Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
GalinBelos - специалист
Следващият път да знаеш , че гофрите се пълнят предварително с кабели , и след това се монтират на стената .
KingLin - майстор
П. Петков написа:
Това е убийствено! :)
Теоретично си прав и много ми харесва начина на изразяване :-D , но при 25м трасе смяната на 1 от 6 в гофра, която
прави завой, а в правите участъци пак е крива, практически е невъзможна. Успявал съм да подменя жило на стара инсталация с текстилна изолация с 2 проводника в бергманова тръба. С ПВА1 в гофрирана тръба на такова разстояние не. Особено ако е ползван някакъв препарат за миене като лубрикант, защото след години той има обратния ефект и става малко като лепило.
griffin - майстор
GalinBelos написа:
Следващият път да знаеш , че гофрите се пълнят предварително с кабели , и след това се монтират на стената .
Знам че така е по лесно, но на големи дистанции гофретата се сучат като се дърпа по-яко и ефекта не е особенно голем. В някои ситуации кабела често се тегли при монтирани кутии за контактите и гофри (кабела просто минава през кутията) за да се ползва същото трасе.

Кабелите които ползвам са H07V-U, не знам как точно се водят по българската спецификация. И съм съгласен с колегата за преизтеглене на кабели най-лесно е просто да извадиш всички от канала като оставиш един последен за да изтеглиш новите, иначе замяната само на едно жило е меко казано под въпрос. Много често, даже ваденето на старите кабели е невъзможно. Лубрикант има фабричен който не е особенно скъп не виждам смисъл от веро :) .
hidrazin - майстор
griffin написа:
...Кабелите които ползвам са H07V-U, ...
Ами питах за кабелите щото така както си го написал "тегля едножилни кабели в къща примерно 3х2,5 и 3х1,5 в гофра 25мм" не става ясно какво точно теглиш.
Та не теглиш кабели 3х2,5 или 3х1,5 а теглиш проводници - доста е различно...
Ако беше използвал не H07V-U а H07V-R или H05V-K нещата щяха да са поне една идея по-лесни.
:partyman:
griffin - майстор
с меките проводници съединенията в контактите не стават освен ако не ползваш стари контакти с винтове, меки позвам за по-големи сечения :-D
hidrazin - майстор
Яааа... Май някой не помни какво е писал?
Тези 19-15 метра трасета едва ли накрая захранват контакти?
По-скоро кутии от които се пускат контакти....
Но дори и да се пускат до самия контакт, пак няма проблем ако той е с пружинни клеми...
:partyman:
P.S. Що трябва да е лесно като може да е трудно?
tzetz009 - специалист
KingLin написа:
........Теоретично си прав и много ми харесва начина на изразяване :-D ........
Личи си кой е чел цялата бестселърната поредица "СВИРЕПИЯ" . Няма как да не се промениш , дори да прочетеш само една от неговите книги ! Да , това е стила на Мастър Марчинко . РИЧАРД МАРЧИНКО !

=D> =D> =D>
:partyman: :partyman: :partyman:
griffin - майстор
въпроса ми беше за приспособление за теглене на линиите, а не да си мерим работите. линията за контакти минава серийно през няколко. многожилния е подходящ само за wago с лостче, по стандарт тук многожилните трябва да са с кабелни обувки. както и да е моля ако има предложения по въпроса за по лесно изтегляне, няма смисъл да си чешем езиците излишно
mironcho - специалист
25м е много - това цяла тръба ли е? Няма ли кутии дължина за да изтегляш между тях?

Опита ми в упражнението за самостоятелно теглене на проводници в тръба е с дължина до към 13m. Не беше приятно и определено щеше да е добре да има втори човек да побутва кабела на входа на тръбата. В случая втория човек бях пак аз - дърпам докато спре да върви, отивам в началото и побутвам снопа до колкото е възможно. И така много пъти. Ако се ползва и стълба - хич не е забавно :sad: . Тръбата се запълни до край и няма шанс за второ теглене през нея. Дано не се налага. Подмяна на жило е възможна само с изтегляне навън на целия сноп.

Предполагам имаш сонда - акрилна корда с пружина и топче на единия край и халка в другия? Тук цената им е под ~20лв в зависимост от дебелината и дължината ѝ. Предимството на кордата, е че е твърда - не се гъне и лесно се набутва в празна тръба, дебела и не прерязва тръбите по завоите, позволява хващане с две ръце и доста сериозно опъване, можеш да закачиш и 6 жила едновременно - няма да се скъса.
И лубрикант - много!! Още в началото на снопа и няколко пъти по дължината му.

По-напред са те посъветвали да изпънеш жилата или ако разполагаш с макари за развиване също става. Тегленето на почивки, защото от триенето изолацията на кабелите загрява, което допълнително утежнява процеса.

Всъщност :? изтеглял съм СВТ 3х1.5 в 27 метрова черна полиетиленова тръба ф32 - стана, ама навъртях сигурно километър ходейки напред назад :partyman:
drastar - специалист
Няма лесен начин за сам човек. Повикай приятел или плати на някого да ти помогне. Не знам от колко време си във Франция, но там се продават гофрета с изтеглени в тях проводници(gaine pré-câblée-gaine préfilée). https://www.leroymerlin.fr/v3/p/produit ... 1308218974

Тема "Теглене на кабели в гофрета, но САМ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: