм научил от форума и интернет с много питане и четене.. :shocked: :-D
Има и варианти за заземяване при пвц тръби..
Прикачен файл:
DSC00525.JPG
DSC00525.JPG (27.33 KиБ) Видяна 1359 пъти
И по-подробна схема за изравняване на потенциалите..
Прикачен файл:
проект 2.png
проект 2.png (49.25 KиБ) Видяна 1359 пъти
Ето и линк към темата за ДТЗ където сме го коментирали.. viewtopic.php?f=11&t=680&start=780#p676448
Последна промяна от nikolov333 на съб май 20, 2017 9:54 am, променено общо 1 път.
nikolov333 - майстор
Опитвам се, понеже и на мен са ми помагали много тук..но внимавам и да не объркам някого, понеже знанията ми са повърхностни.. :!:
fox_vt - майстор
Няма нужда да ги питаш нищо, при теб откъм водопровод няма какво да се изравнява. Бойлера ти е бойлер,а магистралната тръба на улицата е заземена.
nikolov333 - майстор
Да, ако нулата до бойлера е окей и корпуса му е занулен. Тогава каква може да е причината за смъртния случай, който е цитиран на предната страница???
П.П.И още една тема за потенциалите.. viewtopic.php?f=11&t=19162&start=20
fox_vt - майстор
Ами ако тръбите са метални и от неизправен бойлер някъде по етажите, но за да стане така трябва някой по надолу да е прекъснал металните тръби със пластмасови. Но ако имаш изцяло пластмасови както на питащия, то за да си сигурен трябва да заземиш самия бойлер. И тука идва дилемата ако бойлера на жената е бил изправен и занулен то и да има потенциал във тръбите заземяването ще го поеме. В крайна сметка три жертви на ток колкото и жестоко да звучи са нищо пред хилядите жертви на катастрофи например. И да ако толкова се вманиячим на тема безопасност в тази тема, защо никой не му пука за същата безопасност когато кара кола. Ако ти е писано да умреш от ток,дт3 то ще откаже, нулата ще се разхлаби и пак ще те убие. Затова носете си новите дрехи и си живейте живота.

Тема "Дву или трипроводна ел. система за панелен апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: