• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
pitankata00 написа:
Трябва ми да духа в една оранжерия от 11 на обяд до 5 следобед. Това е.
Ще ме извиняваш ама това доста неадекватно решение. Казвам неадекватно за да не казвам друго... :-D
Потърси из постовете на потребителя Krass - направи си на оранжерията с автоматични отварачки на 4 прозореца.
Работят без ток. Например такива:
Автоматични слънчеви проветрители за оранжерии
Аз му ги доставих и разбира се на такава цена...
Но не се занимавам с доставка на такива неща. Просто беше услуга за приятел.
:partyman:
pitankata00 - специалист
hidrazin написа:
pitankata00 написа:
Трябва ми да духа в една оранжерия от 11 на обяд до 5 следобед. Това е.
Ще ме извиняваш ама това доста неадекватно решение. Казвам неадекватно за да не казвам друго... :-D
Потърси из постовете на потребителя Krass - направи си на оранжерията с автоматични отварачки на 4 прозореца.
Работят без ток. Например такива:
Автоматични слънчеви проветрители за оранжерии
Аз му ги доставих и разбира се на такава цена...
Но не се занимавам с доставка на такива неща. Просто беше услуга за приятел.
:partyman:
Аз пък ще ти кажа че типично по БЪЛГАРСКИ говориш без да знаеш. Оранжерията е 24 часа отворена 15 метра дълга, 3 метра висока покритие поликарбонат, отгоре покрита със засенчваща мрежа 70 % засенчване. В 13:00 при гореспоменатите условия е 45 градуса. Ходих гледах при големи производители на ЗАРЗАВАТ :) хората използват вентилатори. Не че нямам други решения (като да си купя дизел генератор) но просто това ми хареса като идея и понеже не бях много наясно попитах тук. А дали ще я реализирам точно за оранжерията е отделен въпрос. Ако може да се съсредоточим върху въпроса който бях задал. Макар че на мен вече ми се изясниха нещата. Така че господин hidrazin моля не говорете без да знаете.
hidrazin - майстор
Аз пък ще ти кажа че типично по БЪЛГАРСКИ мразим да четем.
Не знам какви оранжерии си гледал ама ако ставаше с гледане, всички щяхме да сме космонавти. :-D
Никъде не съм казал че не се използват вентилатори.
Използват се но в "краен случай", така да се каже - да подпомогнат естествената вентилация през отворите на покрива.
Изключително рядко се използват вентилатори като основна вентилация и то поради много причини.
Едната от причините е че е скъпо при условие че може да се използва естествена вентилация.
Не си казал точно каква е оранжерията и нещата не се вързват с постовете ти.
Преди беше писал че си купил от онези "руски' тaшaци по 18 квадрата - 6х3метра и високи 2 метра.
Сега стана дълга 15 мера и висока 3 метра... Но както и да е.
Ако нямаш вентилационни отвори на покрива и разчиташ само на вентилатори - абсолютния минимум на дебита е 2 минути.
Демек вентилатора да има дебит колкото е обема на оранжерията разделено на две.
Идеалният вариант е дебита да е колкото обема на оранжерията и да сменя въздуха за една минута.
Освен това на вентилаторите се слагат управляват с температурен контрол а не да бичат постоянно.
Ако оранжерията ти е от този тип и с размери (примерно) 15х4х3метра на билото то обема и е около 150м³

Изображение
Вентилатора (или вентилаторите) трябва да осигуряват минимален дебит 4500м³ за час или нагоре до към 9000м³
Та вентилаторите се избират според дебита а не според тяхната мощност...
Така че г-н pitankata00 не давайте умозаключения без да сте компетентен... :-D
:partyman:
P.S. Има и други подводни камъни.
Като например получаването на въздушни джобове при използване на единичен вентилатор само в единия край.
pitankata00 - специалист
Аз щом съм стигнал до тук да питам. Значи съм прочел каквото трябва и където трябва. Питам защото практиката няма общо с теорията. Както е казал народа "не питай старило, а питай патило". Аз къде и колко оранжерии имам си е моя работа. Аз може да искам да си охлаждам краката с този вентилатор. Но аз съм отворил тема "PV ПАНЕЛ и вентилатор" а не охлаждане на оранжерия. Ти типично по БЪЛГАРСКИ не търси под вола теле. Както в повечето форуми, човек пита как да си мени крушката, те отдолу ТИПИЧНО ПО БЪЛГАРСКИ стигат до извода да смени къщата......... Ни знам дал ма разбра господине ?!

ПП
Има ли смисъл да обяснявам за чуждите и нашите форуми ?! Има не един или два вица.
hidrazin - майстор
pitankata00 написа:
....Има ли смисъл да обяснявам за чуждите и нашите форуми ?! Има не един или два вица.
Не, разбира се. Ми питай там де, в чуждите форуми. ? Що питаш тук като си предварително предубеден?
Па у чуждите форуми, пълни е еврoгeйoвe, направо ще те "напълнят" с информация ... и с други неща... :lol:
:partyman:
P.S. Пич, просто постановката ти е грешна....
Опитах се да ти обясня. Ако си разбрал - добре.
Ако не - здраве да е.
pitankata00 - специалист
Ще питам където си искам. След този пост предпочитам наистина да не питам повече тук. Ти ако знаеше предварително коя постановка е вярна и коя грешна, сега щеше да имаш лек за рак, спин... Решение на проблеми, като глобалното затопляне, размножаването на богомолките, топенето на ланския сняг. НЕ МЕ ИНТЕРЕСУВА. Не ме интересува кое е грешно и кое не, като постановка. Аз не те питам как работи цялата система на един самолет а как се търкаля колелото по пистата. Ако пак не ме разбираш просто няма смисъл.

ПП
Те какво къде и как ще напълнят не ги разбирам тия работи. Ако говориш от ЛИЧЕН опит :rock: :finga: лоша работа.....

ПП
Спирам с тъпотиите и темата. :axe:
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за PV панел и вентилатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: