• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Whiskey - специалист
Здравейте колеги, минавам направо на въпроса...

В панелен апартамент имаме съществуваща инсталация, която никой не знае как е правена, свързвана и т.н. Във времето някой е теглил допълнителни кабели от таблото по стената за да направи контакти в хола, а когато вържа някаква LED лампа (за тест) на най-старите контакти, свети едва-едва, а когато я сложа на тези допълнителните, свети както трябва. Всичко това заедно с пълната липса на идея кое как е свързвано и следите от прегорели кабели по контактите ме наведе на мисълта да си изградя изцяло нова ел инсталация, за да ми е мирна главата и да съм спокоен.

Какви са ми намеренията:
От старата инсталация ще ползвам единствено кабела, който влиза в апартамента. Още не знам на какъв хал е, но идеята е такава. Ще си направя изцяло ново табло малко встрани от вратата. Кабелите ще минават по пода, в циментовата замазка. Не мога да разкъртя и разрежа маса панел за канали, единствено на места ще правя канали от пода до 30-тина санта височина до конзолните кутии. Така сумарно за целия апартамент ще се съберат не повече от 5-6 метра канали в бетона. Разпределителни кутии няма да има, разпределението ще се извършва в конзолните кутии.

Отделните кръгове съм ги намислил така:
- климатик хол
- общи контакти хол
- контакти компютър и мултимедия хол
- климатик спалня
- контакти спалня + коридор
- общи контакти кухня
- контакт котлони
- контакт фурна
- контакт пералня + миална машина
- контакт бойлер
- подово баня
- осветление общо
- осветление лед + лунички

За всеки отделен кръг ще ходи самостоятелен кабел. Като гледам, няма чалъм на всеки от кръговете да се вдигне консумация над 3000 вата (като визирам най-вече котлоните, защото за всичко останало и 2500 е много).

Имам чуденки по следните въпроси:

За фурната и котлоните, които са отделни електроуреди, какъв кабел да закарам? Дали две отделни линии по 3х2.5 мм2 или една от 3х6 мм2 (имам наличен такъв кабел). Същото се отнася и за пералнята и миалната машина, въпреки че двете заедно едва ли ще работят някога, най-малкото споделят една и съща вода и падането на налягането не е особено удачно за правилната работа на уредите. Т.е. бих го избягвал така, както избягвам и в момента когато работи душ да се пуска пералня. Единственото, което ме тревожи е не много лесното прекарване на такъв дебел кабел, макар че става въпрос за не повече от 7-8 метра с всички чупки.

За бойлера ще закарам 3х6мм2, тъй като един ден може на някой да му хрумне да слага проточен такъв.

За общите контакти в кухнята и в хола ще сложа 3х2.5мм2, а всичко останало ще бъде 2х2.5мм2 и 2х1.5 за осветлението и подовото. На този етап ДТЗ не мисля да правя, но някои кабели нарочно ги пускам трижилни, знам ли един ден какво ще ми хрумне.

Предпазителите - масово 16А, единствено ако ползвам някъде обща линия 3х6мм2, ще сложа 25А, за компютъра и лампите максимум 10А. При това положение колко А препоръчвате да ми бъде централния?

Отново за да спестя къртене, новите кабели ще се качат зад вратата по съществуващата стена, където ще ги скрия с куфар от гипскартон с дебелина примерно 7.5 см, хем да прибера и таблото. Въпросът е как ще захвана толкова кабели по стената до таблото в панела? За всеки да дупча дупка през 50-тина см. за пластмасов дюбел ми се вижда бая пробиване. Някакви други идеи имате ли?

Като цяло това е... някъде бъркам ли фундаментално в намеренията си?
muhala - майстор
Пусни си всички кабели 3х без значение дали ще слагаш ДТЗ.
muhala - майстор
Whiskey написа:
Разпределителни кутии няма да има, разпределението ще се извършва в конзолните кутии....
Това в комбинация с двупроводна инсталация става МНОГО опасно!
Намали си малко кръговете. Какъв е смисъла да имаш отделен кръг за мултимедията в хола ?!?
Пусни си 3х6 кабел до кухнята и там си направи второ табло. захрани си всичко от него.
sts - специалист
Колега нищо не пишете за осветлението как ще го изпълните.
Към края на месеца ще започна ремонт на две тристайни панелки.
Изпълнението го правя по следният начин:
В апартамента всичко е на окачен таван.За Ел има 30 мм над окачения таван.Работя със СВТ 3 Х ... в гофре /Ф16 и Ф23/.
За контактите в стаите монтирам кутия 150/100 мм над вратата съгласувано с картонджията/да не си пречим/.В тази кутия правя всички връзки за стаята като от таблото до нея пускам СВТ 3х4.0 мм2 - за общите контакти.От кутията до контактите със СВТ 3х2.5 мм2.От окачения таван до контакта правя в стената улеи 20/20 мм и в него полагам кабела и правя отвор за конзолата.Стените се шпакловат и боядисват.Директните линии по същият начин се изпълняват.
Ако някога се наложи ремонт се прави отвор в гипсокартона.Каналите /улеите/ са около 40 м.
С това 3х6.0 мм2 за бойлер не знам как ще се получи като е трудно с 3х4 мм2.
Може би като резервна линия да положите 3х6.0 мм2 която да е в близост до мивката в банята/ако има шкаф зад него/.
За бойлера 3х2.5 мм2 е достатъчен.
Разгледайте мощноста на фурната и на котлоните по отделно /при 3800 W /аз полагам 3х4.0 мм2.
Свързването на фурната и на котлоните само на твърда връзка.
Не видях предвиждане на аспиратор и контакт за него,табло за кабелна,интернет - контакт 230 V и предпазител СОТ.
Whiskey - специалист
Благодаря за уточняващите въпроси, действително съм пропуснал да отбележа някои неща, пък и настъпиха някои промени в хода на изпълнението.
Действително до бойлера ще тегля една линия 2.5кв, която е предостатъчна за до 2500 вата бойлер - по-мощен няма да взема. А проводник 6 кв. мм. ще "заложа" някъде на подходящо място, след като проуча къде е най-удачно да се слагат проточни бойлери.

Осветлението... до мястото, от където то ще преминава в гипскартон ще ходи мостов проводник в мазилката по пода, а от там нагоре в таваните ще прекарам СВТ 1 кв. мм в тънко гофре. Не мисля че е малко, в крайна сметка ще захранвам единствено 10-на лед лунички не за основно осветление + 2 лампи). Лентите за скритото осветление също ще са на отделна линия. Връзката ще става в нарочно оставена разпределителна кутия. Поне на този етап ще си прекарам инсталацията за основно осветление + луничките (отделен кръг), а за лед лентите ще оставя само изводи, ще ги реализирам по-нататък. Луничките ще ги разклонявам от основния проводник с тройки Wago.

Отвори за конзолните кутии правих с диамантено изрязване в бетона, а до тях от пода стигат каналчета, в които ще бъдат мостовите проводници. Разклонението в тях отново с тройки Wago.

Скрит контакт за аспиратор е предвиден на мястото, където ще бъде, до там ще ходи 1.5 кв.мм.

По отношение на слаботоковата инсталация - на ниво около 30 см. от земята непосредствено под основното табло ще си оставя ревизионен отвор. В него ще излизат коаксиален кабел идващ от хола и кухнята, мрежов кабел от хола и кухнята, отделна линия слагам UTP cat7 до хола за светлото бъдеще.

Предвидил съм да се "прибере" и един HDMI кабел от бюрото с компютъра до телевизора - 4-5м. Също така си правя и два съвсем нормални контакта в хола, които обаче ще бъдат захранвани единствено от UPS.

До таблото високо напрежение, в коридора зад вратата, оставям кутия, в която ще излизат UTP връзки за СОТ, който обаче на този етап няма да бъде изграждан. Просто ще си заложа по един кабел на местата, където следва да се поставят сензорите и ще си стоят скрити в малки кутийки докато им дойде времето.

Тъй като стигнах до етап, в който се наложи цялостно премахване на подовата замазка (ужасно криво излята, 5 см, наклон за 3.5 м.), вчера най-сетне отворих апартаментното табло, защото искам да прекъсна всякакъв ток, с изключение на един единствен кабел, който е прекарван външно директно от таблото (средният предпазител на снимката по-долу). Разбира се може да остане и някоя друга крушка, би следвало да са на отделен кръг (най-десният предпазител). Затова реших, че ще е най-удачно да погледна как са свързани в таблото, тъй като този външният кабел може да не е самичък на отделен предпазител. Отворих и какво да видя... същисах се. Подобно изпълнение не бях виждал, признавам си.

Изображение

До колкото успявам да се ориентирам, дебелият проводник в ляво е фазата. Не виждам да има такова нещо като "главен предпазител". Вероятно дебелият проводник в дясно е нулата, която с какво е вързана в този изолирбанд все още не знам. Все пак ще пипам едва когато изключа напрежението от таблото в сградата, но такъв монтаж няма да направя никога, макар да не съм професионалист...

Целта ми е за безопасност да знам, че в целия апартамен никъде няма ток, освен в един единствен контакт, в който ще се включват необходимите уреди свързани с ремонта и осветление.
BlackBox - специалист
Тоя, който го е правил е дебил. Ако ще правиш мостче с проводник, правиш го с проводник със същото сечение, като другия който влиза. Ако нямаш нож, действително може да се направи с проводник 10мм2, ако входния е толкова - един нож и така ще работи, макар че не е правилно.
sts - специалист
Единственият контакт който ползвам в панелки е този до банята като прекъсвам излаза към бойлера.
В таблото остава един АП от наличните /16А до 25А/ и към него се включва фазата на този контакт.
Нулите не се пипат до монтажа на новите линии в таблото.
Whiskey - специалист
Една бърза питанка - таблото смятам да го връзвам по абсолютно идентичен начин с тази схема, само че вместо ДТЗ, посочено на изображението, ще слагам двуполюсен прекъсвач, да пада едновременно и нулата. Въпросът е какво правим със "земята". Ако третият проводник е закачен на тази шина, а тя не отива никъде... файда никаква. Да премоствам ли до нулата в таблото? Това би трябвало да ми спести премостванията във всеки контакт.

Изображение

Другото ми питане е как най-удачно да удължа входящия кабел в апартамента, не мога да преценя дали е 6 или 8 кв.мм , но ми е нужно да се удължи с около метър, тъй като местя мястото на таблото. С голяма клема ли е най-добре, с усукване ли... някакви идеи да стане читаво и сравнително с подръчни или лесно достъпни материали. Връзката трябва да стане перфектна, защото ще е доста скрита, макар и не в мазилка и т.н, но няма да е постоянно достъпна.
muhala - майстор
PE шината (зелената) я връзваш с входящата НУЛА, преди какъвто и да е прекъсвач!
Първо вържи входящата нула в ПЕ шината и от там с мост си захрани с нула двуполюсния прекъсвач.
Целта е винаги ПЕ шината да е свързана с ПЕН кабела (входящата нула) и да е с приоритет.

За удължаването използвай кабелни гилзи. Кримпват се със специален инструмент и аз ги запоявам допълнително.

Изображение
Изображение
Кики - специалист
Whiskey написа:
ще слагам двуполюсен прекъсвач, да пада едновременно и нулата. .
И за какво е това упражнение? кво ти пречи "нулата"? Я бегай долу в главно табло и виж как са обединени N и PE та да не се плашиш от нулата.
  • 1
  • 2

Тема "Изграждане на нова ел инсталация в панелка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: