• 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
Да мерси.
А дали разликата в елементите обяснява различните напрежения :?
Може би ще трябва да снимам и платките поне от едната страна :?
brum - майстор
Parkside не правят клетки. Та няма кой да ти каже каква е разликата и има ли разлика освен цвета.

И да има - не те интересува докато не решиш да ги местиш по други пакети. Това което те интересува е пакета да е балансиран. Точно това си направил като си ги заредил до 4.2V една по една.

По принцип БМС-а трябва да изравнява заряда на клетките и след много цикли да ги докара всичките до едно и също напрежение. Но на практика често не се справя и е нужна ръчна намеса.

Ако батериите не са балансирани не можеш да ползваш целият капацитет. Да кажем, че имаш 4 батерии по 2 амперчаса капацитет. Три са заредени до край, една е заредена на 25%. Реалният капацитет който можеш да ползваш е 0.5А (0.25%). BMS-а ще прекъсне подаването на ток към устройството в момента в който една клетка се разреди.

За пример давам батерията на прахосмукачката. Почна да работи по под минута на максимална мощност. 2 от 7те клетки бяха почти празни. След зареждане на клетките една по една даде 40 минути работа на пълна мощност, а толкова се очаква от нова батерия.
kozl - майстор
чет дек 01, 2022 2:11 pmbrum написа:
Ако батериите не са балансирани не можеш да ползваш целият капацитет. Да кажем, че имаш 4 батерии по 2 амперчаса капацитет. Три са заредени до край, една е заредена на 25%. Реалният капацитет който можеш да ползваш е 0.5А (0.25%). BMS-а ще прекъсне подаването на ток към устройството в момента в който една клетка се разреди.
Да. Мерси. Аз това го разбрах по опитния начин с една от батериите като на снимките. В нея един от елементите беше с намалял капацитет и бързо спадащо напрежение и се срина времето за работа с батерията. Бързо се разрежда и бързо се зарежда. И да се повторя реших да разменя само пакета с елементи с такъв от следващия модел батерии. Ето пак показвам платките на двата вида с разпоени елементи.

Изображение


Изображение


Къде направих грешка :? Не мога да си обясня, но след размяната и двете батерии не се зареждат. Или съм повредил платките от прегряване или заради разпояването на датчика за Т, защото не се сетих да го шунтирам преди да го разпоя и възможно е да съм внесъл увреждащи напрежения докато там е липсвал терморезистора.
Та сега повредената батерия от стария модел я ползвам чрез зареждане елемент по елемент, но така съм я увредил, че не и работи и защитата от ниско напрежение #-o
А подменените елементи ги затрих нейде. Не мога да ги намеря, а ми требеше от тях една бройка за винтоврътче, па си мисля и за резерва ако на некоя друга и се скапе елемент, но :wallbash:

А и защо елементите към минуса са с по-ниски напрежения след зареждане :? Защо няма зареден елемент в PABS 20 до 4,2V :? Според мен, за да прекъсне заряда трябва поне един елемент да е достигнал макс.напрежение, а то няма такъв :? Аналогично но в другата крайност , за да изключи захранването към уреда то поне 1 елемент трябва да е спаднал под минималното напрежение, по спомени 2,7V.
MamaMy - майстор
Някои платки като на лаптопите са злопаметни. Като установят скапан елемент или отпадане на напрежението на кой да е елемент, изключват и докато не се нулират софтуерно, не тръгват. Трябва ти програматор и софтуер.

ПП Я погледни, това не е ли "ресет"!
Пробвай през резистор към - или към + 5 волта
tzetz009 - специалист
чет дек 01, 2022 7:09 pmMamaMy написа:
.........
ПП Я погледни, това не е ли "ресет"!
Пробвай през резистор към - или към + 5 волта
:? Само предполагам, че тук трябва да гледа @kozl ? В поста на @MamaMy нещо липсва!

Прикачен файл:
Li-ion platka_1.jpg
Li-ion platka_1.jpg (94.14 KиБ) Видяна 750 пъти

:partyman: :partyman: :partyman:
Lutchezar - майстор
По спомени тези платки ги имаше разцъкани някъде из нета. Май полски или чешки форуми бяха. Евентуално elektroda.pl. Но може и другаде. Навремето Iov беше писал нещо по темата.
ESPACE - майстор
чет дек 01, 2022 11:40 amKrasi_S написа:
Химията на самите елементи. Едните са INR (lithium iron phosphate cylindrical cell), а другите ICR (lithium cobalt oxide cylindrical cell) източник

INR не са желязофосфатни, а LiNiMnCoO2 никел, манган, кобалтов оксид. Желязофосфатните са със съвсем друго напрежение
kozl - майстор
А какви са ви отзивите за елементите INR и ICR?
И как се разбира, че батерията е подходяща за винтоврът - кой е индекса за максимален отдаващ ток?
brum - майстор
Гледа се характеристиките от производителят. Там си пише за какъв разряд са годни.

Ако не ги намираш - мериш вътрешното съпротивление на клетките, но това си иска подходящата техника. Има си милиомметри за батерии дето мерят и вътрешното съпротивление. Колкото по-ниско вътрешно съпротивление, толкова по-подходяща клетка.
Krasi_S - специалист
чет дек 01, 2022 7:09 pmMamaMy написа:
ПП Я погледни, това не е ли "ресет"!
Пробвай през резистор към - или към + 5 волта
Това е рейката за програмиране на микроконтролерчето на платката. Обикновено са изведени +, -, ресет, такт (clock) и данни. Както се и вижда на снимката пистите за клока, данните и ресета си влизат в него. Та тоя "ресет" не е нашия :) Няма да свърши желаното действие.
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18

Тема "Платка за зареждане на LI-ION пакет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: