• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте приятели, скоро закупих апартамент старо строителство и всеки ден се изумявам с творенията на стария собственик на апартамента. Нагледах се на зафазени контакти и на такива с 2 фази и без нула, но напоследък виждам и още по странни неща които вече ми е трудно да си обясня и ще се радвам ако някой го направи.
Та един от много ми казуси е следния:
Оправям си аз зафазения контакт и го правя както му е реда - занулявам го! Хубаво ама като включа разклонител в него с фазомера засичам "лека" фаза на уж занулените метални щифтчета които държат щепсала. И така пробвам с фазомера на въпросния контакт реално е занулен и не ми свети при щифтовете. Включа ли обаче разклонителя там и разклониреля и контакта светват. Добре до тук си правя извода че разклониреля ми е проблема. Пръскам целия разклонител проблем НЯМА! Отивам в другата стая и го включвам в друг контакт - всичко е ОК там няма фаза по щифтчетата. Накрая след 20 мин разходки от стая в стая с по няколко разклонителя за тест получавайки абсолютно идентични резултати решавам да побарам щифтчетата, които ми светят на "кофти" контакта когато включа разклонителя и.... не ме биеше ток. Та моля Ви за ориентир как така занулен контакт ще ми показва фаза с фазомера и то едва когато включа разклонител в него, който е изрядно изправен. И същата фаза не ме "бие". :shock:
Djack - специалист
Имаш ли включен консуматор с нагревател или друг електроуред в същия клон ?
Djack написа:
Имаш ли включен консуматор с нагревател или друг електроуред в същия клон ?
НЕ, но тези утечки доста ме притесняват открих същия проблем и при ключа за осветлението в банята. Предполагам инсталацията е нагоряла и прави проблем още от таблото?!?
plamen6703 - майстор
vs_steel написа:
Djack написа:
Имаш ли включен консуматор с нагревател или друг електроуред в същия клон ?
НЕ, но тези утечки доста ме притесняват открих същия проблем и при ключа за осветлението в банята. Предполагам инсталацията е нагоряла и прави проблем още от таблото?!?
Толкова ли е трудно да предположиш, че има дейности, които за да ги извършва човек трябва да има зад себе си прочетени и някоя друга книга свързана с тази дейност?
Нищо лично, но недей да бъркаш електротехниката със сокчикар :partyman:
Keresteliev - специалист
plamen6703 написа:
...Толкова ли е трудно да предположиш, че има дейности, които за да ги извършва човек трябва да има зад себе си прочетени и някоя друга книга свързана с тази дейност?

Искаш да се похвалиш, че си прочел някоя и друга книга ли?

Нищо лично, но недей да бъркаш електротехниката със сокчикар :partyman:

п.п. С какво помогна на питащия с този си пост?
Пропусна да спомнеш, да ти се обади на лични!
moimoimoi - майстор
щифтовете на контакта са оксидирали и не правят контакт с тези на щепсела
в резултат заземителния кабел на разклонитела остава без определен потенциал и понеже върви успоредно с фазовия проводник в него/заземителния проводник/ се индуцира напрежение което кара фазомера ти да светне
а когато пипнеш щифтовете правиш връзка между тях и теб и разреждаш заземителния проводник, естествено не усещаш тока понеже е с стойности от порядъка на наноампери
preslav - майстор
В конкретния случай допускам, че контактът ти е калпав, когато бутнеш в него щепсела, страничните пластини се отварят леко и не се знае къде допират или просто доближават фазовия проводник, но това е вътре, под декоративната капачка и ти не го виждаш. Допускам също (ако ползваш дъртия контакт) капачката му да е метализирала от локално прегряване.
Иначе не ми е ясно как някой е успял да си пусне 2 фази в който и да е контакт при двупроводна инсталация.
Като цяло сам или с чужда помощ тръгвай от таблото, провери всички връзки там, смени нагорели и полугодни неща или направо си смени цялото табло, за да спиш спокойно. В такива случаи избягвам работата на аверски начала или разчитам на себе си или си викам специалист със съответните уреди и инструменти. Ако ще правиш по-основен ремонт направо сменяй цялата инсталация със съответните кръгове и ДТЗ, после забравяш за нея до пенсия.
DMN - майстор
vs_steel написа:
Включа ли обаче разклонителя там и разклониреля и контакта светват.
Така както си го написал, според мен не ти е занулен контакта нещо. Като включиш в този контакт някакъв консуматор - консуматора работи ли?
Другото как и защо се получава го е написал moimoimoi.
muhala - майстор
Би ли споделил една снимка на отворен контакт или на таблото ?
lov - майстор
Щом питащия ползва ''фазомер'' като измерителен уред веднага го насочвам да си дири истински електротехник.
Колеги няма да му помогнете никак, а най много да направи някоя беля.
  • 1
  • 2

Тема "Фаза нула или земно ?!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: