• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
zz_stefanov - майстор
jamezon написа:
tzetz009 написа:
zz_stefanov написа:
Щото на някои хора и малко да им покажеш - то им стига да разберат
:? :? :?

Е нали и аз за това отворих темата....

BlackBox написа:
Всичките правоъгълничета на схемите с изводи от по-късата им страна са резистори. 100К означава 100 килоома.
Ом е единица за измерване на съпротивление.
30A/60V е шотки диод. Така мисля поне, защото не е начертан както трябва.
Тоя диод където до него пише 15V е трансил диод, той е защита от пренапрежение.
Където е 10n - това най-вероятно е керамичен кондензатор 10 нанофарада.
Фарад е единица за измерване на капацитет.
За транзисторите - БАЗАТА е дългата отвесна черта, където извода със стрелкичката и другия се свързват. Тоя със стрелкичката е ЕМИТЕР, а другия е КОЛЕКТОР.
Къде се намират точно зависи от пакета на транзистора. Има си каталози за разположение на изводите. А и за всеки транзистор документация в интернет има и там пак пише.
Кондензаторите където има мю и единият извод е черен - това са електролитни кондензатори. Почерненият извод е минуса на кондензатора.
Аз ти помогнах. А сега ти предлагам ти да хванеш учебник за 8-ми клас по Физика..
Или друг от гимназиалния курс, защото повечето неща, освен за трансил диода - там ги пише! :wink:
Това е доста повече от малко,за което още веднъж благодаря на BlackBox
За мен темата е приключена!
Не, че много ще ме заболи, но това червеното дето го даваш за мой цитат, не е от мен :)
Тоя форум се напълни с благодарни хора :cool:
petromaniq - специалист
Темата е БЛЪФ. Ако бех модератор щях да я закрия още на първа страница - поради разводняване и несъстоятелност. Оказа се че само един може да разчита схеми в комбина с такъв да запоява. Е да ама този дето ги разчита има 3D принтер и хоп темата е за закриване :lol:. Язък за тока и маникюрите.
BlackBox - специалист
zz_stefanov написа:
Тоя форум се напълни с благодарни хора :cool:
Само Пламен ли може да има "благодарни"? :lol: И не, човек...по-добре е когато някой благодари и си останем всички с добро, отколкото като в някои други теми да се ругае. По-малко бръщолевене, повече конкретика.
petromaniq - специалист
Някой да забеляза конкретика? Освен обяснения на символите по схемата, като за "на момиченце" Бре лесно ставало. :?
BlackBox - специалист
petromaniq написа:
Някой да забеляза конкретика? Освен обяснения на символите по схемата, като за "на момиченце" Бре лесно ставало. :?
И ко? Да давам ли пак Радиокот и Бадкапс като примери как обясняват и на лаици, а не да обясняват колко е тъп лаика?
Всеки който иска да направи нещо трябва да е завършил минимум 5 висши ли?
mironcho - специалист
Висши - не, ама да е надграждал. Не мислиш ли, че тази схема е малко висш пилотаж за начинаещ, на който даже и ти пропусна да му кажеш, че освен транзистори има и интегрални схеми ?
Все пак, прост мултивибратор, детекторен приемник... като за начало е по-приемливо, там "почти" няма разчитане на схема.

Иначе стискам палци за начинанието, ще се радвам питащият да успее! :partyman:
... и да покаже резултат иначе цялата тази тема е безсмислена.
BlackBox - специалист
mironcho написа:
на който даже и ти пропусна да му кажеш
Te схемите са написани кои са. Може да се гугълне по номер. А и не е питал за тях
plamen6703 - майстор
Темата е безсмислена като повечето такива теми отваряни от автори, които са решили, че "морето" е до колене!
Няма как някой да чете книга преди да е научил буквите и няма как някой да разчита схеми без да познава означенията на елементите и тяхната работа!
gogo7777 - майстор
Темата ще е смислена ако не пишеш в нея. Никой не те пита колко може да се джапа в морето, а дали разчиташ дадената схема. Клишираните постове от сорта "не се занимавай с нещо, което не разбираш" преебават темите. Ти си най-изявения писач, който участва във форума именно така.
Защо да не може да се повтори някаква схема....човека ви попита за елементите и просто разяснение по схемата попаднала му в този си вид. И аз нищо не разбирам от електроника, но това не ми попречи да си направя сам дузина захранвания чрез готови схеми /работещи, неработещи и дори и с мои измишльотини/.
profesionalist_wood - майстор
BlackBox написа:
petromaniq написа:
Някой да забеляза конкретика? Освен обяснения на символите по схемата, като за "на момиченце" Бре лесно ставало. :?
И ко? Да давам ли пак Радиокот и Бадкапс като примери как обясняват и на лаици, а не да обясняват колко е тъп лаика?
Всеки който иска да направи нещо трябва да е завършил минимум 5 висши ли?
Аз ги имам тези 5 виШи :-D Ако ти заобяснявам за струнната теория и интерференция за светлината ,ще зациклиш :)

jamezon написа:
jamezon...

Ся, за схемата има писано в руски форуми и хората са коректни и ще обяснят от А до Я и просто не са толкова оскотели като тук. Дори ще ти направят симулация на компютър как работи системата и какво трябва да купиш. Опитай и няма да сбъркаш,все пак аз се информирам от руски форуми и нивото им е друго,трябва да знаеш добре руски заради многото завъртяни термини
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Разчитане на схема" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: