• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 18
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
sokolov.91 - майстор
Здравейте. Изкормих 2 батерии от лаптоп. Едната батерия беше 4 клетки, а другата 6. Разкачих клетките една от друга и ги заредих една по една до точно 4 волта (за по-лесно). След като всички клетки станаха еднакво заредени си избрах 8 от тях и ги споих в два пакета по 4 клетки последователно. След това свързах двата пакета заедно успоредно и ги сложих на един винтоверт Бош 14,4 волтов. Клетките са еднакви, нищо че са от различни батерии. На Самсунг са ICR 1865 / 20C. До тук с разясненията, сега въпросите:
1 - http://www.zahranvane.com/3-6cells-Li-Ion-3.7V тази платка ще ми свърши ли работа за зареждане на така направения от мен пакет? Държа да отбележа, че няма да използвам платката постоянно свързана към пакета, защото виждам, че пише, че има защита от разряден ток 4.8 ампера, а винтоверта със сигурност дърпа повече.
2 - Ако платката би ми свършила работа бих ли могъл да я захраня с едното зарядно на единия лаптоп, от който взех една от батериите? на зарядното пише 19V/3.42A.
3 - Ако всичко до тук е ок с идеята ми (а дори и да не е) каква пищялка за защита от прекомерно разреждане на пакета, която да прикрепя перманентно бихте ми препоръчали? Бих искал ако може да е компактна платка, да може да се купи онлайн от България и да мога да и се доверя ако не на 100% то поне на 95%.
Благодаря предварително на отзовалите се. :)
minzuhar - помощник
Не съм сигурен дали лаптопските елементи ще могат да захранят винтоверт. Аз за моя си поръчах индустриални li-ion батерии. За целта си поръчах и защитна платка срещу презареждане и срещу прекалено разреждане. платката е с максимален ток 30А и е директно запоена при батериите. зареждам батериите с 12.8V напрежение (при мен са 3 елемента последователно. Така че за да подкараш винтоверта както трябва ти трябват по-сериозни батерии с необходимата платка и със съответното захранване за тази платка. 19V захранване за 4 елемента ми се вижда много.
sokolov.91 - майстор
minzuhar написа:
Не съм сигурен дали лаптопските елементи ще могат да захранят винтоверт. Аз за моя си поръчах индустриални li-ion батерии. За целта си поръчах и защитна платка срещу презареждане и срещу прекалено разреждане. платката е с максимален ток 30А и е директно запоена при батериите. зареждам батериите с 12.8V напрежение (при мен са 3 елемента последователно. Така че за да подкараш винтоверта както трябва ти трябват по-сериозни батерии с необходимата платка и със съответното захранване за тази платка. 19V захранване за 4 елемента ми се вижда много.

Това добре, но:
1 - Клетките са от оригинални батерии на лаптопи, които съм проверил и са гарантирано 20С.
2 – Винтоверта макар и Бош, макар и 14.4 волта Едва ли на натоварване близо до късо на мотора тегли много повече от 20А. Казвам това, защото съм го мерил през мултицет на обхват 20 ампера (толкова му е максимума на мултицета) и надхвърля обхвата да, но все пак съм свързал 2 пакета успоредно с клетки 20С. Не би трябвало да е проблем.
3 - Единия от лаптопите беше с батерия 4 клетки свързани последователно. От него е и зарядното, за което питам ще ми свърши ли работа. И именно от това ме интересува - въпросната платка ще прави ли проблем ако е захранена с това захранване от лаптоп - 19V/3.42A? Нали платката си знае какво да прави с батериите какво като захранването ми е 19 волта? Гледам в дата шийта на платката пише допустимо захранващо напрежение 24 волта и абсолютно максимално захранващо напрежение 26 волта. Значи не би трябвало да има проблем. Освен това в самото описание на платката в сайта, който съм посочил е даден и праг на ампеража на захранването, в който също влизам. Просто искам да съм сигурен прав ли съм.
И ще съм ти благодарен на последно място да споделиш твоето решение. Покажи ми тази твоя платка какво представлява. По твоите думи би ми свършила работа.
Благодаря.
DundyTheCroc - майстор
Според мен нещо се бъркаш, елементите в батериите от лаптоп обикновено са 2С, а не 20С.
Иначе при китайците има балансиращи платки 4S с до 30А разряден ток и защити от късо, ниско и високо напрежение на елементите.
p.s. Ей това е най-купуваната евтина платка:
https://www.aliexpress.com/item/New-Arr ... 282.jN0yz4
Ако изчетеш мненията обаче ще видиш, че потребителите, които ползват елементи от лаптоп се оплакват от активиране на защитата по ток към 7А, докато ползващите истински елементи с висок разряден ток нямат проблеми. Нищо не пречи да пробваш, може пък да стане.
hidrazin - майстор
sokolov.91 написа:
1 - Клетките са от оригинални батерии на лаптопи, които съм проверил и са гарантирано 20С.
2 – Винтоверта макар и Бош, макар и 14.4 волта Едва ли на натоварване близо до късо на мотора тегли много повече от 20А. Казвам това, защото съм го мерил през мултицет на обхват 20 ампера (толкова му е максимума на мултицета) и надхвърля обхвата да, но все пак съм свързал 2 пакета успоредно с клетки 20С. Не би трябвало да е проблем.
3 - Единия от лаптопите беше с батерия 4 клетки свързани последователно. От него е и зарядното, за което питам ще ми свърши ли работа. И именно от това ме интересува - въпросната платка ще прави ли проблем ако е захранена с това захранване от лаптоп - 19V/3.42A? Нали платката си знае какво да прави с батериите какво като захранването ми е 19 волта? Гледам в дата шийта на платката пише допустимо захранващо напрежение 24 волта и абсолютно максимално захранващо напрежение 26 волта. Значи не би трябвало да има проблем. Освен това в самото описание на платката в сайта, който съм посочил е даден и праг на ампеража на захранването, в който също влизам. Просто искам да съм сигурен прав ли съм.
Тотално си се объркал....
1. Няма батерии за лаптопи които са 20С. Въпросната батерия е Samsung ICR 18650-20.
2. Това 20 отзад означава че е 2000mAh или по-точно е била такава когато е била млада.
За нея максималния ток на заряд е 1С - демек 2А, а максималният ток на разряд 2С - демек 4А.
За двата пакета успоредно макс 8-10А и може би малко повече но пак ще е слабичко.
Ще става за болтчета и по-малки видийки. И аз имам един така преправен с лаптопски батерии.
3. Някъде да видя в линка към платката да пише зарядна платка? Не. Пише защитна.
Това не е платка за зареждане на такива батерии а само за защита. Зареждат се със зарядно за такива батерии.
В тази връзка въпросното захранване от лаптоп не става, ама съвсем не става за тази работа.
Поне не и в този си вид.
:partyman:
sokolov.91 - майстор
hidrazin написа:
sokolov.91 написа:
1 - Клетките са от оригинални батерии на лаптопи, които съм проверил и са гарантирано 20С.
2 – Винтоверта макар и Бош, макар и 14.4 волта Едва ли на натоварване близо до късо на мотора тегли много повече от 20А. Казвам това, защото съм го мерил през мултицет на обхват 20 ампера (толкова му е максимума на мултицета) и надхвърля обхвата да, но все пак съм свързал 2 пакета успоредно с клетки 20С. Не би трябвало да е проблем.
3 - Единия от лаптопите беше с батерия 4 клетки свързани последователно. От него е и зарядното, за което питам ще ми свърши ли работа. И именно от това ме интересува - въпросната платка ще прави ли проблем ако е захранена с това захранване от лаптоп - 19V/3.42A? Нали платката си знае какво да прави с батериите какво като захранването ми е 19 волта? Гледам в дата шийта на платката пише допустимо захранващо напрежение 24 волта и абсолютно максимално захранващо напрежение 26 волта. Значи не би трябвало да има проблем. Освен това в самото описание на платката в сайта, който съм посочил е даден и праг на ампеража на захранването, в който също влизам. Просто искам да съм сигурен прав ли съм.
Тотално си се объркал....
1. Няма батерии за лаптопи които са 20С. Въпросната батерия е Samsung ICR 18650-20.
2. Това 20 отзад означава че е 2000mAh или по-точно е била такава когато е била млада.
За нея максималния ток на заряд е 1С - демек 2А, а максималният ток на разряд 2С - демек 4А.
За двата пакета успоредно макс 8-10А и може би малко повече но пак ще е слабичко.
Ще става за болтчета и по-малки видийки. И аз имам един така преправен с лаптопски батерии.
3. Някъде да видя в линка към платката да пише зарядна платка? Не. Пише защитна.
Това не е платка за зареждане на такива батерии а само за защита. Зареждат се със зарядно за такива батерии.
В тази връзка въпросното захранване от лаптоп не става, ама съвсем не става за тази работа.
Поне не и в този си вид.
:partyman:
На едната батерия от единия лаптоп (тази с 4-те клетки последователно) пишеше 2900 и нещо mah и нещо от рода на 44 w/h. Сега дали клетките са 4 ампера, 10 или 20 няма как да знам със сигурност. Просто разглеждах сайт (не помня кой точно мисля, че на асус официалния сайт за резервни части, защото батерията беше от асус) и там в описанието на батерията пишеше 20С елементи. Отделно само в този сайт батерията беше точно със същите параметри като моята, иначе я намирах из нета в 30 разновидности от към параметри.
Както и да е. Дори и да приемем, че в момента пакета ми е 10 ампера разряд на мен ми е пре-достатъчно. Патронника не мога да го спра с ръка на първа предавка (не на съединителя а на редуктора), 15 см обикновен винт за дърво със звезда глава за бит PZ2 6 мм дебел го навива в не разпробито предварително буково дърво напречно на жилите на дървото. Това с оригиналната си батерия този винтоверт не можеше да го направи. Доволен съм колкото и С да са батериите.
От друга страна къде съм видял да пише зарядна платка ли... прав си никъде не го пише аз за това и питам ще ми върши ли работа. Все пак гледам, че пише, че предпазва от презаряд литиево-йонни батерии, и че може да се монтира на пакет от еди колко си клетки, и че може да се захранва с напрежение от еди колко си волта до еди колко си волта. Това не звучи ли като платка, с която човек би си помислил, че може да си зарежда даден пакет батерии? Знам ли... нали за това питам. Иначе ясно IPMAX и клетки за промишлени цели и аз съм капитан. Искам от това,което имам с минимални средства да го ползвам максимално дълго време. Казах вече, че в този си вид винтоверта ми върши работа, просто не ми се иска да скапвам клетките.
Благодаря за вниманието, hidrazin. Знам, че доста разбираш от електро и градина и тн. :prayer:
hidrazin - майстор
sokolov.91 написа:
... Гледам в дата шийта на платката пише допустимо захранващо напрежение 24 волта и абсолютно максимално захранващо напрежение 26 волта....
Я дай да го видим тоя шийт...
sokolov.91 написа:
Сега дали клетките са 4 ампера, 10 или 20 няма как да знам със сигурност....
Е сега вече знаеш със сигурност че не е нито 10 и още по-малко 20А.
Cylindrical ICR18650-20
:partyman:
sokolov.91 - майстор
hidrazin написа:
sokolov.91 написа:
... Гледам в дата шийта на платката пише допустимо захранващо напрежение 24 волта и абсолютно максимално захранващо напрежение 26 волта....
Я дай да го видим тоя шийт...
sokolov.91 написа:
Сега дали клетките са 4 ампера, 10 или 20 няма как да знам със сигурност....
Е сега вече знаеш със сигурност че не е нито 10 и още по-малко 20А.
Cylindrical ICR18650-20
:partyman:
Има PDF файл в сайта на платката с подробна информация за нея.
Май наистина съм се объркал и за схемата и за батериите.
Сподели тогава ако може някоя платка дето би ми свършила работа да си зареждам пакета дето си направих.
Гледам има платчици за по 3лв. из сайтовете дето са за по една клетка. Ако си купя 4 такива и ги свържа на едно захранване ще могат ли да зареждат батериите докато са в пакет? http://newhobby.eu/bg/platka-za-zaryadn ... 18650.html за такива платки говоря
minzuhar - помощник
sokolov.91 написа:
ще могат ли да зареждат батериите докато са в пакет?
НЕ. За пакет си има платки 4S
hidrazin - майстор
sokolov.91 написа:
...Има PDF файл в сайта на платката с подробна информация за нея.
С да не мислиш че ще тръгна да търся в тоя сайт??? Ми не аз съм на зор а ти.
Така че давай линк към въпросния шийт... щото много станаха неяснотите:
...пишеше 2900 и нещо mah и нещо от рода на 44 w/h...
Нещо, май, като че ли, около, дън-дрън ... Ти в края на краищата в какво си сигурен?
За зареждането с четири платчици от едно захранване - вече са ти отговорили.
Няма да стане. Козата си сака пръч.
А пръча е зарядно 4s за 18650... Не някаква си защитна платчица.
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 18

Тема "Платка за зареждане на LI-ION пакет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: