• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ValBo - специалист
Здравейте,
Преправям електрическата система вкъщи от TN-C на TN-C-S (панелен апартамент)
Познания за опъване на кабели имам, но когато спрях да се занимавам с електротехника, преди повече от 20 години, предпазителите бяха все още винтови, а дефектно токови защити нямаше
И с тази връзка моля за малко помощ около схемата на таблото.
Притесняват ме дали правилно съм избрал дефектно токовите защити като товар и вършат ли работа 16А предпазители за фурната и котлоните (ще се готви предимно на газ) или е по-добре да сложа 20А.
Благодаря Ви предварително!

П.П. Осветлението ще си остане на старият мостов проводник, защото къртенето е прекалено много. Останалите кабели ще минават над окачени тавани и первази с канали.
Прикачен файл:
табло.jpg
shadow__01 - майстор
Не виждам главен предпазител. Би трябвало да е 63A, но с тези 5000W в банята + останалите консуматори не се знае дали ще издържи. Ако главния захранващ кабел е 6мм^2 ще го претовариш.
Фурната и котлоните ако не са някакви големи мощности може да са на един токов кръг с кабел 4 квадрата и предпазител 25-32A
ValBo - специалист
Апартаментът е в панелен блок от татово време.
Толкова се пускаше тогава и пак добре, че на много места е е 4кв захранването.
5000 вата в банята са обща мощност от двата уреда, които често работят заедно, но се постигат само ако нагревателя на пералнята е включен. А това е за кратко
Фурната и котлоните не са на едно място, затова са два отделни кръга - не искам да прекъсвам кабела до мощните консуматори
Главен предпазител няма по две причини. Външното табло е на два метра от това и е с предпазител, а кутията ми е за 12 позиции и няма място. В началото го предвиждах като вариант да не излизам навън, ако работя нещо.
plamen6703 - майстор
shadow__01 написа:
Не виждам главен предпазител. Би трябвало да е 63A, но с тези 5000W в банята + останалите консуматори не се знае дали ще издържи. Ако главния захранващ кабел е 6мм^2 ще го претовариш.
Фурната и котлоните ако не са някакви големи мощности може да са на един токов кръг с кабел 4 квадрата и предпазител 25-32A
Боже, боже слез и си прибери вересиите :lol:
plamen6703 - майстор
ValBo написа:
Апартаментът е в панелен блок от татово време.
Толкова се пускаше тогава и пак добре, че на много места е е 4кв захранването.
5000 вата в банята са обща мощност от двата уреда, които често работят заедно, но се постигат само ако нагревателя на пералнята е включен. А това е за кратко
Фурната и котлоните не са на едно място, затова са два отделни кръга - не искам да прекъсвам кабела до мощните консуматори
Главен предпазител няма по две причини. Външното табло е на два метра от това и е с предпазител, а кутията ми е за 12 позиции и няма място. В началото го предвиждах като вариант да не излизам навън, ако работя нещо.
Не се връзвай на съвети и препоръки от хора, които нямат представа от електротехника като потребител "сянката" по-горе :wink:
Какво ти налага да пускаш трети проводник като в жилището ти влизат два проводника и като гледам не предвиждаш да имаш бойлер :) За толкова години с двупроводна инсталация на какви опасности беше подложен, че реши да пускаш трети проводник и да "залепиш" едни излишни пари по стените на панелката :)
ValBo - специалист
Прави се преустройство на апартамента и едната стая от кухня става детска. А кухня става мокрото помещение.
Тъй като там захранването е 2.5 кв и е слабо, трябваше да се прави ново. Като се прави ново се сменя и таблото, което още е на винтови предпазители (нали работи :) ). Та като започнеше едно по едно - та е добре всичко накуп.
А и всички стаи са на един кръг, трябва да спираш тока навсякъде за да смениш контакт. По принцип и осветлението бих прекарал на отделни кръгове, но е много къртенето.
Самата инвестиция не е много. Стотина лева кабел, 150-20 лв табло. Работата си я плащам сам :)
повече пари глътнаха wi-fi релета и ключове за осветелнието, че всички искат да си гасят лампите от леглото :-)
plamen6703 - майстор
Сега погледнах, че си от София, вие там от стандартни гарсониери правите 3-стайни апартаменти :)
За мен тия дефектнотокови защити в твоя случай са излишни... на фурната може и 20А предпазител да монтираш, но това е "болка", която винаги можеш да "лекуваш" от таблото, ако има проблем :wink:
iliya_i - майстор
Пламен не го слушай. Като си тръгнал да го правиш, прави го както си трябва. То преди 60 години и Шуко не е имало и баба ти не е пострадала от това, но това не значи, че няма смисъл. Като почнеш, карай докрай. Няма смисъл да спестяваш 100 лв за половинчата работа, пък след 10 години евентуално да повтаряш наново същото. Даже си предвиди и кабел до евентуален бойлер (може и само до бойлерно табло пред банята, ако самата баня не се пипа сега). Сега си с ТЕЦ, ама след 5 години не се знае. А кабел заровен в стената, с изолирани краища в таблото не пречи, но ще имаш опция за бъдеще време.
mironcho - специалист
Добре е. Би могло фурната и котлоните да се изнесат извн ДТЗ, като осветлението, но с пак трипроводно и задължително на твърда връзка.
ValBo - специалист
mironcho написа:
Добре е. Би могло фурната и котлоните да се изнесат извн ДТЗ, като осветлението, но с пак трипроводно и задължително на твърда връзка.
Аз всъщност, тръгнах да я правя трипроводна и с ДТЗ точно заради фурната и котлоните. Там най-често се пипат уреди с метален корпус. Често и с мокра ръка. А и от там най-често "бие ток", ако някоя плоча прогори и окъси
Защо трябва да са извън защитата?

Твърдата връзка е подразбираща се
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Проект на електрическо табло." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: