Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
KingLin - майстор
Прикачен файл:
14974519465642085217978.jpg
Прикачен файл:
1497451890322-636747715.jpg
Мога ли на този електродвигател да му обърна посоката на въртене и как?
moimoimoi - майстор
не се вижда добре колко кабела излизат от двигателя но заводски двигател винаги може да се свърже така че да върти наобратно
за тази цел се преместват бронзовите мостове
по принцип от вътрешната страна на капачката трябва да има схема как се свързва за да върти наляво или надясно
kolev_k - специалист
Що ми се струва че това е асинхронен двигател,а това отляво и отдясно на снимката са кондензатори?
KingLin - майстор
Бъкел не помня кво съм учил за тия двигатели. Още навремето не ги разбрах а сега след 20 години съвсем не помня. Може и да е асинхронен и на мен ми приличат на кондензатори но нямат никакви индикации по тях. Аз написах синхронен защото ми се върти нещо за тия 3000 оборота че бяха свързани с мрежовата честота 50 херца ама хич не съм убеден :). Схема под капачката няма. Под клемата успях да преброя 4 кабела. Идеята е с два НО и един НЗ бутона и контактори да се променя посоката когато си поискаш. Ама не ми стигат знанията :(
hidrazin - майстор
Най-обикновен асинхронен двигател с пусков и работен кондензатор.
Твърде вероятно и китайски...
Прикачен файл:
Китайски мотор.jpg
:partyman:
Junak - майстор
Ако завъртиш ротора във статора :)
moimoimoi - майстор
е той иска с копче да обръща посоката и явно нееднократно ,затова това с обръщането на ротора е неприложимо
щом излизат 4 кабела има голяма вероятност да стане .
Hoвoceлckи - майстор
Хидрата го е показал. Мисля, че е точно случая на KingLin. Само да подскажа, че на захранващия кабел единия проводник трябва да се премести (за да не гръмне при първото обръщане :-D ). После ( с "ПЕП") да се реализира обръщането на пластините. Така мисля. Ако греша - моля поправете ме.

Прикачен файл

права посока.jpg
права посока.jpg (85.27 KиБ) Видяна 8942 пъти

Прикачен файл

обърната посока.jpg
обърната посока.jpg (87.13 KиБ) Видяна 8942 пъти
FM STEREO - специалист
Никакъв ПЕП не требе, два контактора с блокировки и ел.техник да ги свърже! :partyman:
Hoвoceлckи - майстор
Може и по-евтино да е с контактори, особено ако си ги имаш отнякъде и не ти трябват за друго :wink: Плюс бутони "пуск" и "стоп", и евентуално повечко място ...
Абе жълтият отрязан ли е или само така изглежда на снимката?

Тема "синхронен монофазен ел двигател посока на въртене как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: