Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
malgitobi - специалист
Здравейте!
Живея в стар апартамент и два от контактите прекъснаха. Разкопах ги, за да сменя кабелите и видях че отдолу (от пода) излизат два двупроводни мостови кабела сечение 2х2.5м2. Усукани са две по две, т.е. две жила са усукани за нулата и две жила за фазата. Защо обаче като проверя с фазомера при включен предпазител от тези 4 кабела, които излизат от земята, свети само един като допра фазомера?
Не е ли логично да са две фази и две нули с цел да се прокарат два контакта от там? В моя случай има само един контакт и на едно жило се падат две жила излизащи от земята. Разкъртих на друго място и се оказа същата работа (защото си мислех да не би само там да е прекъсната едната фаза). При това положение, щом само едното е фаза, другият кабел за какво е? И как да разбера кои кабели със сигурност са нула?
muhala - майстор
До колкото знам окабеляването в панелките е пръстеновидно. Тоест, кабела тръгва от таблото, обикаля от първия контакт към втория, втория захранва третия и т.н. и последния отново е вързан в таблото.
При теб очевидно ринга не е затворен. Провери в таблото дали имаш незакачени кабели. Радвай се, че се е загубила фазата, защото отпадне ли нулата, двъпроводната инсталация става УБИЕЦ!
burkov - специалист
До колкото съм чел тук във форума, тези черните стоящи контакти, играят ролята и на разпределеителна кутия. Така че, вероятно втория чифт кабели са отклонението за следващия контакт. Виж ако инсталацията е кръгова, тогава мисля че трябва по две от жилата да има фаза.

Нека обаче да се включи някой, който има реална представа и опит. Моето мнение е само на база предположение от информацията, която съм срещал тук.
malgitobi - специалист
Изображение

Само единият кабел боядисан с черно има фаза (свети фазомера). Иначе двата черни са боядисани отвън, но и отвътре изолацията е черна, а другите два са със синя изолация.
Това е в хола. В спалнята обаче и по двата черни има фаза. Къде е истината в крайна сметка?
toshetozaz - специалист
Точно така е както сте каза ли по - горе.Контактите играят роля на разклонителна кутия.Само по единия има фаза и съответно нула по - другия.Като ги свръжеш в контакта два по два пускаш фаза и нула за някоя друга стая.Обикновенно се свръзват в черните бакелитови контакти,които с времето се прецакват и пада едно обикаляне по-стаите да разбереш къде е дало на късо.
moimoimoi - майстор
може да са вързани в пръстен, а може и да не са в пръстен

в панелите няма разклонителни кутии
разклоненията стават в контактите,т.е. единия кабел е захранващ фаза и нула а другия е за отклонението за следващия контакт
ако на някой контакт му изчезне тока то вероятно в този преди него има лоша връзка/прекъсване
трябва да се отворят контаките и да се притегнат болтовете им
valentino76bs - майстор
muhala написа:
До колкото знам окабеляването в панелките е пръстеновидно. Тоест, кабела тръгва от таблото, обикаля от първия контакт към втория, втория захранва третия и т.н. и последния отново е вързан в таблото.
При теб очевидно ринга не е затворен. Провери в таблото дали имаш незакачени кабели. Радвай се, че се е загубила фазата, защото отпадне ли нулата, двъпроводната инсталация става УБИЕЦ!
Да така е! Кофти ,че като се прекъсне пръстена( човешка намеса) някъде в началото и демек всички конт. работят обаче захранени от 2.5кв.мм и с предпазители 25 А става "красота"!
Намери къде е прекъснато може в таблото може в някой контакт и го направи как трябва!
lov - майстор
Ей след толкова години ще взема да науча и аз нещо ново. :lol: Ще се окаже че и в България е ползвана ингилизката система за пръстеновидно окабеляване. :?
valentino76bs - майстор
lov написа:
Ей след толкова години ще взема да науча и аз нещо ново. :lol: Ще се окаже че и в България е ползвана ингилизката система за пръстеновидно окабеляване. :?
И тя е?
bat_danio - специалист
Oтносително по тънък проводник в ринг . Бместо (3)2х4 и отклонения (3)2х2,5 от магистралния се прави ринг от 2,5 като идеята е че реално до всеки контакт достигат 2броя х (3)2х2,5мм2. или еквивалент от 5мм2 но с повече снадни и без РК....
Дае ясно Инглизите като са идвали на екскурзия в някоя панелна база по морето са откраднали Татовата идея обратното е неприемливо и недопустимо в развита страна като нашата :lol: :lol:

Тема "4 кабела от земята (панелен блок) само една фаза?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: