• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
tzetz009 - специалист
..... и още една тръба за интернет-доставчика + кабелна ! :cool:

:partyman: :partyman: :partyman:
djendov - специалист
tzetz009 написа:
..... и още една тръба за интернет-доставчика + кабелна ! :cool:

:partyman: :partyman: :partyman:
Ха! Как не се сетих по-рано?!? Златен си...
lov - майстор
PCL82 написа:
Тук чета някои съвети, които са около доброто решение, но не съвсем.

По принцип считам, че употребата на силикони и пяни макар и евтина и широко използвана не е професионален подход. В белите държави не съм видял да се правят подобни изпълнения, защото човешкият фактор в изпълнението е голям и надежността е под въпрос.
Ако прочетете делото за инцидента с фонтана на Славейков ще видите как монтажникът е използвал изолибанд и силикон, за да прави водоплътни връзки по ел част. Нито единият нито другият материал са предназначени за това!

Първо в тръбите често възниква конденз заради разлика в температурите. Правилно е тръбата на има наклон и да не прави сифони, за да може кондензът да се оттича. За затапване в цивилизования свят ползват термосвиваем шлаух с лепило. Пяната се рони под въздействие на УВ лъчи, пие вода, която замръзва и се разрушава. Мишоците гризат стереопора, пяната е подобна, за нея не съм сигурен.

По правило най-горе се слага тока, после водата и най-ниско канала. Понеже водата тече надолу рискът за тока е по-малък. Водата се слага на разстояние от канала, така че в сучай на теч да нестъпи бактериално замърсяване на чистата вода.

Не забрявяй да сложиш сигнална лента на една лопата по-високо (не директно, защото вече ще си оцелил кабела/тръбата). Слагай пясък за легло и тугли и керемиди за защита.
Разсъжденията са ти правилни но до някъде. Я си задай въпроса какво ли ще е ако този същия кабел беше положен направо в земята. Тогава вода бол да не говорим още по голямата опасност от механично нараняване ако не е правилно положена пясъчната възглавница. Тука говорим за допълнителна защита на самия кабел и евентуално по безболезнено подменяне ако се наложи. Всъщност забелязал съм следната зависимост. Положен ли е в тръба както трябва не ми се е случвало да се налага подмяна. Но ако е направо в земята проблемите са задължителни. :lol:
А за въпросното затапване дори не е задължително да е херметично. Единствената причина да се прави е за да не попаднат чужди тела вътре и в последствие да не създадат проблеми. А и дори направено по най аджамийския начин със силикон или пяна това е напълно достатъчно дори и ще предотврати появяването на конденз вътре. Той всъщност ще си е неизбежен по простата причина че във въздуха винаги има някакво количество влага и тя нама как да не кондензира след като бъде положен в земята. Но самото затапване ще ограничи циркулацията и така вътре няма да се събира повече вода от първоначалното.
Сега какво да го засилим да си дири термо шлаух или кабелни глави. :)
Иначе по същата логика ще вземем да го накараме да си сложи и надувна станция и да държи кабела под налягане. :lol: Ще го върнем в миналото когато по този начин се защитаваха съобщителните кабели.

Иначе като отворихме темата за интернета и кабелната съвсем не е лошо да се предвиди и това. Оптиката навлиза сравнително на всякъде и може да се предвиди и още една тръба за подобни цели. Не на празно написах оптика защото за нея няма проблем да се пусне успоредно и на близко разстояние със силовия кабел. Ако са класически кабели не става заради смущенията по индукция и вече трябва да е на голяма разстояние.
Дали е златен не знам но предвидливите проектанти е имало и преди. Блока в който живея е проектиран и строен преди още някой да си е мечтал за телевизия и домашни телефони но проектанта е предвидил това и са положени тръби с водачи за окабеляване. Че дори и шкаф за слагане на касета. От хола и столовата до покрива са опнати тръби за антени.
Като настана бума на кабеларките и интернет доставчиците имаше големи циркове като ги накарахме да си опъват кабелите по трасетата а не да ги коват по стените както са свикнали. :lol:
valentino76bs - майстор
Скоро го играх и аз този филм,80 метра канал 0.8 дълбочина ,35см ширина 11 часа копане с малък багер .Първо мръсна тръби отдолу и отгоре отцевка после в едната страна черна тръба за вода в другата кабела положен в черна тръба 40 и още една празна за нещо си някога пак отцевка лента и снимки кое как и т.н. 3 ревизионни шахти на половината разстояние и така!Кабела понеже е 120м го дръпнахме в тръбите преди да го положим,абе юнашка работа 4 човека за един ден го смачкахме пък го мислех цяла година :)
djendov - специалист
Разбивате ме с тоя конденз вече...какви са условията водните пари да кондензират и как ще се постигнат при кабел положен на 0.5 м под земята? Не, че има знначение за заданието....

Аз май да взема в една тръба да пусна cat5 и оптичен кабел заедно? Може да ги сложа даже допряни до мръсния канал, че да има 30-40см разстояние до токовия кабел? На 40метра колко ще са смущенията? Малко ми е странно, при положение, че из апартамента често си вървят близо до токовите кръгове и проблеми с гигбитовата мрежа няма.
lov - майстор
Те нали и аз това разправям за конденза. Дали го има или няма все тая.
А за съобщителните кабели не пречи човек да пробва и да стане. Те предписанията не са изсмукани от пръстите все пак. И аз съм в къщи с подобни изпълнение но съм, и брал ядове от зашумяване. А най лошото е като прасна гръмотевица захранването. Де що имаше накачено по съобщителните изпуши нищо че трасетата бяха по предписания. Даже на по голямо отстояние. :x
nikolov333 - майстор
Ако са и CAT.6 SFTP и оплетката им е заземена би трябвало да няма проблем.
tzetz009 - специалист
..... и кабел за звънеца на Портала . :cool:

:partyman: :partyman: :partyman:
mironcho - специалист
... и за домофон и за камери евентуално, и за управление/ захранване на автопорта :-D
tzetz009 - специалист
" Tefa@l - ти мислиш за всичко ! "

:-D :-D :-D
  • 1
  • 2

Тема "Проблем ли е да се положи основен електрозахранващ кабел и водопроводна тръба в един канал?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: