Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
шоп - майстор
Здравейте!

Замислих се в коя тема да пусна запитването си, понеже системата е и за отопление и за ВиК, но върпросът ми е предимно как да свържа и управлявам електрически потопяема водна помпа смятам, че този раздел е подходящ.

От 2-3 дни се чудя как да командвам потопяемата помпа. Тя служи за захранване на термопомпа със сондажна вода и за ВиК чрез хидрофор.

Контрола от термопомпата е с датчик за температура. Когато температурата в отоплителната система спадне, контролер затваря верига и потопяемата помпа тръгва. Дотук проблеми никакви. Буфера от 500 литра е пълен, към 3000л/час охладена вода преливат и отиват в попивен сондаж. Вода за хидрофора бол.

Какво обаче се получава при преходен отоплителен отоплителен сезон? Контролера по температура може да не включи цял ден. 500 литра в буфера свършват след едно къпане и няма вода.

Един ел. поплавък за горно и долно ниво може да командва потопяемата помпа ( в момента е така, но термопомпа все още не е включена)

Но нещата не се връзват, защото буфера е пълен и датчика по Т затвори веригата, поплавъка ще е изключил :x

:? :? :? Сигурно има просто и лесно решение един консуматор да се управлява и по температура и по ниво, но не се сещам как.

Схема на нещата:

Прикачен файл

SAM_9184.JPG
LazarGanev - "Велик майстор"
Контролера по температура няма ли NO и NC контакти? Ако има ползвай единия за включване на помпата от него, а другия - за включване по ниво, като последователно вържеш ел. поплавъка. Ако няма - ползвай едно допълнително реле.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Хубаво щеше да е ако уточниш логиката която искаш да изпълнява системата.
Да споделиш какви ел. контакти има поплавъка за долно и горно положение (НО, НЗ).
Хистерезиха на долното положение не ли достатъчен за тая задача? Не може ли да се увеличи хистерезиса и да се изпълни само с неговото вкл./изкл.?
Доколкото разбрах логиката трябва да е следната:
1. Помпата трябва да включи, когато ТП се задейства по температура! (без значение от другите датчици)!!!
или
2. Помпата трябва да включи, когато задейства датчика за долно положение.(буфера е празен)
3. Помпата трябва да изключи, когато задейства датчика за горно положение(ако се ползва само датчика за долно - когато той се изключи), но ако е задействана само от датчика за долно положение.(Не трябва да изключва ако е задействана от ТП.)

Това ли е логиката, която се търси?
Ако кажеш сега какви ел. контакти има тоя поплавък за долно и горно положение. Два отделни датчика ли са, един общ ли е, колко извода имат?
При липса на вода какво дават(единият, другият) ?
А, при препълване на буфера какво дават(единият, другият) ?
Ако ползваш хистерезиса само на датчика за долно ниво схемата ще се опрости доста. Дали ти е достатъчен - ти ще кажеш.
шоп - майстор
LazarGanev написа:
Контролера по температура няма ли NO и NC контакти? Ако има ползвай единия за включване на помпата от него, а другия - за включване по ниво, като последователно вържеш ел. поплавъка. Ако няма - ползвай едно допълнително реле.
:supz: възможно, лесно и евтино решение. Утре ще се видя с човека, който ще вакумира ТП и ще я напълни с фреон. Контролера е лично негова разработка и нямам представа какви контакти има.

Ако няма NO и NC пак ще питам за за подходящо реле и схема. Май в механото в часовете по ел. техника не съм внимавал и не обичам жиците.

:partyman: Лазар!
шоп - майстор
abcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
1. Помпата трябва да включи, когато ТП се задейства по температура! (без значение от другите датчици)!!!
Точно така. Това ще е основното предназначение на потопяемата помпа.

Другото обаче е дори когато термопомпата не работи и нивото в буфера спадне пак да се включи от поплавъка

Ел поплавъка е такъв:

Има NO и NC контакти според цветовете проводници, които се връзват.

Поплавъка го имам от години, работи супер коректно и хистерезиса на включване и изключване се регулира лесно. Чисто механично се мести една тежест по кабела.

Прикачен файл

poplavuk el..jpg
poplavuk el..jpg (96.95 KиБ) Видяна 1467 пъти

Прикачен файл

poplavuk shema.jpg
poplavuk shema.jpg (33.45 KиБ) Видяна 1467 пъти
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Според мен това ще ти е достатъчно.
Само виж дали ще ти хареса хистерезиса.
Прикачен файл:
1111.JPG
1111.JPG (24.35 KиБ) Видяна 1440 пъти
Сега остава да кажеш, минава ли през контактор или реле или дирекно от датчика може да се управлява помпата?
шоп - майстор
@abcdefghijklmnopqrstuvwxz :prayer: :prayer: :prayer: Няма контактор. помпата е само 370 вата, а по-спомен контактите са 10А

Благодаря и на теб и на Лазар. И двата варианта ще работят. То било просто, ама аз не съм имал очи да го видя...

Два дни мисля и чертая сложни схеми с магнет вентили, задвижки и всякакти щуротии.:-)))

Поздрави на всички!
LazarGanev - "Велик майстор"
Всъщност двата варианта са напълно еднакви, само водещото устройство е различно, което няма никакво значение. Може да бъде всяко едно от тях, стига да има NO и NC контакти

Тема "Управление на помпа от два различни датчика" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: