• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Joro T - специалист
Здравейте майстори и ентусиасти,
преди 5 дена ми изгърмя кондензатор 2X2500 pF на дрелка елпром ловеч MZ16 (600W 1978г.) - намира се точно в ръкохватката. Звъннах до завода и бяха така добри та ми изпратиха същия кондензатор. Смених го точно както бе вързан старият такъв. Работи, като не отчитам пад в оборотите на мотора, нито пад в мощността, но новият кондензатор загрява яко - усещам го в ръкохватката. Като дам на празен ход 1 минута и ми припарява на ръката! Не съм навътре много - но къде греша в цялата схема?!
Предварително мерси за съветите и вниманието!
Прикачен файл:
drill.JPG
drill.JPG (109.16 KиБ) Видяна 2854 пъти
plamen6703 - майстор
Махни кондензатора и работи с дрелката да видиш дали всичко е ОК, ако ОК търси друг кондензатор или карай без кондензатор... кондензатора е с/у смущения...добре е да го има, но и без него да си няма да е болка за умиране :)
moimoimoi - майстор
тоя кондензатор мисля е против смущения в телевизори и радиоапарати набор 1978.
а сега сме 2017
Kumay - майстор
moimoimoi написа:
тоя кондензатор мисля е против смущения в телевизори и радиоапарати набор 1978.
а сега сме 2017
Много точно казано! Изхвърли го!
petromaniq - специалист
Три в един корпус - български дърти боклуци са. Навремето един такъв ми бе офазил корпуса на захранващ блок на електромеханична отверка. На друг блок се беше взривил неусетно. Ако държиш да има такъв кондензатор потърси западен от друга техника с близки параметри.
Joro T - специалист
Момчета кондензаторът е нов, а изгорелият е от 1978. Поисках го и ми го пратиха директно от завода на спарки в ловеч,
но се опасявам дали не съм го вързал направилно. Въпросният нов е идентичен на изгорелия и по тая причина го вързах по същия начин.
Питането ми е дали не съм сгрешил връзването? Сега ще пробвам дали работи без него и ако работи ще карам без, както колегите по-горе посъветваха...като го махна ще пиша какъв е резултатът задължително.
sstefanov - майстор
Изправен кондензатор не би трябвало да грее по никакъв начин.
Kumay - майстор
Joro T написа:
Момчета кондензаторът е нов, а изгорелият е от 1978. Поисках го и ми го пратиха директно от завода на спарки в ловеч,
но се опасявам дали не съм го вързал направилно. Въпросният нов е идентичен на изгорелия и по тая причина го вързах по същия начин.
Питането ми е дали не съм сгрешил връзването? Сега ще пробвам дали работи без него и ако работи ще карам без, както колегите по-горе посъветваха...като го махна ще пиша какъв е резултатът задължително.
Няма как да объркаш свързването - двете къси жички на прекъсвача, където се свързва и кабела, а дългата отива на корпуса на статора.
Последна промяна от Kumay на ср юни 07, 2017 4:03 pm, променено общо 1 път.
FM STEREO - специалист
Изхвърли го тоя кондензатор,функцията му е да филтрира смущенията в средновълновият обхват на радиото,който вече не се използува,е има смущения и на УКВ но те не са толкова фрапантни,при телевизията вече не е от значение тъй като аналоговата е в историята а при цифровата почти не би трябвало да има смущения при силен сигнал от предавателя,при слаб сигнал е възможно леко пикселизиране на образа така,че махни го и си ползувай машинката с здраве. Имам същата на която кондензатора е гръмнал и си работи без проблем без него.
Joro T - специалист
Момчета махнах го тоя кондензатор и дрелката си работи та се подфърля :) Имам и още един елегантен такъв нов кондензатор,
но ме домързя да го слагам и ще я ползвам без, а и докато ползвам дрелката радио не слушам и телевизия не гледам :))) Тия средства за
масова комуникация предизвикват повече смущения в мене отколкото дрелката на тях :)) Само едно ме притеснява - като няма зануляване да не ме тресне тока по някое време може би тоя кондензатор е имал и такава допълнителан функция или греша? Благодарности на всички и особено на FM STEREO за съветите и отделеното време!
  • 1
  • 2

Тема "Дрелка MZ16 600W - прегряване на кондензатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: