• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
iliya_i - майстор
ValBo написа:
Пък и кухнята е малка ... няма много място за допълнителни табла.
Какво планираш да слагаш над входната врата на кухнята (и от към кухнята, и от към коридора)?
ValBo - специалист
Кухнята няма входна врата :-)
Ще се намира в ниша на мястото на бившето мокро помещение, което се лиши от две малки стенички (нищо не носещи) за да не получавам клаустрофобия когато се намирам вътре
Това е снимката на нишата в много ранен стадий на ремонта. Реално таблото е от другата стана на коридора срещу вратата на снимката. По-добре да пусна още няколко кабела, отколкото да правя допълнително място с възможни проблеми каквото е друго таблото.
Прикачен файл:
123456.jpg
nikolov333 - майстор
Сетих се още нещо свързано с ДТЗ-та, ако монтираш обща ДТЗ 150 или 300мА за всички кръгове. Малките токове на утечка в някой от незащитените кръгове на инсталацията не са достатъчни за да изключи предпазител, но могат да предизвикат пожар. За тази цел се монтира обща ДТЗ за всички кръгове с по-висок праг на задействане, която предпазва от това.. По принцип се монтира в ел.мерното, ако имаш достъп, но и в апартаментното ще свърши работа.. :idea:
plamen6703 - майстор
ValBo написа:
Кухнята няма входна врата :-)
Ще се намира в ниша на мястото на бившето мокро помещение, което се лиши от две малки стенички (нищо не носещи) за да не получавам клаустрофобия когато се намирам вътре
Това е снимката на нишата в много ранен стадий на ремонта. Реално таблото е от другата стана на коридора срещу вратата на снимката. По-добре да пусна още няколко кабела, отколкото да правя допълнително място с възможни проблеми каквото е друго таблото.
Прикачен файл:
123456.jpg
Мисля, че не се нуждаеш от съвети свързани с ел.инсталацията :wink: Правилно си се ориентирал да не поставяш допълнително табло за кухня, много предпазители си добавил, но няма лошо щом те влече и ти се занимава :)
За мен ще е интересно да постнеш и други снимки свързани с преустройството на апартамента. Харесва ми това, което си започнал и при такива ремонти човек винаги може да види някоя добра идея :)
Желая ти успех и не се дели от акъла си за инсталацията, ще изпипаш и там добре нещата :)
nikolov333 - майстор
iliya_i написа:
ValBo написа:
Пък и кухнята е малка ... няма много място за допълнителни табла.
Какво планираш да слагаш над входната врата на кухнята (и от към кухнята, и от към коридора)?
В панелката у нашите е горе-доло същата ситуация и още навремето са направили един двустранен шкаф над вратата на кухнята.
Пълнят го с резервни бутилки вино, ракия и подобни благини..Иначе кухната им е малка, но практична.
Прикачен файл:
1.jpg
П.П. Сега огледах и проекта на таблото на компа, че вчера на телефона не можах да видя всичко..
В тази връзка имам някой идеи, които не налагам на никого..
1. За банята, ако има само един токов кръг може да се монтира комбинирана ДТЗ, за да се спести местото на предпазителя..евентуално за климатик, който е добре да е извън зоната на ДТЗ-тата.
2. Не знам с какво ще се отоплява панелката, но при всички положения е добре контактите по стаите да се захранят кръгово и да се защитят с предпазители 2Р,
Това дава възможност за повече товар на токовия кръг и подсигурява двустранно контакта, например от прекъсване на фазата или нулата от едната страна на кръга.viewtopic.php?f=11&t=57734
3. Мини табло в кухнята, само може да ти реши някой проблеми в бъдеще..например нужда от допълнителни кръгове и повече свободно място в главното табло. Кабела между него и главното е само един и при толкова малко разстояние от главното, може да бъде презапасен.
4. Осветлението е добре да е на два предпазителя, за да не стоите на тъмно цяла нощ, при авария в единствения осветителен кръг в апартамента..
5. Захранващия кабел от апартаментното до главното, може да се смени при добро желание..главно заради третия защитен проводник, които ще е отделен от работната нула и произтичащите от това рискове..
hidrazin - майстор
shadow__01 написа:
Просто си иска още една отделна нула само за защита. Може за по-евтино да е с по-тънко сечение ако не се сменят целите кабели.
Това с черното - простотии. Не само обикновени простотии ами и на квадрат.
Евтинко ... :lol:
:partyman:
Bobi Arnaudov - специалист
Здравей колега. Понеже се занимавам с такива неща, бих искал да ти дам един съвет - пусни си бойлера на отделен предпазител /понеже не видях в схемата предпазител за него, а и не съм чел всички мнения над мен /понеже това е уреда, който при повреда може да те хване уязвим и в кофти ситуация.

П.С. - редактирах си поста за да не пиша още един под него.
Колега добре си се ориентирал с предпазителите и ДТЗ. Аз в нас също правя ремонт, но слагам гипсокартон във всички стаи /малко си стеснявам помещенията, но не ми се кърти старата мазилка за новите кабели, тръбите за парното, мръсния канал и водоснабдяването/ и реших да си раздробя малко повече кръговете на ел инсталацията / по един предпазител за 2 съседни стаи за осветление и по още един за контактите, бойлера отделен и т.н. / Малко повече ще инвестирам в предпазители и кабели /понеже разполагам с 6 стаи + стълбище и коридор/, но искам да ми е удобно при евентуален ремонт.
shadow__01 - майстор
hidrazin написа:
Евтинко ... :lol:
Всичко бърка в джоба и накрая като теглиш чертата сметката излиза солена.
Няма смисъл ако оставаш старите захранващи кабели към стаите да пускаш 2,5мм^2 само за едната утечка колкото да изключи ДТЗ. Знам, че гледаш и спазваш наредби, но там никъде не пише ако парите са на привършване какво да правим.
hidrazin - майстор
shadow__01 написа:
Няма смисъл ако оставаш старите захранващи кабели към стаите да пускаш 2,5мм^2 само за едната утечка колкото да изключи ДТЗ.
Престани да ръсиш простотии и да затъваш все по-дълбоко в ... сещай се какво.
И кабел с какво сечение да пусне за защитен - 0,5мм² или и той е много?
Я най-добре за да не се набутва и да си купи зелен и жълт сезал и да си оплете защитен проводник... :lol:
ИзображениеИзображение
В една такава инсталация PEN проводника НЕ МОЖЕ да е с по-малко сечение от фазовия проводник.
Обяснението за това не се крие в наредбите а в елементарно познания по електротехника... Ти имаш ли такива??? :?
:partyman:
nikolov333 - майстор
При положение, че ще слагаш табло с 18АП е добре да помислиш за разделяне на кръговете за контактите по стаите на повече от една ДТЗ... Примерно за всяка стая, отделна комбинирана ДТЗ или поне на хола и кухнята по една а на стаите може и обща , за да ти стигне мястото в таблото, ако не смяташ да увеличаваш броя на кръговете. Идеята е, че в сегашния ти проект, ако изключи общата ДТЗ всички кръгове към нея ще бъдат изключени и трудно ще намериш проблема, а с отделни за стаите, поне ще знаеш къде е включен проблемния уред и ще имаш захранване на останалите кръгове в апартамента.. Това е полезно и във връзка с разпределянето на дефектните токове между повече ДТЗ, защото така, няма да се сумират само в една и съответно не могат да достигнат прага им на изключване.. :idea:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Проект на електрическо табло." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: