Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ivopicha - помощник
Здравейте! Правя ремонт на къщата и смъквам тавана в хола, че е високичък -2.90м. В средата има един полилей, който ще махна и ще наслагам лунички. Стаята е с размер 4 х 5 метра и мисля да сложа 8 лунички в два реда. ЛЕД лунички на 220V как ще са? Искам да е светло, т.е. жена ми иска да е светло. Та единият ми въпрос е за луничките- какви да бъдат? Трябва ли някакви трансформатори за тях? Миналата година слагахме на един колега на село около къщата му и по спомен ги вързахме направо към 220V.
Втория ми въпрос е свързан с ел. инсталацията. В момента има два ключа в двата края на стаята и полилей на средата. Искам да сложа двоен ключ при вратата, а другия може да го елиминирам. Кабелите вървят някъде по стените и не ми се търсят. Може ли да хвана тока от кабелите, които излизат при полилея, да пусна два клона за двата реда лунички и да ги закарам до двойния ключ? Всичко това ще е ново след изхода при полилея. Ако може някаква схема да начертаете набързо!
Благодаря предварително на всички, които ще се отзоват! :)
ПП. Луничките може ли да бъдат и някакви енергоспестяващи? Искам светлината да е близка до обикновената крушка, а не една такава бяла. Въобще кои лунички са най- добре. Да не са много евтини, но и да не са от най- скъпите.
hidrazin - майстор
ivopicha написа:
Ако може някаква схема да начертаете набързо!
Схемичката е тук
:partyman:
nikolov333 - майстор
Най-добре си остави полилея..сложи му лед крушки по 5-7w 3000К и не се занимавай с глупости. С лунички няма да е по-светло и ще имаш много проблеми..с жената :-D :partyman:
ivopicha - помощник
Гледаме сега и LED панели. За тях какво ще кажете?
nikolov333 - майстор
Няма по-добро осветително тяло от полилея, защото осветява тавана и от него се отразява и разсейва допълнително светлина. Панелите светят добре, но не осветяват тавана и съответно ще са нужни повече като брой и мощност за да осветиш добре стаята...
DundyTheCroc - майстор
Луничките са супер, ама не за основна светлина. С 10 панела по 6 вата на 120 градуса при мен в хола осветлението е баш да си пиеш бирата. Оставил съм си да висят еди 3х10 вата в средата и е коренно различно с тях, та подкрепям Николов.
Последна промяна от DundyTheCroc на съб авг 05, 2017 11:28 pm, променено общо 1 път.
nikolov333 - майстор
У нас в хола на същата площ 5*4 метра имам 12 лунички по 7w плюс скрито осветление с лед лента 18w/m по стените и не ми стига като осветеност.. Добре, че съм си оставил кабели за централни осветителни тела на две места и ще си монтирам задължително полилеи. Не съм харесал модел засега, затова задържам, но лентите и луните ми харчат електроенергия като половин кW реотан и осветлението наистина е идеално за да се охлаждам с бира.. :-D
ivopicha - помощник
А възможно ли е към полилея да се свърже ключ за регулиране на силата на осветеност? Другия ми въпрос е дали при тази инсталация в момента само с 2 кабела да се направи така, че да светят част от крушките на едната част от двойния ключ?
nikolov333 - майстор
Да, но е по-добре ако крушките са обикновени, а не лед, защото димиращите лед крушки са по-скъпи и димирането им е по-трудно от обикновените. Освен всичко това, лед крушките при димирането им имат незабележим за очите, примигващ дефект, който подсъзнателно дразни и натоварва очите.. Кабелите в случая са най-малкия проблем, още повече, че тепърва ще ремонтирате..
fox_vt - майстор
Незнам какви лунички ползвате но тези светят идеално. Само като модел ги показвам, нямат проблем със разсейването на светлината.

Тема "Нова инсталация за LED лунички" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: