• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
BlackBox - специалист
Бакелитовите 3 фазни 4 изводни контакти са неприложими в съвременни мрежи.
Не приложими са за системи, където звездният център не е заземен.
Написали са го ЗЕМЯ, защото се предполага, че PE и N отиват на една шина, но това не е задължително.
Ако има и ДТЗ става мазало.
За момента има нулево значение как точно е свързано.
По-важното е последователността на фазите...
Чисто технически, ако би трябвало да се разчита на тоя калпав остарял модел контакт, би следвало задължително да се свърже Земя, а не нула. Работната нула не е задължителна, но заземяването е абсолютно задължително в съвременна мрежа.
Всеки може да види екзестенциалната драма и дилемата.
Този контакт трябва да се изхвърли от съвременните мрежи. Сменили са N с PE..и какво?
______________
mironcho написа:
Не си професионалист в електричеството, и не си полезен, постовете ти често не са по темата и целят единствено изява и самоизтъкване, нима очакваш да те търпят? Умението да четеш и да цитираш тук НЕ Е достатъчно!
Не се прави, че не знаеш за какво говоря. Простотията във форума не я правят такива като мен. За радост аз чак такъв талант немам. Но можеш да прочетеш един дървар с дървена глава какво пише.
Форумът се превърна в място за нападки и няма никой, който да реагира.
Самоизтъкване? Нещо бъркаш човека. По-скоро си адресирай мнението към Планен, Керестелив, Хидразин..дървари и подобни субекти. Форумът е свинщина бе.
В тема за платка пиша някои неща за елементите и веднага се намериха 10 келеша да изредят простотии, а последният пирон в ковчега беше поредната простотия на някакъв Дървар.
hidrazin - майстор
BlackBox написа:
Чисто технически, ако би трябвало да се разчита на тоя калпав остарял модел контакт, би следвало задължително да се свърже Земя, а не нула.
Грешка! Нула трябва да се свържа там тинки, НУЛА.
Щото ако шибнеш в тоя контакт дето си му турнал земя една готварска печка и имаш ДТЗ, тя никога няма да тръгне. :-D

Изображение
:partyman:
BlackBox - специалист
hidrazin написа:
Щото ако шибнеш в тоя контакт дето си му турнал земя една готварска печка и имаш ДТЗ, тя никога няма да тръгне.
Това не е важно. Не е важното дали печката ще тръгне, а дали ти си защитен и няма да те удари ток от нея.
profesionalist_wood - майстор
BlackBox написа:
Бакелитовите 3 фазни 4 изводни контакти са неприложими в съвременни мрежи.
Не приложими са за системи, където звездният център не е заземен.
Написали са го ЗЕМЯ, защото се предполага, че PE и N отиват на една шина, но това не е задължително.
Ако има и ДТЗ става мазало.
За момента има нулево значение как точно е свързано.
По-важното е последователността на фазите...
Чисто технически, ако би трябвало да се разчита на тоя калпав остарял модел контакт, би следвало задължително да се свърже Земя, а не нула. Работната нула не е задължителна, но заземяването е абсолютно задължително в съвременна мрежа.
Всеки може да види екзестенциалната драма и дилемата.
Този контакт трябва да се изхвърли от съвременните мрежи. Сменили са N с PE..и какво?
______________
mironcho написа:
Не си професионалист в електричеството, и не си полезен, постовете ти често не са по темата и целят единствено изява и самоизтъкване, нима очакваш да те търпят? Умението да четеш и да цитираш тук НЕ Е достатъчно!
Не се прави, че не знаеш за какво говоря. Простотията във форума не я правят такива като мен. За радост аз чак такъв талант немам. Но можеш да прочетеш един дървар с дървена глава какво пише.
Форумът се превърна в място за нападки и няма никой, който да реагира.
Самоизтъкване? Нещо бъркаш човека. По-скоро си адресирай мнението към Планен, Керестелив, Хидразин..дървари и подобни субекти. Форумът е свинщина бе.
В тема за платка пиша някои неща за елементите и веднага се намериха 10 келеша да изредят простотии, а последният пирон в ковчега беше поредната простотия на някакъв Дървар.
Ми ти си виновен че любимия ми форум стана дупка.
Какви нападки към теб бе? Ти не помниш ли как в твои предишни профили ми се заканваше че ще ме намериш да ме биеш...? :yawinkle:
hidrazin - майстор
BlackBox написа:
Не е важното дали печката ще тръгне, а дали ти си защитен и няма да те удари ток от нея.
Тролпаде, не е задължително да те удря ток от този контакт. И да, ще си защитен ако там е свързана нулата.
Хората му казват ЗАНУЛЯВАНЕ.
Уредите и инструментите притежаващи щепсел дето да се пъха в такъв контакт обикновено са ЗА-НУ-ЛЕ-НИ - защитно зануляване.
Една камара машини и инструменти по заводите още работят така.
Дори и тези машини с електромотори в звезда са си свързани от време оно с четирипроводен кабел.
Три фази и защитна нула към корпуса, като най-често звездния център на електродвигателя не свързан никъде - има си причина за това.
И 10, и 100, и 1000 пъти да повторя, па няма да вденеш - в конкретния случай няма значение дали там е нула или земя.
:partyman:
P.S.Разбира се че не одобрявам дву/четирипроводните инсталации и безопасността при три/петпроводните е по-голяма.
Но няма ли бучнато ДТЗ то ефекта нот три/петпроводната инсталация не е чак толкова по-по-най...
BlackBox - специалист
hidrazin написа:
Тролпаде, не е задължително да те удря ток от този контакт. И да, ще си защитен ако там е свързана нулата.
Хората му казват ЗАНУЛЯВАНЕ. .
Какво ще стане, ако реша да сложа нулата на 100V, а не на 0V, свързана към земя. Дали няма да те шибне тока през зануления корпус на уреда? :-D
Къде е написано, че нулата задължително трябва да е заземена?
hidrazin - майстор
BlackBox написа:
Какво ще стане, ако реша да сложа нулата на 100V, а не на 0V, свързана към земя. Дали няма да те шибне тока през зануления корпус на уреда? :-D
Изображение
:partyman:
BlackBox - специалист
hidrazin написа:
...
Ами..работната нула трябва да има еди си колко волта спрямо фаза. Но нищо не се казва колко трябва да са спрямо земя. :) Кажи че не съм прав.
Ако системата е с изолиран звезден център, то нулата не е еквивалетна на земя, наример.
hidrazin - майстор
BlackBox написа:
Ами..работната нула трябва да има еди си колко волта спрямо фаза. Но нищо не се казва колко трябва да са спрямо земя. :) Кажи че не съм прав.
Изображение
:partyman:
DMN - майстор
Автора ми се струва, че ако още не се е отказал от участие в темата си, то съвсем скоро ще го направи :-D .
Та надявам се да не ми се сърди, ако задам един въпрос към хората работещи в електрическия бизнес.
Знам, че напрежението(монофазна мрежа) по стандарт у нас трябва да е 230V.
Тук е въпросът/ите:
- къде трябва да е това 230V ?- в таблото при електромера ли?
- какви са допустимите отклонения? - плюс/минус 10% ли ??
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10

Тема "Енерго Про или ходене по мъките" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: