Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Draganov - специалист
Попаднах на една интересна статия в руски сайт,където подробно е обяснено как работи електронният електромер.
http://electrik.info/device/970-kak-ust ... ergii.html
Изображение

Дали и електромерите на Дейзи ,които масово се поставят,работят на същия принцип?
Питам,защото някъде прочетох,че е възможно отчитането да става само с измерване на тока и умножение с константа 230 за напрежението.
Ако е така,при напрежение 190V,например,една LED лампа с драйвер,поддържащ константен ток,ще увеличи консумацията на ел-енергия.Същото е валидно и за всички уреди с импулсно захранване,работещи от 100 до 240 V.И така, 7-8 лампи,телевизор,компютър....и сметката нараства (за потребителя нагоре,за ЕРП- надолу).
Ако някой е разглобявал Дейзи електромер,да каже има ли напреженов трансформатор (или делител за следене на входното напрежение) или не.Токов е ясно че има.
toolegittoquit - майстор
Draganov написа:
Питам,защото някъде прочетох,че е възможно отчитането да става само с измерване на тока и умножение с константа 230 за напрежението.
Уредите интегрират. Имат предвид и реактивната съставна. Само много евтините мултимери имат набити твърди параметри. Уред, който не мери мощност, а само ток не може да мине като уред за търговско измерване.
Електромерите са ватметри с брояч.
Ето ти регламентите на ДКЕВР - http://dker.bg/files/DOWNLOAD/rule_Izm_161013.pdf
(1) Електромерите за търговско и контролно измерване между различни мрежови оператори, както и електромерите за търговско и контролно измерване между мрежови оператор и производител, отчитат и регистрират обменената енергия в две посоки, в киловатчасове (kWh) и киловарчасове (kVArh), съответно в четирите квадранта, в мястото на измерване на активна и реактивна (капацитивна/индуктивна) електрическа енергия.
(2) Електромерите за търговско и контролно измерване на обекти на клиенти отчитат и регистрират киловатчасове (kWh) и/или киловарчасове (kVArh) в мястото на измерване на активна и/или реактивна (капацитивна/индуктивна) електрическа енергия.
zz_stefanov - майстор
Е с кой текст са заповядали да се мери напрежението, а не да се умножава по 230 V.
Въпреки това и аз мисля че се мери U.
toolegittoquit - майстор
zz_stefanov написа:
Е с кой текст са заповядали да се мери напрежението, а не да се умножава по 230 V.
Въпреки това и аз мисля че се мери U.
Ватметърът мери във Ватове. Ватовете са Ампер по Волт. Количество енергия мерят електромерите, а не сила на тока.
От самата дефиниция по-горе става ясно, че не може да се умножава по твърд коефициент, защото тогава количеството енергия няма да е правилно.
zz_stefanov - майстор
Ми не ми чети лекции за ватове и джаули, в цитираното от теб пише де се мери и в какво, поне в него не пише как.
Въпроса на автора е има ли електромери дето не мерят напрежението. Твоя цитат не дава отговор на това.
Търси друг :)
toolegittoquit - майстор
zz_stefanov написа:
Ми не ми чети лекции за ватове и джаули, в цитираното от теб пише де се мери и в какво, поне в него не пише как.
Въпроса на автора е има ли електромери дето не мерят напрежението. Твоя цитат не дава отговор на това.
Търси друг :)
Чл. 29. (1) Електромерите по чл. 28, ал. 1, които са от статичен тип,
трябва да измерват и записват количествата активна и реактивна енергия през
определени интервали от време и да ги регистрират в независима памет.
(2) Количествата енергия се измерват, както при капацитивни, така и при
индуктивни фактори на мощността. Потокът на активна и реактивна енергия се
измерва и регистрира поотделно в двете посоки.
) Електромерите са средства за измерване, предназначени за измерване на активна и реактивна енергия в еднофазни и трифазни (3- и 4-проводникови) вериги чрез интегриране на активна и реактивна мощност по отношение на времето.
kolcho - специалист
Draganov написа:
Питам,защото някъде прочетох,че е възможно отчитането да става само с измерване на тока и умножение с константа 230 за напрежението.
Ако е така...
И къде точно си прочел това , цитираното, ако не е тайна?
ESPACE - майстор
Заяждаш се с Тинки, но в случая е напълно прав. Дори не мога да си представя, че ще има уред, дори и евтин, койта да не мери напрежението и да се нарича електромер, или измервател на мощност.
zz_stefanov - майстор
toolegittoquit написа:
zz_stefanov написа:
Ми не ми чети лекции за ватове и джаули, в цитираното от теб пише де се мери и в какво, поне в него не пише как.
Въпроса на автора е има ли електромери дето не мерят напрежението. Твоя цитат не дава отговор на това.
Търси друг :)
Чл. 29. (1) Електромерите по чл. 28, ал. 1, които са от статичен тип,
трябва да измерват и записват количествата активна и реактивна енергия през
определени интервали от време и да ги регистрират в независима памет.
(2) Количествата енергия се измерват, както при капацитивни, така и при
индуктивни фактори на мощността. Потокът на активна и реактивна енергия се
измерва и регистрира поотделно в двете посоки.
) Електромерите са средства за измерване, предназначени за измерване на активна и реактивна енергия в еднофазни и трифазни (3- и 4-проводникови) вериги чрез интегриране на активна и реактивна мощност по отношение на времето.
Тинки, не че електромерите не го правят, но пак ще те попитам - в това което цитираш къде е описан метода на измерване и къде е пише че е задължително да се мери U. Айде търси пак :)
toolegittoquit - майстор
zz_stefanov написа:
Тинки, не че електромерите не го правят, но пак ще те попитам - в това което цитираш къде е описан метода на измерване и къде е пише че е задължително да се мери U. Айде търси пак :)
чрез интегриране на активна и реактивна мощност по отношение на времето
Изображение

Тема "Какво отчитат новите електронни електромери?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: