Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте.

От електроразпределителното искат да подменят стария електромер с нов.
Става въпрос за селса къща. Сега е монтиран в антрето на къщата но мислех да ги накарам да монтират новия на стълба пред къщата. Причината - не искам да се мотаят из имота ми под предтекст че искат да го гледат.
Познати обаче казаха , че имало оплаквания на хора с монтирани навън електромери. Били много чувствителни и отчитали и вибразии от автомобили и прочие.
На мен това не ми се вярва. Не съм запознат с устройството им но не вярвам да има механични части, мисля, че вече всичко е електроника.

Какво ще кажете вие, професионалистите в тази област?

И още един въпрос.
Преди години подмениха кабела от стълба до къщата понеже беше нагорял. Това стана за тяхна сметка. Кабелът е закачен на един винкел прикрепен към покрива на къщата, и от там през едни силови клеми отиват кабели към електромера. Тези не са ги подменили тогава а те са в много окаяно състояние. Искам и те да се подменят. Скоро ще сменям цялото табло и искам да не мисля нищо в тази част с години напред.
Въпросът - това пак ли става за тяхна сметка - подмяната на кабелът от клемите до ел. таблото?

Благодаря за отговорите предварително.
goodkat написа:Познати обаче казаха , че имало оплаквания на хора с монтирани навън електромери. Били много чувствителни и отчитали и вибразии от автомобили и прочие.
На мен това не ми се вярва. Не съм запознат с устройството им но не вярвам да има механични части, мисля, че вече всичко е електроника.

Какво ще кажете вие, професионалистите в тази област?

И още един въпрос.
Преди години подмениха кабела от стълба до къщата понеже беше нагорял. Това стана за тяхна сметка. Кабелът е закачен на един винкел прикрепен към покрива на къщата, и от там през едни силови клеми отиват кабели към електромера. Тези не са ги подменили тогава а те са в много окаяно състояние. Искам и те да се подменят. Скоро ще сменям цялото табло и искам да не мисля нищо в тази част с години напред.
Въпросът - това пак ли става за тяхна сметка - подмяната на кабелът от клемите до ел. таблото?

Благодаря за отговорите предварително.

Това, което са ти казали познатите ти е нещо като "ЕЖК" една жена казала или т.н фолклор :-D
Електромера е собственост на доставчика на ел.енергия и по преценка може да го инсталира пред дома ти или на старото място. Има възможност по твое желание и техническа възможност да инсталират електромера и на стълб пред дома ти.
Всичко след електромера се ремонтира с твои материали и за твоя сметка!
Тоест ако аз поискам да е на стълба пред къщата той не е слъжен да се съобрази и може да си го монтира на старото място?

А за кабела от винкела до ел. таблото питам понеже ми изглежда, че силовите клеми имат няккави скоби. Не съм викал ел. техник да гледа , да каже той какво може и не може.
Аз имам познания но предпочитам да не работя под напрежение.
Ако поискаш на стълба пред къщата да монтират електромера и има техническа възможност ще ти монтира електромера в табло на стълба, ако няма техническа възможност ще го монтира на старото място.
За " кабела от винкела до ел. таблото питам понеже ми изглежда, че силовите клеми имат няккави скоби" това се гледа на място и се дава точен отговор от електротехник. С такова неясно описание няма друг вариант, но може по-късно да се включат част от врачките и да те "съветват" кое как да направиш без да са го видели :wink:
При работа с електрически ток и уреди под напрежение се спазват правилата за техническа безопасност!
Много благодаря Пламен.
Извинявам се, че не снимах клемите. Ще говоря идната седмица с енергото и ще видим какво ще се случи.
goodkat написа:Много благодаря Пламен.
Извинявам се, че не снимах клемите. Ще говоря идната седмица с енергото и ще видим какво ще се случи.

Желая ти успех и да се случи най-доброто, което желаеш!
Не си написал какъв е кабелът до къщата ,ако е алуминиев така нареченият френски ,свързването става посредством тези биметални клеми:
http://www.tashev-galving.com/028+ERN2237 ,но за монтирането им ще са ти необходими специални кербоващи клещи. Електромерът може да бъде електронен или механичен ,това го решава ЕРП-то а това,че новите ел.мери "въртяли" от вибрациите на движещите се автомобили са пълни глупости ,бръщолевене на хора ,който хал хабер си нямат от ел.техника!
Варненското ЕРД монтира електромерите за нови партиди на границата на имота даже и по селата вече. При такова положение кабела от къщата до електромерното табло (ТЕПО) са за сметка на собственика. Там където няма възможност за друг монтаж ТЕПО-то го монтират на Т-образна стройка от метален профил и кабелите стигат до него подземно в гофра от най-близкия стълб.
А иначе повечето хора искат да е вътре електромера (като при теб в момента) и всеки се сеща защо :)
goodkat написа:...Сега е монтиран в антрето на къщата но мислех да ги накарам да монтират новия на стълба пред къщата...

Съжалявам но Пламенчо малко те е подвел. Не става дума дали има техническа възможност или не.
За изнасяне на електромер от имота до имотната граница почти винаги има техническа възможност.
В случая става дума за инвестиционни проекти на конкретното ЕРП.
Ако си предвиден в проекта ще го изнесат, ако не си предвиден - когато те включат в някой от следващите...
Разбира се има и вариант да го изнесат на границата на имота по твое желание.
Срещу съответната цена - за ЕВН цената е 265 лева с ДДС.(цената е за нормална услуга в работни дни)
Така че няма проблем. Може да ги накараш да ти го изнесат на улицата...
:partyman:
plamen6703 написа:Ако поискаш на стълба пред къщата да монтират електромера и има техническа възможност ще ти монтира електромера в табло на стълба, ако няма техническа възможност ще го монтира на старото място.
За " кабела от винкела до ел. таблото питам понеже ми изглежда, че силовите клеми имат няккави скоби" това се гледа на място и се дава точен отговор от електротехник. С такова неясно описание няма друг вариант, но може по-късно да се включат част от врачките и да те "съветват" кое как да направиш без да са го видели :wink:
При работа с електрически ток и уреди под напрежение се спазват правилата за техническа безопасност!

Здравейте регистрирах се да ви попитам за същия проблем. Наследихме на баба къщата и искаме да ни изкарат елктромера на стълба понеже не живеем там и ни писна да пускат служебни киловати. Ходихме в офиса на Чез да пуснем молба и получихме писмо че ни благодарят но нямат техническа възможност да изкарат електромера ни пред къщата. Има стълб за ток на около 4-5 метра от вратата ни защо ни излъгаха че нямат техническа възможност да го направят, имате ли отговор?

Включи се в дискусията:

Отговори   Нова тема Абонирай се

Сподели темата:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook:

Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?

Върни се в “Електротехника”