• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ИванИ - напреднал
Здравейте,

предстои ни прекарването на тока и водата от улицата до къщата, която се намира в далечния край на парцела. Решихме да вкопаем кабела и в тази връзка искам да питам дали е безопасно да използваме един и същи изкоп за основния електрозахранващ кабел и водопроводната тръба?
Планираме добра изолация и качествени материали, но въпреки това се притеснявам.
Ще се радвам да споделите мнение.
gnt69 - майстор
Не е проблем слагай на 50 сантиметра едно от друго. Ето ти извадка от наредбата.

Прикачен файл

изтеглен файл.gif
изтеглен файл.gif (48.08 KиБ) Видяна 3321 пъти
djendov - специалист
Канализация до водопровод, метър и половина?!? И половин метър от ел.кабела? Има ли някакъв резон в цялата работа?
Аз смятах да ги слагам доста по-близко. ВиКто по-дълбоко да не замръзват, над тях Ел. Като кабела за Ел, мисля да го мушна и него в тръба, че един ден ако се наложи подмяна, да не разкопавам двора. Силно се надявам тоя ден да не настъпи, но чета няколко теми с окислени алуминиеви кабели и смятам да се презапася.
Draganov - специалист
Ако водопровода е с полипропиленови тръби и кабела се положи в гофре,хубаво затапено в двата края (или влизащо директно в таблото-единия край и в къщата-другия),може да са един върху друг в канала.
Относно гофрето,силикон или нещо друго в краищата,защото съм виждал такова незатапено,пълно с вода.
П.С.Нещо такова:
Изображение
https://vikiwat.com/gofre-negorimo-f-25-18-3.html

П.С.2: Относно наредбите - тези разстояния са задължителни за обществени обекти, да няма конфликт м/у ел. и ВиК при извършване на ремонтни дейности ,а не толкова от съображения за безопасност.Имота си е твой,така че ти ще знаеш че кабела и водопровода са в един канал.
djendov - специалист
Много полезен отговор. Благодаря!
lov - майстор
Гофрето е може би най лошия вариант от всички възможни. За тази цел си има полиетиленова тръба но нейната цена е съизмерима със същата пак полиетиленова за водопроводи. А и я има в почти всички железарии. Ползва се по възможност цяло парче и както е обяснил колегата в двата края задължително високо горе в таблата и уплътняване със силикон или строителна пяна. И то веднага след като се положи. Знам че звучи малко тъпо ама оставено за утре или друг път и става за постоянно и като се насъбере малко боклук и после все едно няма тръба. Особенно ако е избран минималния размер спрямо кабела.
djendov - специалист
Смятах да използвам гладка тръба, че при евентуална смяна, гофрето ще е зор да тегля кабела. Мисля, че в гладка тръба ще е по-лесно. За затапването на тръбата се бях сетил, но не заради водата. Мен ме притесняваше да не влизат хлебарки вкъщи и другото е, ако тръгне пожар по тръбата, да не влезе безпрепятствано в дома. Мислех с нещо на циментова основа да запълня и накрая само да доуплътня със силикон или маджун. За мен шокираща беше наредбата, но канализацията е пвц, водопровода пвц, кабела ще е в пластмасова тръба....щом няма някакви спец.презумция да не ги полагам заедно, то определено ще е така. Багера копае за 1 час всичко, полагам проводите и заривам. Кой ще си играе да копа 3 канала :))
PCL82 - майстор
Тук чета някои съвети, които са около доброто решение, но не съвсем.

По принцип считам, че употребата на силикони и пяни макар и евтина и широко използвана не е професионален подход. В белите държави не съм видял да се правят подобни изпълнения, защото човешкият фактор в изпълнението е голям и надежността е под въпрос.
Ако прочетете делото за инцидента с фонтана на Славейков ще видите как монтажникът е използвал изолибанд и силикон, за да прави водоплътни връзки по ел част. Нито единият нито другият материал са предназначени за това!

Първо в тръбите често възниква конденз заради разлика в температурите. Правилно е тръбата на има наклон и да не прави сифони, за да може кондензът да се оттича. За затапване в цивилизования свят ползват термосвиваем шлаух с лепило. Пяната се рони под въздействие на УВ лъчи, пие вода, която замръзва и се разрушава. Мишоците гризат стереопора, пяната е подобна, за нея не съм сигурен.

По правило най-горе се слага тока, после водата и най-ниско канала. Понеже водата тече надолу рискът за тока е по-малък. Водата се слага на разстояние от канала, така че в сучай на теч да нестъпи бактериално замърсяване на чистата вода.

Не забрявяй да сложиш сигнална лента на една лопата по-високо (не директно, защото вече ще си оцелил кабела/тръбата). Слагай пясък за легло и тугли и керемиди за защита.
djendov - специалист
Във водопровода налягането е голямо, при теч няма как да проникне вода от канала. Не вярвам да може да се замърси...

Кабела се слага най-отгоре, не защото го плаши водата, а защото не му пука от отрицателни температури. А за другите два тръбопровода това е фактор.

Пяната няма нито досег с вода, нито с УВ. Единия край е в къщата, другия край в ел-таблото. Конденз да се натрупва не вярвам, защото тъй както прониква, така и ще излиза. Освен това за конденз трябва горещ въздух да проникне в тръбата и да срещне студен елемент. От къде ще влезе горещ въздух?
  • 1
  • 2

Тема "Проблем ли е да се положи основен електрозахранващ кабел и водопроводна тръба в един канал?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: