Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Joro T - специалист
Здравейте ентусиасти и майстори,
открих стар мотор на дядо ми (бог да го прости) и искам да му сложа кондензатор, който липсва.
Моторът работи на 220 и 380в. След дълго взиране в изтърканите щемпели разбрах, че работи с кондензатор 150Mf., но незнам как да го свържа. Това са спецификациите на мотора:
Елпром Троян
50Hz IP44
1.1KW
4.9/2.8 220/380v (с триъгълник бележат 220)/(Y - за 380в.)
1410 обр./min
150 Mf
18кг.
1970г.
Пробвах мотора веднъж като го включа (в момента е без кондензатор) завърта наляво, след това надясно, а по някой път бръмчи и трепере перката докато не я завъртя в определена посока, след което моторът се завърта и набира бързо мощност. Назнам как да свържа кондензатора - моля помагайте. Поствам ви снимка на схемата:
Прикачен файл:
M1.JPG
Ще ви замоля да обяснявате като на човек, който не отбира нищо от електротехника и ако може направо с Paint -a да драснете върху схемата и да я постнете като коментар, че да не направя някоя грешка. Благодаря за съдействието предварително!
moimoimoi - майстор
eто

Прикачен файл

att-43afd4c7d12c8220V.gif
att-43afd4c7d12c8220V.gif (9.93 KиБ) Видяна 1498 пъти
Joro T - специалист
Благодаря за бързия отговор. Тъй като не съм се занимавал изобщо с ел. техника разбрах, че 2-та кондензатора от едната страна трябва да са закачени на един проводник а, а той на една от трите шини, но в конкретния случай незнам на коя от 3-те.
Центробежа също незнам на коя шина е. Моля да ми драснете с Paint направо върху снимката, че съм малко индианец в тази наука.
Предварително мерси за съдействието!
Joro T - специалист
Доколкото разбрах на 3-тата последна шина отляво надясно се закачат 2-та кондензатора от едната страна, а от другата центробежа ми изглежда външен, а не вътрешен. Тоест трябва да търся центробежен прекъсвач или как се нарича?
Andri01 - майстор
Може да се замени с ключ и бутон или т.н. "ключ Рига"! Е,и ние взехме нещо от руснаците-"ключ Рига",както и те "Болгарка"/ малкия ъглошлайф/ :)
Joro T - специалист
а тази чудесия ключ "Рига" има ли я по железарските магазини или е няаква пълна екзотика?
Andri01 - майстор
Не мога да ти кажа ,но май е второто :(. В такъв случай вземаш един ключ/ може и ЦК/ и един бутон / за изключване на кондензатора. Той ще замени центробежния изключвател. Е,това е за ръчен пуск,разбира се.
iliya_i - майстор
Joro T написа:
а тази чудесия ключ "Рига" има ли я по железарските магазини или е няаква пълна екзотика?
https://www.google.bg/search?q=%D0%9A%D ... niUfzInpgG
Joro T - специалист
Закачих направо един работен кондензатор 125-150MF с пробивно 280в. веднага тръгва в правилна посока, не се колебае върви, но кондензаторът след 3-4 минути работа е топъл?! Да търся ли 60-80MF работен. Чувал съм че и само с 1 работен работят на 220?

Тема "Смяна кондензатор на мотор 220/380v" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: