Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
arxd129 - специалист
Здравейте,

Имам /точния израз е: изпаднА ми от някъде/ един проводник. Многожичен. (Многожичен, многожичен... колко многожичен? Със седем жички. Само!
Показвам го на снимка.
Прикачен файл:
provodnik 4 mm2.jpg
Предполагам, че е някакъв особен (специален) проводник.

Бихте ли ми помогнали да разбера що за проводник е това: Сфера на приложение, особености на самото жило, особености на изолацията?
От гуглето нищо не разбрах, вероятно не знам какво да търся тям.
Искам да го ползвам този проводник. Ама се притеснявам чрез него да не зяносам нещо из къщи.

Благодаря.

Още един /друг/ въпрос: Защо "силиконовите" проводници фабрично ги калайдисват; какво е предимството на калайдисания проводник. Или недостатъците му са повече? Калайдисването не добавя ли допълнително съпротивление на проводника /в смисъл - калаят е с по-лоша елпроводимост от медта, нали/? Поне 5-6 пъти?
Произвеждат ли се некалайдисани силиконови проводници. Как да разбера дали един проводник е със силиконова изолация /няма никакви надписи по изолацията на проводника/.

Благодаря за компетентните ви отговори.
kozl - майстор
вт авг 07, 2018 10:33 amarxd129 написа:
Защо "силиконовите" проводници фабрично ги калайдисват; какво е предимството на калайдисания проводник. Или недостатъците му са повече? Калайдисването не добавя ли допълнително съпротивление на проводника /в смисъл - калаят е с по-лоша елпроводимост от медта, нали/? Поне 5-6 пъти?
Произвеждат ли се некалайдисани силиконови проводници. Как да разбера дали един проводник е със силиконова изолация /няма никакви надписи по изолацията на проводника/.
Нагряваш изолацията на проводника със запалка и ако не се разтопи - значи мое и да е силиконова.
Интересно вече поне два пъти пазарувам проводник със силиконова изолация за ремонт на печки и попадам на некалайдисан такъв. Но пък видно с окислени, потъмнели медни жилки. А медният окис е полупроводник, доколкото си спомням. Значи по-голямо съпротивление и същевременно се очаква пад на напрежение в контактните повърхности и местно нагряване. Та за тва преди да го свържа му калайдисвам краищата, като с това пък внасям опасност като се нагрее калая връзката да се разхлаби. Ама до сега рекламация немам. Явно съм стегал повече.
arxd129 - специалист
kozl написа:
Нагряваш изолацията на проводника със запалка и ако не се разтопи - значи мое и да е силиконова.
Да се топи - НЕ.
Ама се пали.
Гори.


"Мое" и да е силиконова.... Мое и да не е.

Пък доста парчета са ми...3 х 20 м, 4 мм2. За в мазилка, неподвижно положени и замазани със шпакловка, би ли имало проблем?

Мерси.
hidrazin - майстор
вт авг 07, 2018 10:48 amnikolov333 написа:
https://www.nexans.fr/eservice/France-f ... cteristics
Нищо общо...
вт авг 07, 2018 1:04 pmarxd129 написа:
За в мазилка, неподвижно положени и замазани със шпакловка, би ли имало проблем?
Забрави. Слагаш в гофре.
:partyman:
arxd129 - специалист
hidrazin написа:
Забрави. Слагаш в гофре.
И... какво би станало ако е без гофра? Шпакловката не охлажда ли повече /ако изобщо някога се нагреят, де/?
nikolov333 - майстор
вт авг 07, 2018 1:28 pmhidrazin написа:
вт авг 07, 2018 10:48 amnikolov333 написа:
https://www.nexans.fr/eservice/France-f ... cteristics
Нищо общо...
Що не..названието му е същото?
arxd129 - специалист
вт авг 07, 2018 2:53 pmnikolov333 написа:
вт авг 07, 2018 1:28 pmhidrazin написа:
вт авг 07, 2018 10:48 amnikolov333 написа:
https://www.nexans.fr/eservice/France-f ... cteristics
Нищо общо...
Що не..названието му е същото?
Названието му ... не е баш същото. Но да приемем, че е същото. Приемаме че става дума за кабел за осветление.

Маркировката на кабела от снимката e "NEXANS 205". А на сайта "NEXANS 279". Което си е сериозно разминаване.

Изолацията: Проводникът от снимката в никакъв случай няма 5-слойна изолация, каквато изолация има проводника от сайта.Изолацията на проводника от снимката е черна отвън, под черната - има някаква безцветна.Демек - двуслойна.

Като цяло - проводникът от снимката и проводникът от сайта са доста подобни. В никакъв случай не може да се каже че са еднакви. По-скоро -доста различни са според изолацията им.
nikolov333 - майстор
Верно, че в pdf-а е 279.. не пише, че изолацията му е 5 слойна, но и очилата ми са за сменяне вече.. :cool:
arxd129 - специалист
hidrazin написа:
arxd129 написа:
За в мазилка, неподвижно положени и замазани със шпакловка, би ли имало проблем?
Забрави. Слагаш в гофре.
Още нещо ми бръмна в главата: Имам ДТЗ, след ДТЗ-то слагам трипроводна инсталация с L, N и PE. Мостовият трипроводен кабел - примерно ПВВ-МБ1, 3Х4MM2 - е с три еднакво дебели жила (по 4 кв.мм.) Въпрос: Защо PE проводника в ПВВ-МБ1, 3Х4 е с дебелина, колкото L и N. Не следва ли PE-жилото да е с дебелина, доста по-малка от двете силови жила. РЕ-жилото не следва ли да играе ролята на сигнален проводник. И да е, примерно, поне 4 пъти по-тънко от двете силовите жила L и N?

В смисъла на горното, добре ли е, след ДТЗ, в мазилката да сложа две жила силиконов проводник 4 мм2 (за фаза и нула) и едно жило ПВ-А2 0.5 кв.мм. или 1.0 кв.мм (за РЕ-жило)? Какво казва елтехническата безопасност по тази тема? Благодаря.

Тема "Какъв е този проводник BALISAGE..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: